Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

44 λεπτά πριν, jimyleon1970 said:

Συγνωμη εκανα λαθος πιο πανω.το κτιριο ειναι χωρις συσταση και ανηκει στον ιδιο ιδιοκτητη.

Εαν όλο το ακίνητο ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση δεν απαιτείται τακτοποίηση για διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση τόσο μικρής κλίμακας .

Δες 4495 Άρθρο 28 για ενημέρωση φακέλλου.

η) «Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από τον χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, καθώς και η αλλαγή ιδιοκτήτη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 42 του παρόντος.

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού σε μονοκατοικία έχουν πραγματοποιηθεί αυθαίρετες προσθήκες σε 2 φάσεις:

- Αυθαίρετα τμήματα κατοικίας με ενιαία  λειτουργία κατοικίας τα οποία κατασκευάστηκαν προ 2011 

- Αυθαίρετο γκαράζ και Β.Χ. τα οποία είναι ανεξάρτητα του κτιρίου της κατοικίας και κατασκευάστηκαν μετά το 2011. 

Με βάσει τον Ν. 4495/2017 δεν τακτοποιούνται αυθαίρετα μετά το 2011. Ωστόσο ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατή η υπαγωγή για τις αυθαιρεσίες που υλοποιήθηκαν προ του 2011 παρόλο που βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο με αυτές που πραγματοποιήθηκαν μετά το 2011. Υπάρχει κάποιο άρθρο του νόμου που να μην επιτρέπει την υπαγωγή αυτών? διότι δε βρίσκω κάτι....

Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

- ειναι οικοπεδο με μονοκατοικια

- δεν εχει γινει συσταση

-εχει αυθαιρεσιες πριν και μετα το 2011.

-η μερικη τακτοποιηση δεν επιτρεπεται, αρα ουτε μερικη βεβαιωση.

- η υπαγωγη μπορει να γινει για "οσα  θες",  αλλα στις παρατηρησεις ο μηχανικος θα γραψει αναλυτικα όλες οσες αλλες υπαρχουν.

Αλλως θα θεωρηθει οτι εγιναν μετα την υπαγωγη.

 Σωστό?

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Giallou said:

Με βάσει τον Ν. 4495/2017 δεν τακτοποιούνται αυθαίρετα μετά το 2011. Ωστόσο ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατή η υπαγωγή για τις αυθαιρεσίες που υλοποιήθηκαν προ του 2011 παρόλο που βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο με αυτές που πραγματοποιήθηκαν μετά το 2011. Υπάρχει κάποιο άρθρο του νόμου που να μην επιτρέπει την υπαγωγή αυτών? διότι δε βρίσκω κάτι....

Σας ευχαριστώ.

 

Δες και το Άρθρο 94 -Κυρώσεις αυθαίρετων κατασκευών μετά την 28η.7.2011

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, dimitris GM said:

- ειναι οικοπεδο με μονοκατοικια

- δεν εχει γινει συσταση

-εχει αυθαιρεσιες πριν και μετα το 2011.

-η μερικη τακτοποιηση δεν επιτρεπεται, αρα ουτε μερικη βεβαιωση.

- η υπαγωγη μπορει να γινει για "οσα  θες",  αλλα στις παρατηρησεις ο μηχανικος θα γραψει αναλυτικα όλες οσες αλλες υπαρχουν.

Αλλως θα θεωρηθει οτι εγιναν μετα την υπαγωγη.

 Σωστό?

 

Εγώ σαν μηχανικός θέλω να τακτοποιήσω αυτές που είναι προ του 2011 γιατί αυτές είναι που έχουν ενιαία λειτουργία με τον νόμιμο κτίσμα. Τις αυθαιρεσίες που είναι μετά το 2011, δεν θέλω να τις αναφέρω καν. Αποτελούν ανεξάρτητους χώρους. Εγώ θα προτείνω στον πελάτη τι προβλέπεται με βάσει το άρθρο 94 αλλά απο εκεί και πέρα, δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δε μπορώ να το τακτοποιήσω. Το ερώτημα μου είναι υπάρχει πρόβλημα αν τακτοποιήσω μόνο αυτές που είναι προ του 2011 ή αν δουν ότι υπάρχουν και άλλα κτίσματα θα έχω και άλλες κυρώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

α] είτε  στην  ιδια οκοδομη να ηταν τα "μετα το 2011"

β] είτε σε  ξεχωριστα οικοδομηματα να ειναι... παλι δεν μπορεις διοτι:

Για να κανεις  συσταση ΟΙ στην "α'" περιπτωση  ή  συσταση καθετων στην "β'"

προυποθετει βεβαιωση  νομιμοτητας.

Για όλα δεν  θα μπορεις να εχεις βεβαιωση...

Μερικη,  και αν ακομα κανεις, παλι αχρηστη σου ειναι

-και αυτοκαταγγελεσαι- διοτι δεν επιτρεπεται να τα  αποκρυψεις.

 Εν τελει, σημασια δεν εχει τι θα  πεις  στον πελατη ούτε τι θα αποφασισει αυτος "για σενα"

Η δικη σου συμπεριφορα ειναι μια/δεδομενη.

"  Τακτοποιείς  οσα θελει χωρις καμμια βεβαιωση και με αναφορα απο σενα σε ολα τα εξαιρεθεντα"

Ετσι...για νάχουμε οχι μονον Καλο Πασχα...αλλά και μετεπειτα.

 

Τα υπολοιπα οδηγουνε επικινδυνες ατραπούς.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν θυμάμαι τι είχαμε πει. 

Δημιουργία νέας αποθήκης στη θέση κενού χώρου υπογείου πολυκατοικίας, μπορεί να θεωρηθεί αλλαγή διαμερισμάτωσης ή πάει με αναλυτικό και άρθρο 100 ? 

Στην μία περίπτωση έχω μόνο κάτοψη να κάνω στην άλλη θέλει ό,τι δικαιολογητικό υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.