Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Σωστά και σύμφωνα με παλιότερες οδηγίες του ΤΕΕ αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις δεν επιλέγεται διαμερισμάτωση αλλά μια επιπλέον λοιπή παράβαση που αφορά τη διαμερισμάτωση και γίνεται σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ,

Σε περίπτωση Ο.Ι. η οποία στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε δυο, και έχει παραχωρήσει τμήμα του  αρχικού διαμερίσματος στον κοινόχρηστο για τη δυνατότητα εισόδου στα νέα διαμερίσματα , στα δύο διαμερίσματα, οφείλω να :

1. υποβάλλω κάτοψη όλου του ορόφου; (Δεν ξέρω αν μπορώ να βρώ τους συνιδιοκτήτες - είναι εξοχική κατοικία)

2. έχω συναίνεση των συνιδιοκτητών των άλλων Ο.Ι. του ορόφου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινήσεις τη δήλωση 4495, βρίσκεις την κάτοψη της ΣΟΙ και βλέπεις αν συμφωνεί με την πραγματικότητα. Μετά τα ξαναλέμε για συναινέσεις και κατόψεις.

*σημ. προς moderators 

μπορεί κάποιος να βάλει σε εμφανές σημείο στο συγκεκριμένο thread οτι στις περιπτώσεις ΔΔ χρειάζεται να αναζητούμε το σχέδιο της ΣΟΙ;

το έχουμε γράψει τόσες φορές και ακόμα οι νέοι συνάδελφοι δεν το γνωρίζουν ή δεν κάνουν το κόπο να διαβάζουν 2-3 σελίδες αυτού του θέματος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου αλλά νομίζεις ότι διαβάζει κανείς από την αρχή το νήμα; 99/100 την τελευταία σελίδα θα διαβάσουν (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Αν το γράψουμε μετά θα ρωτάνε που το αναφέρει στο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

"καλη η ιδέα σου"....αλλά...

Κάποιοι συναδελφοι,   το μονο που βλεπουν ειναι η επικεφαλιδα του θεματος..

Ουτε την τελευταια αναρτηση,  πιθανον, να μην  διαβαζουν...

Απο μιαν αποψη, αυτο ειναι σωστο, αφου,  καθε περιπτωση εχει τις δικες της ιδιαιτεροτητες

και,  καποιος που ρωταει,  θα μπεδευτει πιο πολυ διαβαζοντας τις δεκαδες υποπεριπτωσεις...

Αρα, καλυτερα να ρωταει για το θεμα του [εστω και απαντηθεν καπου πιο πανω...]

παρα να θεωρησει κατα λαθος οτι τον αφορα μια  προηγουμενη απαντηση...

λεω εγω τωρα

[με τις καλησπερες μου]

 

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα που δεν έχει αυθαιρεσία αντιστοιχεί ως παρακολούθημα και μια αποθήκη στο υπόγειο η οποία έχει διαφορετικές διαστάσεις σε σχέση με την ο.α. και είναι διαφορετική διαμερισματωση. Στο διαμέρισμα θα γίνει διαχωρισμός με έκδοση άδειας δόμησης και σκαφτόμουν μπορώ να κάνω πρώτα ενημέρωση της  άδειας του 2005 ως προς την αλλαγή της αποθήκης και μετά να εκδώσω την άδεια? ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ρύθμιση και μετά την άδεια διαχωρισμού? Επίσης, στην κάτοψη του υπογείου θα δείξω μόνο την αλλαγή της δικής μου αποθήκης σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Σωστά και σύμφωνα με παλιότερες οδηγίες του ΤΕΕ αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις δεν επιλέγεται διαμερισμάτωση αλλά μια επιπλέον λοιπή παράβαση που αφορά τη διαμερισμάτωση και γίνεται σχετική αναφορά στην τεχνική έκθεση.

Ευχαριστώ πολύ  για την απάντηση. Μήπως έχετε στη διάθεση σας αυτή την οδηγία του ΤΕΕ να την αναρτήσετε; Επειδή ο συνεργάτης μου επιμένει σε επιλογή διαμερισμάτωσης και σε δυο διαφορετικά 250αρικα. 

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

Δύο θα είναι οι Λοιπές παραβάσεις και όχι μία --> 250x2 =500€

Μια λοιπή παράβαση και διαμερισμάτωση --> 250x2 = 500€

 

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 διαφορετικά 250αρια θα έχεις, είτε θα χρεώσεις 1 Λ.Π. την διαμερισμάτωση ορόφου, και 1 Λ.Π. την αλλαγή στο κούφωμα, είτε 1 Λ.Π. την διαμερισμάτωση ορόφου και 1 κατηγορία 3 την αλλαγή στο κούφωμα. Απλά αφού έχεις και άλλες παρεμβάσεις δεν θα τικάρις το κουτάκι που λέει «Διαφορ. διαμερισμάτωση/Χωροθέτηση θέσεων Στάθμευσης» αλλά θα χρεώσεις μια ξεχωριστή Λ.Π. για την διαμερισμάτωση, είτε πήρες είτε έχασες, αφορά τον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

 δηλωση του 4178 αφορα διαμερισματωση μεταξυ 2 ομορων οριζοντιων ιδιοκτησιων του ιδιου ιδιοκτητη και λοιπες παραβασεις και στα δυο διαμερισματα.καπου ειχα διαβασει οτι δεν επιλεγεται διαμερισματωση αλλα 1 λοιπη παραβαση αφου ο συνολικος προυπολογισμος ολων των παραβασεων ειναι <15000 ευρω.εχω δηλωσει 1 λοιπη παραβαση και προστιμο 500 ευρω(τοσο ηταν για μια λοιπη παραβαση στον 4178).σε ποια οδηγια τεε  αναφερεται το οτι αν υπαρχουν και λοιπες παραβασεις και διαμερισματωση ,ολα υπολογιζονται σαν λοιπη παραβαση?θυμαται κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.