Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

 τπολυ σωστα

απλα να ρωτησω τα τυπικα....

ειχες στην αδεια 5 χωρους.

 Πώς εγινε η συνενωση των  δυο και των δυο εκ κατασκευης???

Υπαρχει συσταση με τα συνενωμενα?

 Αλλαξαν ολα τα διαμερισματα ή μονον τα 4?
Αυτο το 5ο εχει συμμετοχη στα οσα εγιναν?

Η  σύσταση πώς εχει γινει?

Link to comment
Share on other sites

Το 5ο ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη , τα υπόλοιπα 4 βασει αδειας που μας αφορούν, κατά τη συσταση αλλά και την υφιστάμενη κατασταση είναι ενωμένα ανα δυάδες. Όπως φαινεται το 5ο δεν είχε κάποια συμμετοχή κρίνοντας από τον όμορο τοίχο ο οποίος βρίσκεται σε σωστή θέση.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί μια δήλωση υπαγωγής στο Ν.4495/2017 του ενός διαμερίσματος (ΟΙ) για να υπαχθεί η αυθαιρεσία της διαφορετικής διαμερισμάτωσης του ορόφου. Στα σχόλια αυτής ν' αναφερθεί ότι, συναινούν και οι υπόλοιπες 3 ή 4 ή δεν ξέρω κι εγώ πόσες... ΟΙ του ορόφου.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2021 at 4:50 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 Στα σχόλια αυτής ν' αναφερθεί ότι, συναινούν και οι υπόλοιπες 3 ή 4 ή δεν ξέρω κι εγώ πόσες... ΟΙ του ορόφου.

 

Αν συναινούν οι άλλοι ώστε να καταλαμβάνει η διαμερισμάτωση και τις άλλες Ο.Ι. του ορόφου....  Αλλιώς προχωράς μόνος..................

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω την εξής περίπτωση:

Στο γραφείο 4 όπως φαίνεται στο συνημμένο είναι μεγαλύτερη η μια πλευρά του κατά 30-40 εκ. (το συνολικό εμβαδό είναι μεγαλύτερο κατά 2,85 τ.μ.).

Επειδή τα όρια της οικοδομής ταυτίζονται με τα όρια του οικοπέδου και επειδή στο όριο υπάρχει όμορη οικοδομή θεωρώ ότι δεν έχει μεγαλώσει το κτίριο προς αυτή την πλευρά.

Όμως επίσης δεν έχει καταλάβει κοινόχρηστο χώρο καθώς η απόσταση μέχρι το γραφείο 1 είναι όπως στην άδεια (5,15 μ.).

Τι μπορεί να έχει συμβεί; Υπάρχει περίπτωση να έχουν μετατοπιστεί το γραφείο 4 και ο κοινόχρηστος χώρος "προς τα αριστερά" εις βάρος του γραφείου 1; Δηλαδή να έχει γίνει μια "έμμεση" διαμερισμάτωση;

*Δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο γραφείο 1.

Χειρόγραφο_2021-04-12_094024.jpg

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, vagias said:

....Τι μπορεί να έχει συμβεί; ....

 

Έλεγξε το πλάτος της μάλλον μεσοτοιχίας (?) προς τα δεξιά αν είναι 35 εκ. και το ολικό πλάτος της οικοδομής . Μάλλον δεν υφίσταται η μεσοτοιχία οπότε έχεις τη διαφορά των 35 εκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.Διαμερισμα σε κτιριο με συσταση μετα απο καταμετρηση βρεθηκε μικροτερο κατα 1,5 τ.μ. Η διαφορα προκυπτει λογο του οτι το κλιμακοστασιο επεκταθηκε σε βαρος του διαμερισματος.Προχωρω σαν να μην υπαρχει παραβαση η το παω με διαφορετικη διαμερισματωση;

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2021 at 11:11 ΠΜ, jimyleon1970 said:

Καλημερα.Διαμερισμα σε κτιριο με συσταση μετα απο καταμετρηση βρεθηκε μικροτερο κατα 1,5 τ.μ. Η διαφορα προκυπτει λογο του οτι το κλιμακοστασιο επεκταθηκε σε βαρος του διαμερισματος.Προχωρω σαν να μην υπαρχει παραβαση η το παω με διαφορετικη διαμερισματωση;

Με διαφορετική διαμερισμάτωση και τροποποίηση μετά Ο.Ι. με συναίνεση συνιδιοκτητών ... γιατί  αλλιώς θα το βρεις μπροστά σου με την ΗΤΚ.

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, venezia said:

Με διαφορετική διαμερισμάτωση και τροποποίηση μετά Ο.Ι. με συναίνεση συνιδιοκτητών ... γιατί  αλλιώς θα το βρεις μπροστά σου με την ΗΤΚ.

Συγνωμη εκανα λαθος πιο πανω.το κτιριο ειναι χωρις συσταση και ανηκει στον ιδιο ιδιοκτητη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.