Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Και τα τμ. θα προσθεσει και θα προσθεσει και τα χιλιοστα...αφου καθε μια ΟΙ εχει δικα της...

το θεμα ειναι  τι ζηταει για τις υπολοιπες ΟΙ της οικοδομης και εαν απαιτει την  μεταγραφη της πραξης και σε αυτες,

οπότε πολλαπλασιαζονται τα εξοδα,

ναι, ναι, φυσικά και θα τα προσθέσει τα χιλιοστά των ιδιοκτησιών, αλλά σε περίπτωση που εχει περισσότερα τμ να μην τροποποιήσει τα χιλιοστά...

για τις υπόλοιπες η συμβ/φος δεν μπορεί να ζητήσει τίποτα αφού δεν έχει την εντολή των ιδιοκτητών ουτε ο μηχανικός, ούτε η συμβ/φος

 

edit

στον πίνακα σου δεν θα αναφέρεις τιποτα από τις άλλες ιδιοκτησίες. μια σειρά θα εχει. -οπως άλλωστε κανεις κ με τα σχέδια.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, jbosdas said:

ναι, ναι, φυσικά και θα τα προσθέσει τα χιλιοστά των ιδιοκτησιών, αλλά σε περίπτωση που εχει περισσότερα τμ να μην τροποποιήσει τα χιλιοστά...

για τις υπόλοιπες η συμβ/φος δεν μπορεί να ζητήσει τίποτα αφού δεν έχει την εντολή των ιδιοκτητών ουτε ο μηχανικός, ούτε η συμβ/φος

 

edit

στον πίνακα σου δεν θα αναφέρεις τιποτα από τις άλλες ιδιοκτησίες. μια σειρά θα εχει. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Να τον ονομάσω δλδ  Πίνακας Οριζόντιας Ιδιοκτησίας Καταστήματος Ισογείου με τα στοιχεία μόνο αυτού και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, uptight said:

Καλημέρα σε όλους,

Τελικά μετρώντας και τον κοινόχρηστο κατάλαβα ότι, σε σχέση με την άδεια,  μίκρυνε ΚΑΙ ο κοινόχρηστος, ΚΑΙ το διαμέρισμα που μέτρησα, κι έχει μεγαλώσει το άλλο διαμέρισμα σε βάρος τους. Το οποίο άλλο διαμέρισμα έχει ξεχωριστή είσοδο (κατευθείαν από το δρόμο) αλλά ο κοινόχρηστος έχει κλιμακοστάσιο για τα διαμερίσματα του Α' ορόφου.

Οπότε χρειάζεται να προχωρήσω σε ΔΔ υποθέτω... Δεν τη γλιτώνουμε. 

Δε χρειάζομαι συναίνεση από την ιδιοκτήτρια του άλλου διαμερίσματος, έτσι; (Μήπως να την έβαζε να πληρώσει το μισό παράβολο; Αδερφή του είναι...)

αφού μειώθηκε ο κοινόχρηστος θα πρέπει να ελέγξεις το αρθ98 παρ6 "...ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής" ή "...ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας" *

και 

να ρωτήσεις αν ο όμορος εχει τακτοποιήσει την διαμερισμάτωση, οπότε σε απαλλάσει και από την δήλωση. με το τελευταίο μπορέι να γλυτώσεις και το 250αρι... την αναφέρεις βεβαια ως παράβαση και οτι "εχει υπαχθεί στις δαταξεις του 4495/17με τον αρ.δήλωσης ....ταδε ως ΔΔ"

 

*αν και σήμερα διαβασα οτι πάνε να καταργήσουν και την συναίνεση ! 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, elenkaza said:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Να τον ονομάσω δλδ  Πίνακας Οριζόντιας Ιδιοκτησίας Καταστήματος Ισογείου με τα στοιχεία μόνο αυτού και τέλος?

παρε τον παλιό πινακα, και αντέγραψε τα στοιχεία της πρωτης σειράς της περιγραφής (αρ.ιδιοκτησίας, τμ, ογκος κλπ). Μετά από κάτω πρόσθεσε μόνο τα στοιχεία της ιδιοκτησίας σου. 

Στην ουσία θεωρείς δεδομένη την κατασταση των άλλων διαμερισμάτων κ τροποποιείς μόνο τα δικά σου. Μην γράψει οτι δεν αλλάζουν των άλλων, δεν το ξέρεις αν εχουν αλλάξει ή οχι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, jbosdas said:

παρε τον παλιό πινακα, και αντέγραψε τα στοιχεία της πρωτης σειράς της περιγραφής (αρ.ιδιοκτησίας, τμ, ογκος κλπ). Μετά από κάτω πρόσθεσε μόνο τα στοιχεία της ιδιοκτησίας σου. 

Στην ουσία θεωρείς δεδομένη την κατασταση των άλλων διαμερισμάτων κ τροποποιείς μόνο τα δικά σου. Μην γράψει οτι δεν αλλάζουν των άλλων, δεν το ξέρεις αν εχουν αλλάξει ή οχι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

... κ εχεις ποινή! :) 

"μην παραθέτεις το προηγούμενο κείμενο..."  από τους κανονισμούς του φόρουμ

για ευχαριστώ το κουμπάκι :)

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ολα αυτα

Και να επισημανω οτι,

η συναινεση του 51% εχει ηδη καταργηθει και εξαρκει η "ιδιοχρηση" της καταληψης σε κοινοχρηστα, με το 98/9

Πλην στην περιπτωση που συζητουμε δεν εχουμε θεμα καταληψης κοινοχρηστων.

Εδω, εχουμε  συμβόλαιο, με δυο ΟΙ και καθε μια εχει τα δικα της χιλιοστα και εμβαδα. Μια ειναι κυριος χωρος και η αλλη ειναι αποθηκη.

Απλα εχουν λειτουργικη συνενωση.

Η εμπραγματη συνενωση δεν ειναι υποχρεωτικη.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jbosdas said:

αφού μειώθηκε ο κοινόχρηστος θα πρέπει να ελέγξεις το αρθ98 παρ6 "...ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής" ή "...ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας" *

και 

να ρωτήσεις αν ο όμορος εχει τακτοποιήσει την διαμερισμάτωση, οπότε σε απαλλάσει και από την δήλωση. με το τελευταίο μπορέι να γλυτώσεις και το 250αρι... την αναφέρεις βεβαια ως παράβαση και οτι "εχει υπαχθεί στις δαταξεις του 4495/17με τον αρ.δήλωσης ....ταδε ως ΔΔ"

 

*αν και σήμερα διαβασα οτι πάνε να καταργήσουν και την συναίνεση ! 

ΤΟ πρώτο που λες θα το έκανα αν ο πελάτης μου ήταν ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που έχει επεκταθεί. Όμως, ο δικός μου έχει το διαμέρισμα που έχει μικρύνει. Λάθος κάνω; 

Για το 2ο, δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο, δυστυχώς. Είναι αδερφή του ιδιοκτήτη μου, θα το ήξερε. Μιλάμε για ανθρώπους 70 ετών που σε κοιτάνε σαν χάνοι όταν τους λες ότι το σπίτι σου έχει αυθαίρετο.

@dimitris GM αν εννοείς εμένα αν διάβασα τα συμβόλαια... Όχι, δεν τα έχω διαβάσει ακόμα. 

Αυτή τη στιγμή πάντως, το να κάνω μια δήλωση Ν4495 για ΔΔ μου μοιάζει η πιο σωστή και η πιο γρήγορη λύση. ¨Ετσι όπως είναι ο όροφος, βεβαίωση δεν δίνεται, οπότε αν πληρώσουν το 250άρι μπορούν να κάνουν την πώληση που καίγονται. Στην τελική, μπορεί να το δώσει ο αγοραστής. Και θα έχουν μια σωστή κάτοψη του ισογείου, και θα κερδίσω κι εγώ λίγο χρόνο να την φτιάξω όπως πρέπει γιατί έχω πνιγεί.

 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

μιλουσαμε για την elenkaza με τα καταστηματα

uptight, εσυ θες να κανεις ΔΔ και δεν εχεις δει τα συμβολαια.

Αρα

πρεπει να παρεις τις κατοψεις της άδειας  και τις κατοψεις των συμβολαιων, διοτι

αν αυτα ειναι ίδια, αλλά η πραγματικοτητα  ειναι διαφορετικη, δεν μπορεις να προχωρησεις μονον με ΔΔ.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι στα χαρτιά του ανθρώπου πήρε το μάτι μου μια κάτοψη σύστασης από το 1985 που ήταν ψιλοφωτοτυπία της άδειας. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί οι διαφορές είναι της τάξης των 0,50 - 1,00μ, και όταν ψάχνεις τις κατόψεις στα όρθια μπορεί να μοιάζουν ίδιες. 

Τί άλλο πρέπει να κάνω εγώ εκτός από δηλωση για ΔΔ σε αυτήν την περίπτωση; Πέρα από το τι θα κάνουν με τα συμβόλαια, τροποποιήσεις κτλ. 

Το βασικό στην περίπτωση αυτή είναι ότι βιάζονται. Ήδη έχω φάει πολύ καιρό. Αυτοί με φώναξαν για μια βεβαίωση - νόμιζαν...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.