Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

 εχεις μεν συμβολαιο συστασης ΟΙ,  αλλά  τα πραγματικα  τμ. ειναι διαφορετικα.

δεν εχεις τις σωστες διαστασεις....εγινε συμβολαιο το 2015...αλλανταλλα....χωρις να ειναι σαφες αν αφορα  "μικτα"  ή "καθαρα"

εσυ τι προσπαθεις να σωσεις τα "άσωστα"  με "γυψοσανιδες"...???

 εσυ  ενημερωνεις τον συμβ/φο για οσα εγιναν...να σου λυσει την απορια για τα τμ...

Μιλάς  και με τον μηχανικο που εκανε την "ατακτοποίηση"

και

δεν κανεις τπτ άλλο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ωχ Δημήτρη τα έκανα ήδη αυτά, οι απαντήσεις ήταν:

- η συμβολαιογράφος: εγώ αντέγραψα ότι έβλεπα σε προηγούμενο τίτλο, ας μην ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου.

- η μηχανικός:έχω αλλάξει επάγγελμα, ούτε θυμάμαι τι είχα κάνει...

οπότε εγώ πρότεινα τακτοποίηση ώστε τελικά να έχουμε σχέδια και σωστό εμβαδόν. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

να κανεις τακτοποίηση σε "τί"???

ειναι ήδη τακτοποιημενο το 2015....

Και, αφου άλλα λεει η συσταση και αλλοιως ειναι η πραματικη κατασταση

δεν επρεπε να γινει μεταβιβαση χωρις τροποποιηση της συστασης,

  διοτι πουληθηκε - ψευδως- ενα διαμερισμα που δεν υπηρχε.

Τωρα, βεβαια, ολοι σηκωνουν τα χερια ψηλα, αποποιουμενοι καθε ευθύνη.

Ας "τακτοποιησει" τις παρανομιες ο αγοραστης  που παραπλανηθηκε και επανερχεται...[.δξ αν υπαρχει τροπος.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ ναι σωστά δεν μπορούσε να πουλήσει χωρίς τροποποίηση σύστασης οπότε...κλάφτα...οκ αν έχω νεότερα θα επανέλθω, ευχαριστώ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δυο διαμερίσματα ισογείου

Οικοδομική Άδεια 45τμ το ένα 45 τμ το άλλο

Σύσταση    42 το ένα 48 το άλλο

Πραγματικότητα 47 το ένα 52 το άλλο

και τα δυο έχουν μπει σε κοινόχρηστο

έχει μετατοπιστεί ο διαχωριστικός τοίχος και σε σχέση με την άδεια και σε σχέση με τη σύσταση.

Μπορεί να γίνει τακτοποίηση του τμήματος κάθε ιδιοκτησίας που βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς συναινέσεις ? (φαντάζομαι ότι γίνεται με την τελευταία τροποποίηση)

Επειδή ο διαχωριστικός τοίχος διαφέρει και από την άδεια και από τη σύσταση χρειάζεται συναίνεση για τη διαμερισμάτωση ? 

Σκέφτομαι να χρεώσω διαμερισμάτωση και ΥΔ, ΥΚ για το τμήμα εντός κοινοχρήστων, θα τακτοποιήσω μόνο τη μία ιδιοκτησία εκ των δυο αφού οι ιδιοκτήτες δεν έχουν και τις καλύτερες των σχέσεων.

 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

εχεις διαμερισματωση για τα 45/42 και 45/48, λογω διαφορας μεταξυ αδειας και συστασης

και μετάααα

εχεις επεκταση στα κοινοχρηστα.

Τακτοποιεις με το 98/9

και περιμενεις στη γωνία  να αποφασισουν να δοσουν οδηγιες για το πώς θα γινεται η μεταβιβαση, οταν υπαρχει επεκταση σε κοινοχρηστα.

για την ΥΔ υπαρχουν δυο απόψεις.

Θα πας με την ευνοικωτερη, καπου υπαρχει και σε μια εγκυκλιο σχετικη διευκρινηση.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για διαμερισμάτωση κατοικίας (διαχωρισμός μεζονέτας σε 3 διαφορετικές ιδιοκτησίες) συμβολαιογράφος μου ζήτησε υποχρεωτικά ενημέρωση κατοψης στο e-adeies. Άλλαξε κάτι; Ποτε δε μου το ειχαν ζητήσει ετσι. «Μια - δυο μέρες δουλεία είναι»....

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει διαχωρισμος μαιζονετας?

Αν εννοεις οτι εγιναν τρια ανεξαρτητα οροφοδιαμερισματα, δεν εχεις διαμερισματωση. Εχεις διαχωρισμο. Με νομιμη αδεια θα πηγαινες με ΕΕΔΜΚ.[ Αρα βλεπεις σαν "οδηγό"    στην περ. λστ']

 

Εχεις καταργηση εσωτερικης  σκαλας κλεισιμο τρυπας, εχεις και νεα σκαλα  κοινχρηστη   δξ πού και πώς εγινε...εκτος εάν υπηρχε εξ αρχης προβλεψη για εξωτερικη σκαλα και ξεχωριστες εισοδους σε καθε οροφο.

δξ τι ζηταει και για ποιόν λόγο ο συμβ/φος, [πιθανον καποιος συναδελφος να μας πεί]

παντως δημιουργεις νεες κατοψεις διαφορετικες σε σχεση με τις αρχικες.

Τα βλεπεις

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με νομιμη αδεια συμφωνα και με τις νεες αλλαγες, θα ηθελε πλεον ΕΕΔΜΚ και πιστευω ισως αυτο ερμηνεύουν.

Ο διαχωρισμός της μεζονετας εγινε αυθαιρετα, με πρόσβαση και των τριων επιπέδων απο τον ακαλυπτο , ανεξάρτητα και απο αλλο σημείο για το καθενα. Το περιγράφω στον αναλυτικο και την Τ.Ε. Παρολα αυτα καποια τμηματα του ενος επιπεδου ανηκουν πλεον στο διαμερισμα αλλου επιπέδου, Οποτε προκυπτει και διαχωρισμος οροφου.

Νεες κατοψεις εγιναν για ολο το κτισμα. Το θεμα ειναι οτι δε θελω να μπλεκω με τις Υδομ χωρις να υπάρχει λογος, ακομα και μεσω eadeies

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Σε συνέχεια της προηγούμενης μου ερώτησης.. οριζόντια που της έχουν "κλέψει" 5 τμ και είναι κατά αυτά μικρότερη, πρέπει να μπει στο νόμο; Η διπλανή της που τα έχει "κλέψει" έχει κ κλείσιμο ημιυπαιθρίου που θα τακτοποιηθεί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.