Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση υπογείου ορόφου σε 2οροφο κτίριο όπου στα σχέδια της άδειας υπάρχουν :  2 διαμερίσματα , η εσωτερική σκάλα και ο κοινοχ. διάδρομος που οδηγεί στα 2 διαμερίσματα καθώς το υπόγειο είναι μπαζωμένο.

Υπάρχει πράξη σύστασης οριζοντίου

Στην πράξη έχει γίνει ξεμπάζωμα υπογείου , το διαμέρισμα του πελάτη μου πήρε τμήμα 4 μ2 από το διπλανό διαμέρισμα καθώς και  2μ2 από τον κοινόχρηστο διάδρομο. Εχει γίνει αλλαγη των διαστασεων ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών καθώς και αλλαγή στη θέση του WC.

 

Να βάλω διαφορετική διαμερισματωση για τα 4 μ2 , ΥΔ για τα 2μ2 , 1 λοιπη παραβαση για το ξεμπαζωμα και 1 μικρη παραβαση κατηγ 3 για τα ανοίγματα? Σκέφτομαι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

στην άδεια το υπόγειο το έδειχναν τμηματικά μπαζωμένο και ένα μέρος του ξεμπαζωμένο έχοντας βάλει διαμερίσματα και προσμετρώντας το στον Σ.Δ;

Ανέβασε κανένα σχέδιο να καταλάβουμε τι ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

img257.tif

Καλησπέρα Παύλο,

Στην κάτοψη της άδειας, υπάρχει υπόγειο ως κύριος χώρος όλος , που έχει προσμετρηθεί  κανονικά στη δόμηση τη συνολική, όπου δείχνει 2 διαμερίσματα κατοικιών , κοινόχρηστη σκάλα και κοινόχρηστο διάδρομο.

Στο ισόγειο  του κτιρίου υπάρχουν  2 διαμερίσματα όπως και στον Α όροφο( και στην άδεια και στην πράξη). Βάση αδείας  η είσοδος στο κτίριο γίνεται με σκάλα από το δρόμο προς το ισόγειο και η πρόσβαση στα 2 διαμερίσματα του υπογείου γίνεται με την εσωτερική σκάλα.

Στη πράξη  η πρόσβαση στο κτίριο γίνεται από κεντρική είσοδο του υπογείου .Το διαμέρισμα του πελάτη μου είναι το διαμέρισμα 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω διαμέρισμα ισογείου του οποίου το περίγραμμα δεν ταυτίζεται με την Ο.Α.,  και η πραγματική του επιφάνεια είναι περίπου 1τ.μ. μικρότερη από την επιφάνεια της οικοδομικής άδειας. Η τροποποίηση του περιγράμματός του συμπαρασύρει και το διπλανό διαμέρισμα. 

1. Μάλλον δεν έχω διαφορετική διαμερισμάτωση. Σωστά;

2. Τι παράβαση δηλώνω αφού η πραγματική επιφάνεια είναι μικρότερη κατά 1τ.μ.;

3. Μήπως δηλώνω Υ.Δ. για τα τετραγωνικά που είναι εκτός του περιγράμματος της Ο.Α. ;

Παρακαλώ για τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις με βάσει το νόμιμο περίγραμμα. Ό,τι εξέχει αυτού είναι ΥΔ και ΥΚ.... Για ό,τι είναι "μικρότερο" αυτού δεν ασχολείσαι. Αν "τρώει" τ.μ. από κοινόχρηστους χώρους είναι ΥΔ και ΥΚ κ.λπ.... Αν "τρώει" ή "δίνει" τ.μ. στο όμορο διαμέρισμα είναι "διαφορετική διαμερισμάτωση....

Προσοχή, το "νόμιμο εμβαδόν" μιας ΟΙ δεν το ελέγχουμε μόνο συγκεντρωτικά.... Η εγκεκριμένη δόμηση και κάλυψη αφορούν σε απολύτως συγκεκριμένους χώρους....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

- δεν λες πώς ειναι στην κατοψη του συμβολαιου της συστασης

-το συμβολαιο του διπλανου πώς ειναι?

- αφου ειναι μικροτερη, εσυ στο δικο σου τι ΥΔ μπορει να εχεις?

υγ

εάν δεν θεσπισουν καποια τμ.  "επιτρεπομενης" αποκλισης...τότε, στα  επομενα   20   χρονια θα τρεχουν οι μισοι να  μαλλωνουν με τους αλλους μισους των διπλανων διαμερισματων.,

Ασε που θα ερχονται στη συνεχεια οι Δημοι και θα ζητανε αναδρομικα για αυτο που ειναι μεγαλυτερο...:evil:

[κι ολα αυτα γιατι ο "μαστορας", πριν 40 χρονια,  εβαλε το ραμμα  "απ΄εξω..."]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

- δεν λες πώς ειναι στην κατοψη του συμβολαιου της συστασης

-το συμβολαιο του διπλανου πώς ειναι?

- αφου ειναι μικροτερη, εσυ στο δικο σου τι ΥΔ μπορει να εχεις?

υγ

εάν δεν θεσπισουν καποια τμ.  "επιτρεπομενης" αποκλισης...τότε, στα  επομενα   20   χρονια θα τρεχουν οι μισοι να  μαλλωνουν με τους αλλους μισους των διπλανων διαμερισματων.,

Ασε που θα ερχονται στη συνεχεια οι Δημοι και θα ζητανε αναδρομικα για αυτο που ειναι μεγαλυτερο...:evil:

[κι ολα αυτα γιατι ο "μαστορας", πριν 40 χρονια,  εβαλε το ραμμα  "απ΄εξω..."]

 

 

Υπάρχει τροποποίηση σύστασης όπου  απεικονίζεται η πραγματική κατάσταση. Απλά το περίγραμμα της ιδιοκτησίας που με ενδιαφέρει τροποποιείται μόνο ως προς το τμήμα που εφάπτεται με το όμορο διαμέρισμα. 

Άρα διαφορετική διαμερισμάτωση.

Μην μου πείτε όμως ότι πρέπει να κάνω αποτύπωση όλου του ορόφου  γιατί υπάρχουν άλλα 6 διαμερίσματα και οι κοινόχρηστοι χώροι έχουν υπερβάσεις.

Θεωρώ ότι καλύπτομαι από την αποτύπωση των 2 ιδιοκτησιών, αυτής που τακτοποιώ και τησ όμορής της.

@dimitris GM 

"οι μισοι να  μαλλωνουν με τους αλλους μισους των διπλανων διαμερισματων" ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ

Edited by ANDRKOR
Link to comment
Share on other sites

για να το καταλαβουμε

εχεις στην αδεια ενα διαμερισμα 80 τμ. και ενα διπλανο του 80 τμ.

Με την συσταση, και τα συμβολαια, εγιναν το ενα 78 και το αλλο 82

Εδω εχεις διαμερισματωση.

δεν καταλαβα τι εγινε με την τροποποιηση της συστασης και ποιά  ειναι  [σε τμ] πραγματικη κατασταση απεικονιζει

και μετα τι τροποποιηση εγινε και πώς  εγινε με τον τοιχο...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dimitris GM said:

για να το καταλαβουμε

εχεις στην αδεια ενα διαμερισμα 80 τμ. και ενα διπλανο του 80 τμ.

Με την συσταση, και τα συμβολαια, εγιναν το ενα 78 και το αλλο 82

Εδω εχεις διαμερισματωση.

δεν καταλαβα τι εγινε με την τροποποιηση της συστασης και ποιά  ειναι  [σε τμ] πραγματικη κατασταση απεικονιζει

και μετα τι τροποποιηση εγινε και πώς  εγινε με τον τοιχο...

 

 

 

Συγγνώμη αν σας έχω μπερδεψει! Το πιάνω από την αρχή.

Έχω διαμέρισμα ΙΣ-1 το οποίο συνορεύει με ΙΣ-2, σε πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων στο Ισόγειο. Μου ζητάνε να δώσω βεβαίωση για το ΙΣ-1.Από το σχέδιο κάτοψης της Ο.Α. εμβαδομετρώ το ΙΣ-1 και βγάζω 'οτι είναι 67 τ.μ.  Από την αποτύπωση που έκανα  φαίνεται ότι το περίγραμμα του ΙΣ-1, στο τμήμα που συνορευει με το ΙΣ-2, δεν ταυτίζεται με την κάτοψη της Ο.Α. 

Όμως, στο σχέδιο της τροποποίησης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας που μου έφερε ο ιδιοκτητης, το περίγραμμα του ΙΣ-1 ταυτίζεται με την αποτύπωσή μου και αναφέρεται ότι το ΙΣ-1 είναι 66 τ.μ. Δεν έχω το αρχικό συμβόλαιο σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Πιθανολογώ ότι πρέπει να πάω με παράβαση "Διαμερισμάτωση", καταθέτοντας σχέδιο μόνο για τις 2 ιδιοκτησίες που με αφορούν, και όχι για όλο το ισόγειο που έχει άλλα 6 διαμερίσματα.

Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

αρα εχεις στην αδεια 67 τμ και στην συσταση/συμβολαιο  εχεις 66

αν ειναι ετσι εχεις ΔΔ, ειτε μονος σου ειτε με συμφωνια με τον διπλανο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.