Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

εχεις στην αδεια "ενα"....εχεις στη  συσταση "δυο"

Αρα εχεις ΔΔ και αποκτας δυο διαμερισματα. Οπως τα δηλωσες και στο Κτηματολογιο.

Σημερα, σου λειπει μια μεσοτοιχια...εχεις και μια αυθαιρετη κατεδαφιση με αναλυτικο.

Εξακολουθεις να εχεις "δυο" .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Εάν δεν υπάρχει τρόπος να προσδιοριστεί η θέση του διαμερίσματος από τα άλλα διαμερίσματα εσωτερικά,θα προσπαθήσεις να την προσδιορίσεις εξωτερικά (από τους κοινόχρηστους χώρους) μετρώντας αποστάσεις από "σταθερά" σημεία που η θέση τους ταυτίζεται με της ΟΑ.

άλλο να κανεις ΔΔ ολοκληρου του οροφου, οπότε, προφανως απαιτειται αποτυπωση ολοκληρου.

Εσυ κανεις για ενα διαμερσσμα.

Την δικη του κατοψη εχεις και πληρωνεις τα 250 μονος σου.

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

άλλο να κανεις ΔΔ ολοκληρου του οροφου, οπότε, προφανως απαιτειται αποτυπωση ολοκληρου.

Εσυ κανεις για ενα διαμερσσμα.

Την δικη του κατοψη εχεις και πληρωνεις τα 250 μονος 

Ναι αλλά θέλει να το τοποθετήσει στην πραγματική του θέση Δημήτρη,αυτό κατάλαβα,προφανώς για να δείξει έστω και την "τοπική" του διαμ/ση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ChristinaK said:

Εάν δεν υπάρχει τρόπος να προσδιοριστεί η θέση του διαμερίσματος από τα άλλα διαμερίσματα εσωτερικά,θα προσπαθήσεις να την προσδιορίσεις εξωτερικά (από τους κοινόχρηστους χώρους) μετρώντας αποστάσεις από "σταθερά" σημεία που η θέση τους ταυτίζεται με της ΟΑ.

Ακόμη κι έτσι είναι αδύνατον να γνωρίζω την εσωτερική διαμόρφωση των διαμερισμάτων, στα οποία δεν έχω πρόσβαση (στον όροφο υπάρχουν 3).
Για να διευκολύνω επισυνάπτω εικόνα του σχεδίου της άδειας και των ζητημάτων που έχω εντοπίσει.
Το διαμέρισμα που με αφορά είναι αυτό που έχει είσοδο απέναντι από τον ανελκυστήρα.

Scan_q.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Speez said:

Ακόμη κι έτσι είναι αδύνατον να γνωρίζω την εσωτερική διαμόρφωση των διαμερισμάτων, 

 

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...φανταζόμουν ότι ρυθμίζεις ένα ενδιάμεσο διαμ/σμα και δεν ξερεις με ποιον έχεις την "ανταλλαγή" εμβαδών της δδ (αριστερά,δεξιά κλπ)..εσύ γνωρίζεις ξεκάθαρα το σημείο διαμερισμάτωσης και όπως  σωστά σου αναφέρει ο Δημήτρης παραπάνω κάνεις μόνο την δική σου κάτοψη,δείχνεις μόνο την "ανταλλαγή"(σε σχέση με ΟΑ) με τον από πάνω και όλα καλά ( και την κατάληψη εννοείται)😊

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Απλά δεν μου φαινόταν λογικό να κάνω κάτοψη που να αφορά μόνο την ΟΙ που με ενδιαφέρει, αγνοώντας τον υπόλοιπο όροφο.
Με αυτούς τους νόμους θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε...

(το πρόβλημα του άρθρου 98 βέβαια παραμένει, γιατί ζητάει κάτοψη του ορόφου και δεν έχω πρόσβαση στα άλλα διαμερίσματα ...αλλά αυτή η συζήτηση ανήκει σε άλλο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

και γιατι, για την εφαρμογη του 98,  θες προσβαση σε ολα τα διαμερίσματα του οροφου...

αφου σε αφορα μονον το δικο σου διαμερισμα???

[αν εστω αυτο δεν ειχε επεκταθει...δεν θα σε απασχολουσε...]

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Έχω διαμερισμάτωση  σε  όροφο  πολυκατοικίας    τα  δυο  διαμερίσματα που  εμφανιζόντουσαν  στην Ο.Α   έγιναν  ένα  

στην σύσταση  οριζ ιδιοκτησιών  ,  μαζί  με  μια  μικρή  κατάληψη  κοινοχρήστου χώρου κλιμακοστασίου  η  οποία είναι  περασμένη στην σύσταση

και συγχρόνως έχω  και  διαφορετική διαμερισμάτωση  σε απόθηκες  υπογείου όπου  2  αποθήκες  στην Οικ.Αδεια  χωρίστηκαν  σε 8  αποθήκες  στην  σύσταση οριζ ιδιοκτησιών

και  διανεμήθηκαν στους  ιδιοκτήτες  των  διαμερισμάτων  σαν  ξεχωριστές  οριζόντιες  ιδιοκτησίες  με  χιλιοστά   επι  του  κτιρίου.   Το  κτήριο  είναι  προ 1983

Η ερώτηση είναι  εάν  μας  καλύπτει  μια  διαμερισμάτωση  και υπερβαση  δόμησης με  τετραγωνικα για το  τμήμα του διαμερίσματος που  εχει  κανει  καταληψη  στον Κοιν Χωρο  

η δύο  διαμερισματώσεις  και  ξεχωριστές  δηλώσεις  μια  για την αποθήκη  και  μια  αλλη  για  το  διαμέρισμα( ανήκουν  στον ίδιο ιδιοκτήτη)  .

να συμπληρώσω ότι δεν έχω πρόσβαση στις άλλες αποθήκες της  πολυκατοικίας πέραν της αποθήκης  του  πελάτη μου

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

α] ανα οροφο η διαμερισματωση

 

β] εχεις και επεκταση  σε κοινόχρηστα η οποία,  ειτε φαινεται στη συσταση ειτε δεν φαινεται....διαβαζεις το 98.

εδιτ

είπες  οτι  "φαινεται" η επεκταση

αρα πας με το 98 παρ. 9...χωρις καμμια "τροποποιηση" της συστασης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.