Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Kostas.

Άρα  έχω  διαρρύθμιση επειδή δεν υπάρχει σύσταση. 

Επειδή είναι προ του 75 λέω να τα βάλω κατηγορία 1 μιας και θα χρειαστώ σχέδια για μεταβίβαση .

Αν κατάλαβα καλά βάζω μια  παράβαση για όλα και στην ΤΕ αναφέρω  τις υπόλοιπες παραβάσεις και την παράβαση στον κοινόχρηστο . Σωστά; 

Ευχαριστώ και πάλι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πώς μπορει να εχεις σε  όροφο μιας  οικοδομης,  δυο διαμερισματα  με διαφορετικους ιδιοκτητες

χωρις να εχεις συσταση?....

Πώς τα "χωρισαν"???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  Δημήτρη. 

Από αποδοχή διαθήκης  που όριζε τις ιδιοκτησίες για τον κάθε κληρονόμο. 

Κάνουν  αποδοχή και τακτοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα καποιος ειχε συμβολαιο για  εναν οροφο και εκανε συσταση ΟΙ και τον χωρισε  με διαθηκη

Σωστο.  Επιτρεπεται, αν ειναι σαφης η βουληση για την δημιουργια δυο ΟΙ, με καθορισμο των ποσοστων καθενος και εάν αυτος ο διαχωρισμος δεν απαγορευεται.

Σιγουρα εδω,   εχεις θεματα διανοιξης δευτερης εισοδου, αλλαγης/προσθηκης αποχετευσεων κλπ.

   ΜΙλησες με τον συμβ/φο?

Θα συγκρινεις την αδεια με την "συσταση" που "θα γινει"

 και μετρας τα "δεδομενα"....

αυτοι κανουν αποδοχη

μετα εχεις πελατες

εδιτ

τωρα που ξαναβλέπω το αρχικο ερωτημα,

πώς πηρε το ενα απο το όμορο τα 15 τμ  αφου δεν υπηρχε συσταση?

Τι τιτλο ειχε ο πατερας?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα  με τα συγκεκριμένα  μ2 υπάρχουν   εκ κατασκευής. Ό πατέρας έκτισε  ενα διώροφο (οπου και τα δύο  διαμερίσματα ) και δεν έκανε ποτέ  σύσταση. 

 

10 ώρες πριν, kostas K said:

Eφόσον δεν έχεις σύσταση τα 15 μ^2 θα μπορούσαν να περάσουν ακόμα και με ενημέρωση φακέλου πιστεύω. Η υπέρβαση 2 έως 5% πάει σαν κατηγορία 3. Εφόσον έχεις και άλλες παραβάσεις βάζεις μαζί και την αλλαγή διαρύθμισης και ξεμπερδεύεις.

 

Ο συμβολαιογράφος θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού ορίζονται συγκεκριμένα διαμερίσματα σε συγκεκριμένους κληρονόμους.

Μέτρησα  και έδωσα τα σημερινά  μ2 της ιδιοκτησίας  . Προέκυψαν οι παραπάνω αυθαιρεσίες. 

Δεν υπήρχε σύσταση (χιλιοστά επί του οικοπέδου) ,μετά τις αποδοχές θα γίνει. Οπότε δεν πρόκειται  για διαμερισματωση αλλά για διαρρύθμιση σύμφωνα με τις αναρτήσεις του φόρουμ .

Μήπως γνωρίζεις σε ποιά εγκύκλιο αναφέρεται οτι δηλώνω μεταρρύθμιση όταν δεν έχω  σύσταση  και διαμερισματωση οταν εχω σύσταση  ; 

 

Edited by venetia
Link to comment
Share on other sites

εσυ θα δεις την αδεια

θα δεις την σημερινη κατασταση

θα δεις και την διαθηκη και τι "δδινει" και πώς τα χωριζει

και αυτα θα δοσεις στον συμβ/φο

 

ας λυσει αυτος τον γορδιο δεσμό

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 2:25 ΜΜ, kostas K said:

Eφόσον δεν έχεις σύσταση τα 15 μ^2 θα μπορούσαν να περάσουν ακόμα και με ενημέρωση φακέλου πιστεύω. Η υπέρβαση 2 έως 5% πάει σαν κατηγορία 3. Εφόσον έχεις και άλλες παραβάσεις βάζεις μαζί και την αλλαγή διαρύθμισης και ξεμπερδεύεις.

Συνάδελφε μήπως γνωρίζεις την εγκύκλιο στην οποια αναφέρεται οτι χωρίς συσταση δηλώνω διαρρύθμιση; 

 

On 5/2/2019 at 12:05 ΜΜ, Pavlos33 said:

Το αντιμετωπίζεις σαν να ήταν το "νόμιμο περίγραμμα" της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Ότι φεύγει προς το δίπλα διαμέρισμα (και φαίνεται στη σύσταση) είναι διαμερισμάτωση, ότι φεύγει προς κοινόχρηστο χώρο είναι Υ.Δ.

Μπορείς να διαβάσεις σχετικά για να αποκτήσεις μια πλήρη άποψη δημοσιεύσεις και στο αντίστοιχο νήμα του Ν. 4178.

Συνάδελφε Pavlos, 

Έχω σε όροφο 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες που προκύπτουν από διαθήκη όπου ορίζονται ρητά οι κληρονόμοι εκάστου .Το ένα εξ αυτών είναι μεγαλύτερο κατά 15 μ2 εις βάρος του άλλου εκ κατασκευής .δεν υπάρχει σύσταση. Έχω διαμερισματωση η διαρρύθμιση; 

ΥΓ να συμπληρώσω, οτι έχω και αλλαγή της εξωτερικής διάστασης πέραν της ΟΓ <5 % και άλλες παραβάσεις, όπως ανοίγματα σε άλλη θέση υπέρβαση ύψους ορόφου <20% . Η άδεια είναι προ του 75.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εχω μία απορία.Σε κτισμα χωρίς σύσταση σε όροφο με δύο διαμερίσματα το ένα διαμέρισμα έχει "φάει"τ.μ. από το άλλο διαμέρισμα .Θεωρείται λοιπον εσωτερική διαρύθμιση και αρα οχι παράβαση και κάνουμε ενημέρωση φακέλου.Αν αργότερα γίνει σύσταση που να συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση αλλά όχι με την άδεια ,αυτομάτως θα υπάρξει παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω οτι μπορεις να υπαχθεις στο αρθρο 100, παρ. 14,

Υποθετω οτι,   στην αδεια ηταν δυο των 70 τμ και μετα εγιναν κατα την κατασκευη 80/60.

 

14.          Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

 

κατα τα λοιπα

-τι κτισμα ειναι αυτο? ετους?

-ποσοι οι ιδιοκτητες? 

- Αν ειναι ολοκληρο χωρις συσταση..., τοτε δυσκολα θα κανεις μερικη τακτοποιηση  και μερικη συσταση,

γνωμη μου ειναι οτι απαιτειται πληρης τακτοποιηση ολης της οικοδομης για να συσταθει ΟΙ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

23 ώρες πριν, venetia said:

Έχω σε όροφο 2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες που προκύπτουν από διαθήκη όπου ορίζονται ρητά οι κληρονόμοι εκάστου .Το ένα εξ αυτών είναι μεγαλύτερο κατά 15 μ2 εις βάρος του άλλου εκ κατασκευής .δεν υπάρχει σύσταση. Έχω διαμερισματωση η διαρρύθμιση; 

ΥΓ να συμπληρώσω, οτι έχω και αλλαγή της εξωτερικής διάστασης πέραν της ΟΓ <5 % και άλλες παραβάσεις, όπως ανοίγματα σε άλλη θέση υπέρβαση ύψους ορόφου <20% . Η άδεια είναι προ του 75.

Η διαμερισμάτωση προϋποθέτει τη σύσταση. Όμως, ακόμη και χωρίς σύσταση, όταν έχουμε δυο λειτουργικά διαχωρισμένα διαμερίσματα θα πρέπει να συντάξουμε νέα κάτοψη ώστε να ταυτίζονται σχέδια και υφιστάμενη κατάσταση. Στην περίπτωση αυτή θα βάλεις μια λοιπή παράβαση και θα περιγράψεις την παράβαση της διαφορετικής διαρρύθμισης ορόφου. Τώρα αν οι αυθαιρεσίες σου εντάσσονται στην κατηγορία 1 ακόμη καλύτερα. Για το θέμα της αλλαγής εξωτερικής διάστασης και επιφάνειας δες αν προκύπτει παραβίαση ρυμοτομικής γραμμής, οπότε η κατηγορία 3 είναι μονόδρομος, ή αν δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, μήπως να ενταχθούν όλα στην κατηγορία 1. Προσοχή για την κατηγορία 1 το κτίριο να έχει επικρατούσα χρήση κατοικία και οι αυθαιρεσίες να έγιναν προ 9/6/75.

6 ώρες πριν, jimyleon1970 said:

Έχω μία απορία.Σε κτίσμα χωρίς σύσταση σε όροφο με δύο διαμερίσματα το ένα διαμέρισμα έχει "φάει"τ.μ. από το άλλο διαμέρισμα .Θεωρείται λοιπόν εσωτερική διαρρύθμιση και άρα όχι παράβαση και κάνουμε ενημέρωση φακέλου.Αν αργότερα γίνει σύσταση που να συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση αλλά όχι με την άδεια ,αυτομάτως θα υπάρξει παράβαση;

Το να κάνεις ενημέρωση άδειας σίγουρα μπορείς αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα αυθαιρέτων που έχεις ποστάρει. Αν θέλεις να αποφύγεις την ΥΔΟΜ και ο πελάτης να αποκτήσει επικαιροποιημένη κάτοψη προς πάσα χρήση βάλε μια ΛΠ και το έλυσες το θέμα. Πάντως έτσι δεν μπορεί να το αφήσει γιατί στην πρώτη μεταβίβαση θα το βρει μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.