Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Σωστά τα λες. Αρκεί να σιγουρευτείς ότι η πραγματοποιημένη κατάσταση συμφωνεί με την προβλεπόμενη στο σχέδιο της σύστασης (και όχι μόνο το εμβαδόν).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ  σωστα

και δεν ειναι το "εκ κατασκευης" που σε ενδιαφερει

αλλα οτι, με βαση τις κατοψεις και την συσταση,  εγινε ενα μικροτερο και ενα  μεγαλυτερο, σε σχεση με την αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες επιβεβαιώσεις.

Προφανώς με νοιάζει η σύσταση και η άδεια και γι' αυτό τις ανέφερα...
Η σύσταση συμφωνεί με την πραγματικότητα αλλά η οικοδομική άδεια όχι και το περίγραμμα δεν "στρετσαρίστηκε" οπότε διαφορετική διαμερισμάτωση και όχι υπέρβαση δόμησης...
Το εκ κατασκευής το ανέφερα γιατί, ακόμα κι αν στην σύσταση δεν φαινόταν η πραγματική κατάσταση, ο νόμος (αν θυμάμαι καλά) με καλύπτει για να μην ζητήσω συνυπογραφές με το εκ κατασκευής ή σε όλους τους ορόφους...

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι με το 98,

η συναινεση που λες αφορα επεκταση στα κοινοχρηστα

εσυ δεν εχεις τπτ τετοιο

εχεις μια απλη δδ.

αν συναινει ο διπλανος την κανετε απο κοινου και μοιραζεσθε τα εξοδα

αν δεν θελει πληρωνεις εσυ για το δικο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση που με καλούν να δώσω βεβαίωση νομιμότητας σε διαμέρισμα 30 τ.μ. στον Β' όροφο πολυκατοικίας. Στον όροφο αυτό υπάρχει και ένα άλλο διαμέρισμα (του ίδιου ιδιοκτήτη), στο οποίο όμως δεν μπήκα καθώς δεν θεώρησα ότι χρειάζεται, αφού υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών για τα 2 αυτά διαμερίσματα και εγώ μελετάω το ένα εκ των δυο.

Παίρνω τα σχέδια της άδειας από την πολεοδομία και βλέπω ότι στην κάτοψη του Β' ορόφου προβλεπόταν ΕΝΑ διαμέρισμα συνολικής επιφάνειας 130 τ.μ. (άρα μάλλον το δίπλα είναι 100 τ.μ.).

Πως αντιμετωπίζω αυτή την περίπτωση όπου η πολεοδομία δεν έχει ενημερωθεί για την σύσταση 2 ιδιοκτησιών στον εν λόγω όροφο;; Φτιάχνω μια δήλωση και δηλώνω διαφορετική διαμερισμάτωση και επισυνάπτω απλά την κάτοψη του διαμερίσματος των 30 τ.μ. και του κοινόχρηστου χώρου που έχει πλέον προκύψει? Πρέπει να μετρήσω όλον τον όροφο και να ελέγξω αν έχει γίνει μεγαλύτερος γενικότερα (δηλ το κτήριο όλο) για να ξέρω αν έχω και υπερβάσεις δόμησης/κάλυψης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάρεις πέραν των εγκεκριμένων σχεδίων και την κάτοψη της σύστασης. Δες αν ταιριάζει η υφιστάμενη κατάσταση με αυτή που εμφανίζεται στην κάτοψη της σύστασης. Κατά πάσα πιθανότητα ισχύει αυτό που λες περί διαφορετικής διαμερισμάτωσης.  Αφού έχεις διαμερίσματα ίδιου ιδιοκτήτη μπορείς να αποτυπώσεις (με ανάλογη χρέωση φυσικά) και τα δυο διαμερίσματα, καθώς και τον προκύπτων κοινόχρηστο διάδρομο-πλατύσκαλο κλπ του ορόφου και να έχει ο ιδιοκτήτης πλήρη σχέδια, έτοιμα προς πάσα χρήση τώρα ή στο μέλλον.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα σχέδια της σύστασης δεν υπάρχουν πουθενά, αναγράφει βέβαια η σύσταση ότι μιλάμε για ένα διαμέρισμα 30 τ.μ., που όντως τόσο είναι. Αλλά έτσι κι αλλιώς, αφού εγώ είμαι υποχρεωμένη να συγκρίνω με τα σχέδια της άδειας, πρέπει να δηλώσω 1 παράβαση για διαφορετική διαμερισμάτωση και να αποτυπώσω την κατάσταση του υπάρχοντος διαμερίσματος, σωστά;; 

Θεωρείτε ότι πρέπει να ελέγξω και κάτι άλλο για να είμαι καλυμμένη;;

Link to comment
Share on other sites

το υπάρχον θα αποτυπωσεις

αλλα να εισαι βεβαιη οτι αυτο το "υπάρχον" ειναι και αυτο που περιγραφεται στη συσταση.

Ιδιωτικη οικοδομη ηταν, αρα υψιστης "επικινδυνοτητας" ....όπως ηθελε τα εγραφε, αλλα δεν μπορει να περιγραφει ενα διαμερισμα  30 τμ, δεξια οπως βλεπουμε με την..... πλατη στη θαλασσα

και αυτο να ειναι "αριστερα"...

Και γιατι δεν υπαρχουν κατοψεις? Πώς περιεγραψαν τους δυο χωρους?

Τεσπα

γνωμη μου ειναι οτι: Εάν  τα 30 τμ. προκυπτουν απο τη συσταση, θα χρεαστεις νεες κατοψεις και εφοσον δεν βλεπεις
"στραβοτιμονιες" στην κατασκευη των κοινοχρηστων

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε υπόγειο πολυκατοικίας, έχω τέσσερις αποθήκες που έχουν συνενωθεί σε μία. Όλες είναι του ίδιου ιδιοκτήτη. Κανονικά θα γινόταν τακτοποιηση με μία παράβαση λόγω διαφορετικής διαμερισματωσης. Κοιτάζοντας όμως στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, γράφει μέσα ότι επιτρέπεται ο διαχωρισμός οριζοντίων ιδιοκτησιών του κτηρίου αλλά όχι η συνένωση αυτών. Εγώ πρέπει να το λάβω υπόψιν αυτό που γράφει η Σ.Ο.Ι ή δεν μας ενδιαφέρει? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

δεν διευκρινιζεις

-στην αδεια ειναι....  ποσες αποθηκες

- στη  συσταση ειναι...ποσες

-αν η συσταση ειναι ιδια με τη  αδεια

- αν ειναι ιδιες ή αν στην πραξη ειναι αλλαγμενες

 -αν εχουν χιλιοστα ή ειναι παρακολουθηματα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.