Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

. Στον Χ όροφο ο χώρος του κλιμακοστασίου είναι σχεδόν εντάξει +-5 εκ. και το ένα διαμέρισμα είναι 2.5 τ.μ. μεγαλύτερο. Από τις διαστάσεις της περιμέτρου τεκμαίρεται ότι η υπέρβαση είναι στο διπλανό διαμέρισμα.

- το μεγαλυτερο σε τί οφειλεται;

-τι δειχνει η αδεια, τι δειχνει η συσταση και ποια ειναι η πραγματικη κατασταση;

ΤΕΛΙΚΑ όλες οι Δ/Δ χρειάζονται τροποποίηση-μονομερή ή συνολική ανα περίπτωση-?

Δεν χρειαζονται τροποποίηση οι ΔΔ.

Μονον στην περιπτωση οπου στην αδεια ειναι "60" στην συσταση 60 αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 65.

 

- Να σημειώσω ότι σε άλλο υποθηκοφυλάκιο δέχονται τα εξής π.χ. νόμιμα 80 τ.μ. και 6 τ.μ. με τακτοποίηση με 4495/17 ως διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς τροποποίηση σύστασης.

Λογικο ειναι αυτο, διοτι, εχεις στην αδεια 60/60  εχεις στην συσταση μεταγεγραμενα  ήδη 65/55

Αρα με την ΔΔ τακτοποιείς  αυτη την "ανακολουθια" χωρις να χρειαζεται να  ασχοληθεις με καμμια τροποποιηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

Στον Χ όροφο ο χώρος του κλιμακοστασίου είναι σχεδόν εντάξει +-5 εκ. και το ένα διαμέρισμα είναι 2.5 τ.μ. μεγαλύτερο. Από τις διαστάσεις της περιμέτρου τεκμαίρεται ότι η υπέρβαση είναι στο διπλανό διαμέρισμα.

- το μεγαλυτερο σε τί οφειλεται; σε υπέρβαση στο διπλανό. Δεν ξέρω όμως αν αντίστοιχα μειώθηκε 2.5 τ.μ. και το διπλανό.

-τι δειχνει η αδεια, τι δειχνει η συσταση και ποια ειναι η πραγματικη κατασταση; Άδεια υπάρχει μόνο το έντυπο, η σύσταση μας δείχνει πως έγινε η μεταβολή των 2.5 τ.μ. σε σχέση με την πραγματικότητα.

ΤΕΛΙΚΑ όλες οι Δ/Δ χρειάζονται τροποποίηση-μονομερή ή συνολική ανα περίπτωση-?

Δεν χρειαζονται τροποποίηση οι ΔΔ.

Μονον στην περιπτωση οπου στην αδεια ειναι "60" στην συσταση 60 αλλα στην πραγματικοτητα ειναι 65.

 Αν δηλ. έχω στην πραγματικότητα 65 είτε είναι προς ακάλυπτο, είτε προς το διπλανό θέλω τροποποίηση πάλι?

Στην περίπτωση που είναι στον διπλανό και θέλω συναίνεση/σύμφωνη γνώμη για μονομερή τροποποίηση, επειδή ο ιδιοκτήτης είναι στο εξωτερικό υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για αποστολή και υπογραφή του?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο χωρίς σύσταση. Έχει χωριστεί σε 2 ξεχωριστά διαμερίσματα και 2 ξεχωριστούς χώρους υπογείου που εξυπηρετούν κάθε διαμέρισμα. Θα προχωρήσω σε τακτοποίηση προκειμένου να γίνει σύσταση οριζοντίου. Πώς τακτοποιώ:

α) 1 λοιπή παράβαση για όλα καθότι δεν υπάρχει σύσταση?

β)1 λοιπή παράβαση για μικροπαραβάσεις(η δύριχτη στέγη της άδειας είναι τετράριχτη κλπ) & 1 διαμερισμάτωση?

γ)1 λοιπή παράβαση και 2 διαμερισματώσεις λόγω 2 ορόφων?

Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2021 at 8:18 ΠΜ, ppetros said:

 

επειδη θα μας..... τελειωσουν τα χρωματα πριν βγαλουμε ακρη.....

α] εχεις αδεια δια διαμερισματα 60/60 και  συσταση για 55/65 =ΔΔ

β] εχεις αδεια για 60/60 και  συσταση για 60/60,  αλλα στην πραγματικοτητα ειναι  58/62, λογω επεκτασης στο διπλανο διαμερισμα.

Τακτοποιείται  μονον με συννενοηση μεταξυ των δυο ιδιοκτησιων

γ] εχεις αδεια για 60/60 και  συσταση για 60/60, αλλα το ενα ειναι 65 τμ. λογω επεκτασης στα κοινοχρηστα, τακτοποιεις  με το 98 αρθρ. 5 επ. αναλογα με το ειδος της επεκτασης

δ] εχεις αδεια για 60/60 και συσταση  για 60/65, αυτος με το 65 εχει μεν επεκταθει στα κοινοχρηστα, αλλά εχει ηδη συσταση για αυτο, αρα τακτοποιει μονος του με το 98/8α, και δεν κανει τπτ αλλο.

 

[τωρα - λεει-  το ψαχνουν, διοτι "δεν το ηξεραν..-λεει-...."

Προβλήματα Κτηματολογίου/συμβολαιων/τακτοπ- Michanikos.gr

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε όροφο πολυκατοικίας έχει γίνει δήλωση για διαμερισμάτωση για διπλανά διαμερίσματα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω στη δικιά μου δήλωση τη διαμερισμάτωση που έγινε χωρίς να την ξαναπληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

@LESS η παράβαση διαμερισμάτωσης είναι μία για όλο τον όροφο.
Δηλώνεται μία φορά και δεν χρειάζεται να πληρωθεί ξανά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη γιατί έχω κι εγώ παρόμοια απορία....έχω δύο διαμερίσματα στον όροφο της ίδιας ιδιοκτήτριας. Υπάρχει μεταξύ των δύο διαμερισμάτων μία ανταλλαγή τετραγωνικών, έχω διαμερισμάτωση κοινώς και μάλιστα προ 1975. Τα κοινόχρηστα είναι οκ. Κάνω 1 δήλωση για το ένα διαμέρισμα όπου στην κάτοψη αποτυπώνω και το άλλο? Και για το άλλο διαμέρισμα δίνω βεβαίωση νομιμότητας και απλά αναφέρω στην Τ.Ε. ότι η διαμερισμάτωση έχει χρεωθεί στην άλλη ιδιοκτησία? Άρα τελικά 250€ πληρώνει πρόστιμο ε?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε όλα σου τα ερωτήματα.

Το σχετικό εδάφιο του νόμου:
Ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.
Στην περίπτωση αυτήν, ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο.

Edited by Stranger_
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.