Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

 

- πώς περιγραφεται καθε χωρος ? [καταστημα εμβαδου...τμ με στοιχεια αβγδα,  οριζομενο με...και με.....χιλιοστα]

                                                                            [ αποθηκη.."         "            "       ]

- εχουν δοσει χιλιοστα στην αποθηκη?

 

Link to comment
Share on other sites

αρα, εχεις δυο ΟΙ που ανηκουν στον ιδιο και αυτος εχει καθαιρεσει την μεσοτοιχια και τις εκανε σαν μια ΟΙ.

τακτοποιεις την αυθαιρετη λειτουργικη συνενωση...χωρις "πολλα πολλά"...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει αλλά επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε μεταβίβαση, η συμβολαιογράφος θα κάνει πρώτα τροποποίηση σύστασης μονομερώς μόνο για αυτή την ΟΙ και μου ζητάει νέο Πίνακα Χιλιοστών.

Και το θέμα μου είναι πώς θα δώσω έναν Πίνακα που θα αναφέρονται και οι υπόλοιπες ΟΙ χωρίς να τις έχω ελέγξει?

Μπορώ να δώσω τον διορθωμένο Πίνακα και να γράψω σε σημείωση ότι τροποποίειται ο Πίνακας της ΧΧΧΧ Σύστασης ΟΙ μόνο ως πρός τις ΟΙ του καταστήματος και της αποθήκης Ισογείου και ότι οι υπόλοιπες ΟΙ δεν ελέγθησαν?

Link to comment
Share on other sites

Θελει να κανει τροποποίηση της συστασης "με συνενωση των δυο αυτων ΟΙ  σε μια".

Και γιατι δεν κανεις μια απλη τακτοποιηση της λειτουργικης συνενωσης και να κανεις δυο μεταβιβασεις αυτων των δυο ΟΙ???

και μπλεκεις με τροποποιηση,  μονομερη μεν.... αλλάαα δξ τι ακριβως θελει στο τελος...

Κι αν προκειται να μεταγραψει και στις υπολοιπες ΟΙ,  πρεπει να ειναι και αυτες ηλεγμένες

[ασε που απο καπου μπορει να μην επιτρεπεται ή να μην απαγορευεται μεν,  αλλά απαιτειται να ειναι σαφης η μη απαγορευση κλπκλπ περιπλοκα νομικα.]

Τεσπα,

αν κανει μονομερη με μονη την βεβαιωση τακτοποιησης  μονον των δυο αυτων ΟΙ,

και   με την βεβαιοτητα οτι το κτηματολογιο δεν θα εχει "αντιρησεις",

ας το κανει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μονομερείς τροποποιησεις οι οποίες ανέφεραν ΜΟΝΟ τα στοιχεία της μεταβιβαζόμενης ιδιοκτησίας.

Στην περίπτωση σου δηλαδή ο νέος πίνακας θα πρέπει να αναφέρει την συνενωμένη ιδιοκτησία (Απ1-Απ2) και τα συνενωμένα τμ χωρίς να αλλάζουν τα χιλιοστά.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Και τα τμ. θα προσθεσει και θα προσθεσει και τα χιλιοστα...αφου καθε μια ΟΙ εχει δικα της...

το θεμα ειναι  τι ζηταει για τις υπολοιπες ΟΙ της οικοδομης και εαν απαιτει την  μεταγραφη της πραξης και σε αυτες,

οπότε πολλαπλασιαζονται τα εξοδα,

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2019 at 5:44 ΜΜ, uptight said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω περίπτωση ΔΔ ισογείου σε κτίσμα με άδεια 1973. Υπάρχουν 2 διαμερίσματα και κλήθηκα να ελέγξω το 1. Δυο τοίχοι του διαμερίσματος έχουν μετακινηθεί κατά περίπου 0,60μ με αποτέλεσμα το διαμέρισμα να μικραίνει και να μεγαλώνει ο κοινόχρηστος, εκτός αν έχει μεγαλώσει το άλλο διαμέρισμα, κάτι που δεν μπόρεσα να ελέγξω. Κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει οπότε δεν τίθεται θέμα ύπαρξης καλοριφέρ κτλ στους 2 τοίχους.  Το διαμέρισμα ανήκει σε γονείς πολύ καλής μου φίλης οι οποίοι έχουν βρει αγοραστή και επιθυμούν να το πουλήσουν άμεσα γιατί έχουν πάρα πολλά χρέη. Όπως καταλαβαίνετε, και το 250άρι μετράει. Με φώναξαν για βεβαίωση νομιμότητας για το συμβόλαιο και έχω κολλήσει, γιατί προσπαθώ να δω αν γίνεται να τη δώσω... 

Ενημέρωση φακέλου γίνεται; 

 

Καλημέρα σε όλους,

Τελικά μετρώντας και τον κοινόχρηστο κατάλαβα ότι, σε σχέση με την άδεια,  μίκρυνε ΚΑΙ ο κοινόχρηστος, ΚΑΙ το διαμέρισμα που μέτρησα, κι έχει μεγαλώσει το άλλο διαμέρισμα σε βάρος τους. Το οποίο άλλο διαμέρισμα έχει ξεχωριστή είσοδο (κατευθείαν από το δρόμο) αλλά ο κοινόχρηστος έχει κλιμακοστάσιο για τα διαμερίσματα του Α' ορόφου.

Οπότε χρειάζεται να προχωρήσω σε ΔΔ υποθέτω... Δεν τη γλιτώνουμε. 

Δε χρειάζομαι συναίνεση από την ιδιοκτήτρια του άλλου διαμερίσματος, έτσι; (Μήπως να την έβαζε να πληρώσει το μισό παράβολο; Αδερφή του είναι...)

Link to comment
Share on other sites

jbosdas & dimitris GM

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ αλλά με προβληματίζει ότι σε αυτόν τον Πίνακα θα φαίνονται και οι υπόλοιπες ΟΙ τις οποίες δεν έχω ελέγξει. 

Το μόνο που σκέφτηκα είναι αν μπορώ να δώσω τον διορθωμένο Πίνακα και να γράψω σε σημείωση ότι τροποποίειται ο Πίνακας της ΧΧΧΧ Σύστασης ΟΙ μόνο ως πρός τις ΟΙ του καταστήματος και της αποθήκης Ισογείου και ότι οι υπόλοιπες ΟΙ δεν ελέγθησαν? Θεωρείτε ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? Είμαι καλυμμένη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.