Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

ερωτημα

Για το "ενα" εχεις εντολη, εκανες την διαδικασια, πληρωσε  αυτο ολα   τα 250

Για το "αλλο",  τι βεβαιωση νομιμοτητας και γιατι θα δοσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω διώροφη οικοδομή που έχει γίνει σύσταση σε 2 οριζόντιες, ισόγειο και όροφος. Σκοπέυουμε να προχωρήσουμε σε έκδοση οικοδομικής άδειας ( η προηγούμενη δεν είναι σε ισχύ) για κάποιες επισκευές και ενισχύσεις που θα γίνουν, αλλα και κάποιες εσωτερικές αλλαγές στα αρχιτεκτονικά. Μία από αυτές είναι η προσθήκη εσωτερικής σκάλας εντός του κτιρίου, ώστε το διαμέρισμα του ορόφου να "πάρει" κι ένα τμήμα του ισογείου. Έτσι το διαμέρισμα του ορόφου θα γίνει πλέον μεζονέτα και το διαμέρισμα του ισογείου θα μικρύνει. Εκτός του ότι έχω μιλήσει με συμβολαιογράφο και έχουμε συνεννοηθεί ότι πρώτα θα βγει η άδεια και στη συνέχεια θα γίνει η τροποποίηση της σύστασης, μπορείτε να μου πείτε αν αυτό λέγεται Αλλαγή διαμερισμάτωσης ή αλλαγή διαρρύθμισης; Εφόσον τα 2 διαμερίσματα παραμένουνε 2 διαμερίσματα αλλά το ένα κλέβει από το άλλο καθ΄ ύψος.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει ό,τι σου ειπε

"Εκτός του ότι έχω μιλήσει με συμβολαιογράφο και έχουμε συνεννοηθεί ότι πρώτα θα βγει η άδεια και στη συνέχεια θα γίνει η τροποποίηση της σύστασης, "

 

Ουτε ΔΔ ουτε τπτ αλλο.

Η αδεια θα ειναι για

"διαχωρισμο/προσθηκη οροφου/σκαλα.." και οσα άλλα θες να κανεις.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμως σαν ορισμός αυτό είναι διαφορετική διαμερισμάτωση ή διαφορετική διαρρύθμιση; Κατά τη γνώμη σου.

Edited by nimitrou
Link to comment
Share on other sites

ουτε ΔΔ εχεις

ουτε διαρρυθμιση [αυτη αφορα σε αλλαγες εντος μιας ΟΙ, χωρις να μεταβαλλεται  κατα το περιγραμμα της.

Εχεις  να εκδοσεις  αυτο που συμπληρωσα

Μια αδεια για

"διαχωρισμο/προσθηκη οροφου/σκαλα.." και οσα άλλα θες να 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 1:47 ΜΜ, Roukat said:

Συγγνώμη γιατί έχω κι εγώ παρόμοια απορία....έχω δύο διαμερίσματα στον όροφο της ίδιας ιδιοκτήτριας. Υπάρχει μεταξύ των δύο διαμερισμάτων μία ανταλλαγή τετραγωνικών, έχω διαμερισμάτωση κοινώς και μάλιστα προ 1975. Τα κοινόχρηστα είναι οκ. Κάνω 1 δήλωση για το ένα διαμέρισμα όπου στην κάτοψη αποτυπώνω και το άλλο? Και για το άλλο διαμέρισμα δίνω βεβαίωση νομιμότητας και απλά αναφέρω στην Τ.Ε. ότι η διαμερισμάτωση έχει χρεωθεί στην άλλη ιδιοκτησία? Άρα τελικά 250€ πληρώνει πρόστιμο ε?

 

Είμαι κολλημένος στο πρόβλημα που περιγράφεις εδώ και δυο τρείς μήνες. Από την πλευρά του μηχανικού τακτοποιείται το θέμα με την διαμερισμάτωση.  Η σύσταση της πολυκατοικίας όμως πως τακτοποιείται???? Το καταστατικό απαιτεί απαρτία και κάποιοι ιδιοκτήτες είναι στο εξωτερικό.  Ακυρώνεται η μεταβίβαση ή δίνουμε μια βεβαίωση??? Τα τετραγωνικά είναι μόνο 2, λείπουν!!! SOS

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, gstat said:

Το καταστατικό απαιτεί απαρτία

Ο νόμος επιτρέπει μονομερή τροποποίηση της σύστασης αρθ.98 παρ. 7, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, προχωράς

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Largy said:

Ο νόμος επιτρέπει μονομερή τροποποίηση της σύστασης, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, προχωράς

Σε ποιο άρθρο; Η μονομερής σύσταση δεν αφορά μόνο κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, gstat said:

Σε ποιο άρθρο; Η μονομερής σύσταση δεν αφορά μόνο κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους;

Το άρθρο 98 παρ. 7 είναι συνέχεια της παρ. 5 που ορίζει ότι "
5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με
παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος
ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρή-
στου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή
αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών
συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:"

Link to comment
Share on other sites

 

 

46 λεπτά πριν, gstat said:

Σε ποιο άρθρο; Η μονομερής σύσταση δεν αφορά μόνο κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους;

 

σωστα,

- το 98 αφορα τακτοποιηση  σε περίπτωση επεκτασης στα κοινοχρηστα.

[και δεν ξεκαθαριζεται πώς γινεται η μονομερης τροποποιηση της συστασης, ωστε να μπορεί να επακολουθησει μεταβιβαση]

- Για επεκτασεις σε ΟΙ δεν προβλεπει ο νομος.

Σωστα,  αφου αφορα ιδιωτικου δικαιου διαφορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.