Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

ιασονα, το γεγονος οτι -τότε - ειχε μετρησει  στην δομηση δεν επηρεαζει τον υπολογισμό??

Το διαμέρισμα "πληρώνει" την αυθαιρεσία του, δηλαδή, την "κλοπή κοινόχρηστου χώρου - που είχε μετρήσει σε δόμηση, κάλυψη" υπέρ του!!!

Την καλησπέρα μου φίλτατε Δημήτριε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο για τις απαντήσεις. Με το ""εκτος των άλλων" έκανα λάθος χρήση της πρότασης, καθώς ήθελα να πώ "επίσης". Δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία εκτός αυτών που ανέφερα και απο κάποιες μικροδιαφορές στις περιμετρικές διαστάσεις που είναι <2%. Ιάσονα θέλεις να πες οτι επειδή ο υπολογισμός των κοινοχρήστων είναι διαφορετικός πρέπει να μετρήσει ως ΥΔΚΧ και όχι π.χ. σα να είχαμε περίπτωση με αλλαγή ορίων μεταξύ 2 Ο.Ι. με Κ.Χ.?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σε διαμέρισμα 1ης εσοχής του 1973 με 6 διαμ/τα στον όροφο έχω μετατόπιση διαχωριστικού τοίχου με γειτονικό διαμ/μα κατά 25 εκατοστά (από 1,80 στο σχέδιο 1,55 στην πραγματικότητα η διάσταση της κουζίνας) με αποτέλεσμα το εμβαδόν του διαμ/τος να μειώνεται από 30τμ σε 29τμ (στα συμβόλαια είναι το σωστό 29 ΤΜ ) υπάρχει άρνηση από τον γείτονα να μπω και να μετρήσω οι κοινόχρηστοι χώροι του ορόφου είναι εν τάξει.

Πως το νομιμοποιώ?

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχεις διαμερισμάτωση αλλά ποτέ δεν είναι σίγουρο με ποιο όμορο διαμέρισμα έγινε. Οπότε αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία της κάτοψης της ΟΑ για να δούμε αν υπάρχει ανάγκη να μετρήσεις και τα όμορα διαμερίσματα....

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με ισόγειο και πρώτο όροφο, υφίστανται (στον όροφο) τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες (κατοικίες). Κληθείς να παρέχω βεβαίωση μηχανικού διαπίστωσα ότι υπάρχει (από κατασκευής) διαφορά ανάμεσα στα δύο διαμερίσματα και κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου από όλες τις ΟΙ. Πρακτικά το κοινόχρηστο πλατύσκαλο έγινε μικρότερο από αυτό που φαίνεται στην κάτοψη της άδειας.

Σκοπεύω να τακτοποιήσω βάσει του άρθρου 100 Παρ.8 για τη διαμερισμάτωση και βάσει του Άρθρου 98 Παρ. 5 για την κατάληψη του (κοινόχρηστου) πλατύσκαλου.

Απορία μου σχετικά με το Άρθρο 100:

Στην Παρ.8 «υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου». Όμως πως θα δημιουργηθεί αυτή η κάτοψη δεδομένου ότι δεν έχω πρόσβαση στα άλλα διαμερίσματα; Γίνεται να αποτυπώσω μόνο το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει; Λάβετε υπόψη ότι, σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, και τα άλλα διαμερίσματα έχουν επεκταθεί εις βάρος του κοινοχρήστου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Faethon11 said:

Φαίνεται να έχεις διαμερισμάτωση αλλά ποτέ δεν είναι σίγουρο με ποιο όμορο διαμέρισμα έγινε. Οπότε αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία της κάτοψης της ΟΑ για να δούμε αν υπάρχει ανάγκη να μετρήσεις και τα όμορα διαμερίσματα....

Είναι το διαμέρισμα 6 το οποίο επικοινωνεί μόνο με το διαμέρισμα 1 και η κουζίνα του είναι 1,55μ αντί 1,80μ (υπάρχει η μετακίνηση τοίχου προς το δικό μας) μπορείτε να δείτε την Φωτό 

Ευχαριστώ συνάδελφε!ΚΑΤΟΨΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ-Model.pdf

ΚΑΤΟΨΗ ΑΔΕΙΑΣ.jpg

Edited by καγιαννης
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 2:35 ΜΜ, Speez said:

Απορία μου σχετικά με το Άρθρο 100:

Στην Παρ.8 «υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου». Όμως πως θα δημιουργηθεί αυτή η κάτοψη δεδομένου ότι δεν έχω πρόσβαση στα άλλα διαμερίσματα; Γίνεται να αποτυπώσω μόνο το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει; Λάβετε υπόψη ότι, σύμφωνα με τις μετρήσεις μου, και τα άλλα διαμερίσματα έχουν επεκταθεί εις βάρος του κοινοχρήστου χώρου.

Κάποια γνώμη σχετικά με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Speez said:

Κάποια γνώμη σχετικά με αυτό;

Εάν δεν υπάρχει τρόπος να προσδιοριστεί η θέση του διαμερίσματος από τα άλλα διαμερίσματα εσωτερικά,θα προσπαθήσεις να την προσδιορίσεις εξωτερικά (από τους κοινόχρηστους χώρους) μετρώντας αποστάσεις από "σταθερά" σημεία που η θέση τους ταυτίζεται με της ΟΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

Κάνοντας ένα search στο topic δεν βρήκα κάποια παρόμοια περίπτωση. Ήθελα να ρωτήσω

Όροφοδιαμέρισμα 146τμ στην οικ.άδεια, έχει πραγματοποιηθεί χωρίς να γίνει κάποια αυθαιρεσία.

Στην σύσταση όμως, που έγινε την ίδια χρονια, περιγράφεται σαν 2 διαμερίσματα με συνολικά τετραγωνικά 144.5τμ

Κρατάω την οικ. άδεια και κάνω αλλαγή σύστασης δίνοντας βεβαίωση (αυτή είναι και η πρώτη μου αντίδραση) ή επειδή περιγράφεται ως δύο διαμερίσματα στη σύσταση πρέπει να κινηθώ διαφορετικά;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.