Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

38 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Θα βάλεις 1ΦΚ με τη διαμερισμάτωση μόνο και δεν θα τσεκάρεις στην επιλογή διαμερισμάτωση αλλά θα βάλεις 1ΛΠ.

Και αν έχω και άλλες ΛΠ θα βάλω συνολικά 2 ΛΠ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, 1 Λ.Π. για την διαμερισμάτωση και 1 Λ.Π. αν έχεις παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό και είναι κάτω από 15.000ευρώ.

Ερώτηση: Αυτό που βάζουμε την Διαμερισμάτωση σαν Λ.Π. το αναφέρει κάπου κάποια εγκύκλιος - νόμος κτλ, ή λόγο του σφάλματος του συστήματος με τα δικαιολογητικά το κάνουμε σαν εναλλακτική?

Link to comment
Share on other sites

Στο helpdesk TEE μου είπανε να το τσεκάρω το κουτάκι της Δ.Δ και να επισυνάψω τα 13 (και όχι 6) δικαιολογητικά βάσει Νόμου..είναι αστοχία του software..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πως είχε αναφερθεί σε κάποια ενημέρωση...

3 ώρες πριν, getsakna said:

Και αν έχω και άλλες ΛΠ θα βάλω συνολικά 2 ΛΠ?

Σε άλλο ΦΚ θα βάλεις τις αυθαίρετες κατασκευές που υπολογίζονται με αναλυτικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω περίπτωση ΔΔ ισογείου σε κτίσμα με άδεια 1973. Υπάρχουν 2 διαμερίσματα και κλήθηκα να ελέγξω το 1. Δυο τοίχοι του διαμερίσματος έχουν μετακινηθεί κατά περίπου 0,60μ με αποτέλεσμα το διαμέρισμα να μικραίνει και να μεγαλώνει ο κοινόχρηστος, εκτός αν έχει μεγαλώσει το άλλο διαμέρισμα, κάτι που δεν μπόρεσα να ελέγξω. Κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει οπότε δεν τίθεται θέμα ύπαρξης καλοριφέρ κτλ στους 2 τοίχους.  Το διαμέρισμα ανήκει σε γονείς πολύ καλής μου φίλης οι οποίοι έχουν βρει αγοραστή και επιθυμούν να το πουλήσουν άμεσα γιατί έχουν πάρα πολλά χρέη. Όπως καταλαβαίνετε, και το 250άρι μετράει. Με φώναξαν για βεβαίωση νομιμότητας για το συμβόλαιο και έχω κολλήσει, γιατί προσπαθώ να δω αν γίνεται να τη δώσω... 

Ενημέρωση φακέλου γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

α] αν μεγαλωσε ο κοινοχρηστος δεν εχεις προβλημα.

β] αν μεγαλωσε το διπλανο, πρεπει να συγκρινεις την αδεια με τις κατοψεις των διαμερισματων.

Εάν εκει φαινεται η νεα κατασταση μεταξυ των ΟΙ εχεις ΔΔ

Αν δεν φαινεται εχεις προβλημα

Αν το διπλανο δεν εχει αλλαξει, πας με το α' και ξεμπερδευεις.

Λιγο πιο πανω ειχε η Μερσα   παρομοιο θεμα

Μαλλον θα μας πει πώς το ελυσε.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

α] αν μεγαλωσε ο κοινοχρηστος δεν εχεις προβλημα.

β] αν μεγαλωσε το διπλανο, πρεπει να συγκρινεις την αδεια με τις κατοψεις των διαμερισματων.

Εάν εκει φαινεται η νεα κατασταση μεταξυ των ΟΙ εχεις ΔΔ

Αν δεν φαινεται εχεις προβλημα

Αν το διπλανο δεν εχει αλλαξει, πας με το α' και ξεμπερδευεις.

Λιγο πιο πανω ειχε η Μερσα   παρομοιο θεμα

Μαλλον θα μας πει πώς το ελυσε.

 

Τί εννοείς με το αυτό που σου έχω βάλει σε μπλε γραμματοσειρά;

Σκοπεύω να ξαναπάω να μετρήσω και τον κοινόχρηστο, γιατί δεν πρόλαβα να το κάνω, για να δω ποιο από τα (α) και (β) έχει συμβεί. Μακάρι να είμαστε στο (α) μήπως τη γλιτώσουν τη δήλωση.

Edited by Pavlos33
διόρθωση χρώματος γραμματοσειράς-βλέπε κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει μία τακτοποίηση σε Κατάστημα Ισογείου που είχε επεκταθεί στο κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, στη σύσταση ΟΙ στο χώρο αυτό φαίνεται μία Αποθήκη (του ίδιου ιδιοκτήτη) η οποία δεν κατασκευάστηκε ποτέ. Μετά από αυτή την τακτοποίηση που έγινε για το παραπάνω Κατάστημα και επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε μεταβίβαση, η συμβολαιογράφος θα κάνει πρώτα τροποποίηση σύστασης μονομερώς μόνο για αυτή την ΟΙ και μου ζητάει νέο Πίνακα Χιλιοστών. Πώς θα δώσω όπως Πίνακα που θα αναφέρονται και οι υπόλοιπες ΟΙ χωρίς να τις έχω ελέγξει? Μπορώ να δώσω τον διορθωμένο Πίνακα και να γράψω σε σημείωση ότι τροποποίειται ο Πίνακας της ΧΧΧΧ Σύστασης ΟΙ μόνο ως πρός την ΟΙ του καταστήματος και ότι οι υπόλοιπες ΟΙ δε ελέγθησαν?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by elenkaza
Link to comment
Share on other sites

ή ειναι "μια αποθηκη" ιδιοκτησίας,   

ή ειναι κοινόχρηστος χωρος, αρα δεν ειναι αποθηκη του "ιδιου ιδιοκτητη"

Πώς περιγραφει η συσταση το καταστημα και την αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση @dimitris GM

Στη Σύσταση περιγράφονται δύο διαφορετικές ΟΙ ως εξής:

- Κατάστημα Ισογείου 50τμ

- Αποθήκη Ισογείου 6τμ 

Οι 2 παραπάνω ΟΙ ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στην ΟΑ δεν φαίνεται καθολού η Αποθήκη, ο χώρος της Αποθήκης φαίνεται σαν χώρος του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου και το Κατάστημα είναι 50τμ. Στην πραγματικότητα η Αποθήκη δεν έχει κατασκευαστεί και το Κατάστημα είναι 56τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.