Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Κατ, αρχήν ευχαριστώ! Και η σύσταση είναι άλλα αντ άλλων, και χρειάζεται νέα, αλλά η παράβαση αφορά μόνο διαμερισμάτωση! Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε μια δήλωση με 9 συνιοδιοκτήτες και κοινόχρηστα θα μπορούν να αναφέρονται 9 βεβαιώσεις σε περίπτωση μεταβίβασης κλπ. Με ποιο τρόπο δηλώνονται όλοι αυτοί......

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση έχει να κάνει με διαφορετικές επιφάνειες και όρια μεταξύ διαμερισμάτων, όπου η κάτοψη της Ο.Α διαφέρει από αυτή της σύστασης, ενώ η υφιστάμενη κατάσταση ταυτίζεται με αυτή της σύστασης. Αν δεν ταυτίζεται τότε έχουμε καταπάτηση κάποιων έναντι κάποιων άλλων οριζοντίων ιδιοκτησιών. Στην περίπτωση αυτή θα αποφανθεί η συμβ/φος πως θα λυθεί το ζήτημα (αλλαγή σύστασης κλπ). Η διαμερισμάτωση δεν πραγματεύεται ποσοστά υπερβάσεων δόμησης. Στο πρακτικό μέρος τώρα, αν συνεννοηθούν ιδιοκτήτες για να κάνουν όλοι χρήση της δήλωσης διαμερισμάτωσης θα έχουν κάνει μια ΥΔ ότι θα κάνουν χρήση της δήλωσης αυτής και ότι έχουν πληρώσει το αναλογούν ποσοστό στο κόστος τακτοποίησης). Κάθε φορά που κάποιος θα θέλει να μεταβιβάσει θα επικαλείται την αρχική δήλωση (α/α και ηλεκτρονικό αριθμό) και θα αναγράφεται στην ΤΕ της βεβαίωσης η στοιχειοθέτηση της νομιμότητας. Δεν θα γράψεις όλους τους ιδιοκτήτες στη δήλωση διαμερισμάτωσης. Για τους Κ.Χ θα γίνει ξεχωριστή δήλωση και θα αφορά όλους τους ΚΧ της οικοδομής και του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

έχω 2 περιπτώσεις ταχτοποίησης για καταστήματα αυτές τις μέρες.

Το ένα είναι αλλαγή ορίων μεσοτοιχίας σε 3 ισόγεια καταστήματα 3 ιδιοκτήτες, που περιγράφεται στη σύσταση και στις αποδοχές κληρονομιάς η πραγρματική κατάσταση. Έχει γίνει και στέγαστρο στην πρασιά του ενός (με μικρή κατάληψη κοινόχρηστου χώρου). Κλικάρω λοιπή πολεδομική παράβαση για όλα, ή διαμερισμάτωση και ΛΠΠ σε μια καρτέλα ή διαμερισμάτωση και ΛΠΠ σε ξεχωριστές καρτέλες;

Το άλλο είναι μια περίτπωση 2 καταστημάτα ίδιου ιδιοκτήτη, τα οποία εκ τατασκευής είναι συννενομένα και αλλάξαν και οι πόρτες τους. Τώρα θέλουν να τα χωρίσουν αλλά με άλλο τρόπο από το νόμιμο. Σκέφτηκα να προχωρήσω με τακτοποίηση με ΛΠΠ για τη λειτουργική συνένωση, και μετά μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις για να γίνουν 2 λειτουργικά ανεξάρτητα καταστήματα. Είναι σωστό;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

feidelliou   said:

"Το άλλο είναι μια περίτπωση 2 καταστημάτα ίδιου ιδιοκτήτη, τα οποία εκ τατασκευής είναι συννενομένα και αλλάξαν και οι πόρτες τους. Τώρα θέλουν να τα χωρίσουν αλλά με άλλο τρόπο από το νόμιμο. Σκέφτηκα να προχωρήσω με τακτοποίηση με ΛΠΠ για τη λειτουργική συνένωση, και μετά μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις για να γίνουν 2 λειτουργικά ανεξάρτητα καταστήματα. Είναι σωστό;"

Υποθετω οτι εχεις ιδια κατοψη σε αδεια και συμβολαια, απλα δεν εγινε ποτέ η μεσοτοιχια.

Αρα, θεωρητικα,  εχεις μια αυθαιρετη καθαιρεση μεσοτοιχιας.

Την τακτοποιεις και μετα ζητας αδεια να χτισεις την μεσοτοιχια

Γνωμη μου ειναι οτι, δεν ειναι  εσωτερικη διαρρυθμιση, αφου δεν προκειται για εργασιες σε μια ΟΙ, αλλα για τον "διαχωρισμο"  δυο ΟΙ, συνενωμενων παρα την αδεια..

Το θεμα ειναι, όμως, οτι, ούτε διαχωρισμο εχεις για να βγαλεις αδεια  δομησης.,

αφου ηδη η μεσοτοιχια υπαρχει και καλυπτεται απο την αδεια ήδη που εχεις.

Και, επειδη δεν βλεπω στο αρθρο 29 και 30 τπτ για την περιπτωση σου

ή το πας σαν εσωτερικη διαρρυθμιση

ή χτιζεις τον τοιχο με βαση την αδεια

ή όπως αλλοιως θα μας πει καποιος συναδελφος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, feidelliou said:

Το ένα είναι αλλαγή ορίων μεσοτοιχίας σε 3 ισόγεια καταστήματα 3 ιδιοκτήτες, που περιγράφεται στη σύσταση και στις αποδοχές κληρονομιάς η πραγρματική κατάσταση. Έχει γίνει και στέγαστρο στην πρασιά του ενός (με μικρή κατάληψη κοινόχρηστου χώρου). Κλικάρω λοιπή πολεδομική παράβαση για όλα, ή διαμερισμάτωση και ΛΠΠ σε μια καρτέλα ή διαμερισμάτωση και ΛΠΠ σε ξεχωριστές καρτέλες;

Για το στέγαστρο 1ΛΠ. Εφ' όσον το περίγραμμα και των τριών καταστημάτων δεν αλλάζει,  τότε είναι διαμερισμάτωση , αλλά δεν θα κλικάρεις την διαμερισμάτωση , αφού υπάρχει ήδη η 1ΛΠ (στέγαστρο). Θα βάλεις αντί της διαμερισμάτωσης ακόμα  1ΛΠ (είναι συστημικό το θέμα) , άρα συνολικά 2ΛΠ.

Το άλλο είναι μια περίτπωση 2 καταστημάτα ίδιου ιδιοκτήτη, τα οποία εκ τατασκευής είναι συννενομένα και αλλάξαν και οι πόρτες τους. Τώρα θέλουν να τα χωρίσουν αλλά με άλλο τρόπο από το νόμιμο. Σκέφτηκα να προχωρήσω με τακτοποίηση με ΛΠΠ για τη λειτουργική συνένωση, και μετά μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις για να γίνουν 2 λειτουργικά ανεξάρτητα καταστήματα. Είναι σωστό;

Συμφωνώ με dimitris GM

Θεωρούμε ξανά ότι το εξωτερικό περίγραμμα και των 2 ΟΙ δεν έχει μεταβληθεί.

Τακτοποίηση με 1ΛΠ για την μη ύπαρξη- κατεδάφιση της μεσοτοιχίας. Εδώ ίσως μπαίνει και ένα θέμα ενημέρωσης της υπάρχουσας άδειας, αλλά δεν θα σου το πρότεινα με το e-άδειες). Μετά θα πας με ΕΕΜΚ. Δες και το συνημμένο όμως.

 

 

 

διαχωρισμος.jpg

Link to comment
Share on other sites

με μια παρατήρηση

οτι εδω,  δεν εχουμε διαχωρισμο ΟΙ σε περισσοτερες,

αλλα την επαναφορα ξανα σε δυο ΟΙ,  οπως ηταν η αδεια της οικοδομης, που ειχαν ενωθει αυθαιρετα σε "μια",  μετο χτισιμο  της μεσοτοιχιας.

Αρα δεν εχουμε εφαρμογη του 29/2/ιζ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις.

Από την στιγμή που το τακτοποίησα έχω μια καινούργια αρχική κατάσταση.

Πες ότι δεν ήθελα να προχωρήσω σε διαχωρισμό και έμενα εκεί. Θα είχα πρόβλημα; Θεωρώ πως όχι.

Τώρα όμως από την καινούργια κατάσταση (τακτοποίηση), θέλω να προχωρήσω σε έναν διαχωρισμό που καμία σχέση δεν έχει με τον διαχωρισμό που υπήρχε στην αρχική άδεια.

Γιατί να μην μπορώ να προχωρήσω με ΕΕΜΚ με βάση και το έγγραφο που έχω επισυνάψει;

 

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα οτι,  ειχε στην αδεια και στα συμβολαια "δυο".

Γκρεμισε την μεσοτοιχια και τα εκανε εναΤωρα  θελει να ξαναχτισει την μεσοτοιχια.

ν 1221 δεν θελει αφου δεν αυξανει τις ΟΙ.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με αυτή την υπόθεση προχώρησα στο σκεπτικό μου.

Η διαφωνία ίσως βρίσκεται στο ότι εγώ θεωρώ ότι μετα την τακτοποίηση υπάρχει μία νέα κατάσταση.

Να το πω και διαφορετικά:

Αν μετά την τακτοποίηση έκανε και τροποποίηση της σύστασης (οπώς οφείλουνε να κάνουνε , άσχετα αν δεν το κάνουνε) , πόσες ιδιοκτησίες θα είχε;

Μία δεν θα είχε;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.