Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Συχνό πρόβλημα αυτό στα διαμερίσματα. Το πρόβλημα είναι ότι η υφιστάμενη κατάσταση δεν ταυτίζεται με την κάτοψη της σύστασης. Τυπικά το λεκτικό του νόμου δεν αναφέρει συναίνεση για διαφορετική διαμερισμάτωση. Όμως τι διαφορετική διαμερισμάτωση είναι αυτή που κάποιος έκανε κατάληψη σε ξένη ιδιοκτησία. Αυτό δεν το πραγματεύεται ο νόμος. Θεωρώ ότι είναι καθαρά νομικό θέμα και θα πρέπει πρώτα να ερωτηθεί η συμβολαιογράφος πως θα προχωρήσει. Αν δεν κάνω λάθος (ας μας το επιβεβαιώσει ο Δημήτρης) μονομερής τροποποίηση ενδέχεται να γίνεται βάσει της σύστασης, μόνο αν ο ίδιος ιδιοκτήτης έχει τα δυο όμορα διαμερίσματα.

Σε κάθε περίπτωση ρε συ Παυλο και επειδή έχουμε θέμα με την σύσταση, δεν είναι το καλύτερο να μπει μια γυψοσανιδα να τελειώνουμε ? Δηλαδή έλεος.

Η μεταβολή του εμβαδού του διαμερίσματος είναι μικρότερη του 2% πάντως αν λέει κάτι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nik said:

Εγώ πρότεινα στον πελάτη να βάλει μία γυψοσανίδα, να ενημερώσει τον αγοραστή και να πάει το διαμέρισμα στο νόμιμο περίγραμμα του και να τελειώσει το θέμα και ο χώρος της ντουλάπας να μείνει νεκρός κενός χώρος...Νομίζω είναι το πιο ανώδυνο.

Και αν ο γείτονας έχει δηλώσει ήδη διαμερισμάτωση ;

Στην ΗΤ, και επειδή τότε δεν θα μπορεί να θεωρηθεί "ανύπαρκτος" χώρος εντός ιδιοκτησίας, θα θελήσει να τον ξαναπάρει στην ιδιοκτησία του. Τα έξοδα κάποιος θα τα πληρώσει ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

μου ζητησαν βεβαιωση για διαμέρισμα Β ισογειου. Στην πολεοδομία ανακάλυψα οτι δεν υπάρχει αυτός ο όροφος ουτε στις κατόψεις ούτε στις τομές. Ο ιδιοκτητης μου εδωσε την σύσταση ιδιοκτησίας και την κάτοψη της σύστασης(Β ισογειου που όμως δεν υπάρχει στην πολεοδομία) .Όμως και εδώ παρατήρησα ότι η διαμερισματωση (για όλα τ διαμερίσματα) είναι διαφορετική από την κάτοψη σύστασης.Στον επιτόπιο έλεγχο τα τετραγωνικά του ιδιοκτήτη που αναφέρονται στην σύσταση είναι τα σωστά. Πως πρέπει να κινηθώ στην συγκεκριμένη περίπτωση? η πολυκατοικία είναι του 1978 και έχει άλλους τέσσερις ορόφους

Link to comment
Share on other sites

Το πλήθος των ορόφων που αναφέρεται στην σύσταση, συμπίπτει με αυτό της οικοδομικής αδείας ή προκύπτει επιπλέον όροφος ?

 

Link to comment
Share on other sites

Στην οικοδομικη αδεια (τομη)προβλέπονται ως εξης: 

1) β υπογειο -3,95

2) α υπογειο  -0,95

3) ισογειο +1,95

4) 4 όροφοι +6,05,+9,10,+12,15,+15,20,+17,90

Στην πράξη βρίσκω απο κάτω προς τα πανω ( χρησιμοποιώ τους τίτλους της Ο.Α. όταν το περίγραμμα των κατοψεων ταυτιζεται)

1) β υπογειο -3,00

2) α υπογειο  0,00

3) ισογειο +3,00 (θα μπορούσα να πω οτι ταυτίζεται με το " Β ισογειο" της Σ.Ι. λόγω υψομέτρου)

4) 4 όροφοι +6,05,+9,10,+12,15,+15,20,+17,90

Στην συσταση ιδιοκτησίας(συμβολαιογράφος) υπάρχει κάτοψη που αναφέρεται ώς Β ισόγειο. Και εκεί όμως δεν ταυτίζεται ούτε ο αριθμός διαμερισμάτων της σύστασης ούτε η πραγματική κάτοψη του εν λόγω διαμ. Όμως τα τετραγωνικά στης σύστασης ταυτίζονται με τα πραγματικά του διαμ.

Επισυνάπτω και την τομη της Ο.Α.

002.TIF

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 1:52 ΜΜ, aggelos83 said:

Καλησπερα σας

μου ζητησαν βεβαιωση για διαμέρισμα Β ισογειου. Στην πολεοδομία ανακάλυψα οτι δεν υπάρχει αυτός ο όροφος ουτε στις κατόψεις ούτε στις τομές. Ο ιδιοκτητης μου εδωσε την σύσταση ιδιοκτησίας και την κάτοψη της σύστασης(Β ισογειου που όμως δεν υπάρχει στην πολεοδομία) .Όμως και εδώ παρατήρησα ότι η διαμερισματωση (για όλα τ διαμερίσματα) είναι διαφορετική από την κάτοψη σύστασης.Στον επιτόπιο έλεγχο τα τετραγωνικά του ιδιοκτήτη που αναφέρονται στην σύσταση είναι τα σωστά. Πως πρέπει να κινηθώ στην συγκεκριμένη περίπτωση? η πολυκατοικία είναι του 1978 και έχει άλλους τέσσερις ορόφους

το εβαλες ξανα πιο πανω ....πηρες   απαντησεις..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.