Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με τις παραβάσεις διαφορετικής διαμερισμάτωσης που εντάσσονται στο Ν. 4495/17.

 

Παρακαλώ για την βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:
Οικοδομή του 1960. Στην άδεια προβλεπόνταν διαμερίσματα στο ισόγειο. Στην θέση κάποιων από αυτά, δημιουργήθηκαν μικρά καταστήματα και έγινε σχετική τροποποίηση της σύστασης εξ αρχής. Μου έχει ανατεθεί να τακτοποιήσω ένα από τα καταστήματα. Διαπιστώνω επέκταση προς γειτονικό κατάστημα και προς γειτονικό διαμέρισμα σε σύγκριση με την κάτοψη της σύστασης. Η επεκτάσεις είναι συνολικά 2,80μ2, αλλά όλο το κατάστημα είναι κατά τα συμβόλαια μόλις 16,50μ2 και άρα δεν υπάρχουν περιθώρια να θεωρηθούν οι υπερβάσεις εντός ανοχών. Πρόκειται λοιπόν για διαμερισμάτωση. Πως αντιμετωπίζεται όμως το ιδιοκτησιακό αφού η πραγματοποιημένη κατάσταση δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που φαίνονται στο σχέδιο της τροποποίησης της σύστασης ? Πρέπει να πάρω συναίνεση από τις ιδιοκτησίες που έχουν επηρεαστεί ?
Συμπληρωματικά : το εμβαδόν του συμβολαίου αντιστοιχεί στο καθαρό εμβαδό του καταστήματος, χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους. Πρέπει να με απασχολήσει αυτό ? Να συγκρίνω το εμβαδό αυτό με το καθαρό πραγματοποιημένο ή να προσθέσω στις υπερβάσεις και τους περιμετρικούς τοίχους ώστε να προκύψει το σωστό εμβαδόν εντέλει ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Με την διαμερισματωση ο νομοθετης ηθελε να τακτοποιηθουν δυο χωροι, οι οποιοι στην αδεια ηταν 60/60 τμ

και στην συσταση-συμβολαια ηταν 70/50 τμ

Επομενως ετσι,  θα ειχες και συμβολαια και νεα κατοψη  σωστα, για να μπορει να γινει μεταβιβαση.

 

Με  αδεια για 15 τμ. με συμβολαιο για 17 τμ και με πραγματικη κατασταση 20 τμ. [λογω επεκτασης σε διπλανα]

αυτο  δεν ειναι -μονο- πολεοδομικη παραβαση.

Τα επι πλεον 3  τμ. δεν τα επιλυει η τακτοποιηση απο πλευρας ιδιοκτησιακου, διοτι  ανηκει στο εμπραγματο...

 

Ακομα και διαμερισματωση να κανεις

θα χρειαστεις να "αποκτησεις" αυτα τα επι πλεον τμ. επισημα,  σε βαρος των διπλανων, μετα απο τροποποιηση της συστασης....

 

[Εκτος και εαν καποια γυψοσανις...απο μεσα  το επαναφερει  στα ορια της ανοχης...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

καλησπέρα

 

Νομίζω ότι αν δηλώσει διαμερισμάτωση με την συναίνεση του διπλανού -απομειούμενου 

τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα 

(φυσικά τα ποσοστά συν/σιών θα παραμείνουν ως είχαν στην αρχική σύσταση Ο.Ι) 

Link to comment
Share on other sites

σωστα

αλλα στη συνεχεια θα πρεπει να οριστικοποιησει το εμβαδον "αγοραζοντας" τα επι πλεον τμ.

και να καλυψει και το  εμβαδον που το γραφει λιγωτερο στοΕ9, ωστε να μπορει να παρει το σχετικο πιστοποιητικο

 

"Σε κάθε περίπτωση θεωρείται έγκυρη η μνημόνευση, επισύναψη ή προσκόμιση του πιστοποιητικού ΕΝ.Φ.Ι.Α., στο οποίο το κτίσμα αποτυπώνεται με απόκλιση της επιφάνειάς του μέχρι πέντε (5) τετραγωνικά μέτρα και το γήπεδο ή το οικόπεδο αποτυπώνονται με απόκλιση μέχρι δύο τοις εκατό (2%) της επιφάνειάς τους ή παραλείπονται ή αναγράφονται εσφαλμένα στοιχεία

[πλην των μετρων]

που δεν επηρεάζουν τη φορολογική ταυτότητα του ακινήτου και δεν συνεπάγονται την επιβολή μειωμένου φόρου"".

[πχ  οροφος/παλαιοτητα/μη γωνιακο/χωρις ασσανσερ κλπ. ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω το ερώτημα που είχα κάνει με τον 4178 γιατί ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα με τον νέο νόμο.

Έχω κατάληψη γραφείου στον Κ.Χ. διάδρομο της οικοδομής. Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να μπει στο σύστημα με τετραγωνικά, 2,01τμ για την ακρίβεια.

Πρέπει να εισάγω και διαμερισμάτωση? Ή με καλύπτει η Υ.Δ.? Που και για να λέμε την αλήθεια Υ.Δ. ουσιαστικά δεν υπάρχει. Έχω αλλαγή χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια χρήση.

Η διαμερισμάτωση μου έχει "κολλήσει" γιατί εισέρχομαι σε άλλη ιδιοκτησία, έστω και αν είναι τα κοινόχρηστα...

Αν έχω και διαμερισμάτωση, ταυτόχρονα με την παραπάνω αυθαιρεσία, έστω και 10εκ σε όμορο γραφείο το βάζω σαν διαμερισμάτωση ή μπορεί να υπαχθεί σε κατηγορία 3 ΑΝ πληρούνται οι προϋποθέσεις του 5% σε διαστάσεις και επιφάνεια?

Να πληροφορήσω ότι έχω κατηγορία 3 έτσι και αλλιώς λόγω ύψους.

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν αλλαξε...

 

δεν εχεις διαμερισματωση σε περιπτωση καταληψης επι κοινοχρηστων

 

 

απο εκει και περα  αναλογα πας με ή χωρις συναινεση

 

[προφανως αυτα  θα τα εχουμε ξαναπει και "τοτε"  ]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω  κάποιο σχετικότερο θέμα αναρτώ το ερώτημα εδώ .

Πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση για έκδοση βεβαίωσης για διαμέρισμα όταν υπάρχει διαφοροποίηση μορφής οικοπέδου και κτηρίου με αποτέλεσμα ενώ έχουμε

ίδιες περιμετρικές διαστάσεις οικοπέδου και κτηρίου και διαμερίσματος , αλλά με άλλη γεωμετρική απεικόνιση ?

Παραθέτω και σκαρίφημα

post-42690-0-90748000-1510215033_thumb.jpg

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω το ερώτημα που είχα κάνει με τον 4178 γιατί ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα με τον νέο νόμο.

Έχω κατάληψη γραφείου στον Κ.Χ. διάδρομο της οικοδομής. Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να μπει στο σύστημα με τετραγωνικά, 2,01τμ για την ακρίβεια. ΝΑΙ, ΜΠΑΙΝΕΙ ΩΣ ΥΔΚΧ. Πρέπει να εισάγω και διαμερισμάτωση? ΟΧΙ. Ή με καλύπτει η Υ.Δ.? ΝΑΙ. Που και για να λέμε την αλήθεια Υ.Δ. ουσιαστικά δεν υπάρχει. ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΙΟΤΙ Η ΟΙ ΣΟΥ "ΑΥΞΗΣΕ" ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ "ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ" ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ". Έχω αλλαγή χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια χρήση. ΟΧΙ. Η διαμερισμάτωση μου έχει "κολλήσει" γιατί εισέρχομαι σε άλλη ιδιοκτησία, έστω και αν είναι τα κοινόχρηστα... ΚΑΚΩΣ. Αν έχω και διαμερισμάτωση, ταυτόχρονα με την παραπάνω αυθαιρεσία, έστω και 10εκ σε όμορο γραφείο το βάζω σαν διαμερισμάτωση ΝΑΙ. ή μπορεί να υπαχθεί σε κατηγορία 3 ΑΝ πληρούνται οι προϋποθέσεις του 5% σε διαστάσεις και επιφάνεια? ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3. Να πληροφορήσω ότι έχω κατηγορία 3 έτσι και αλλιώς λόγω ύψους. ΚΑΙ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ;;; ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΠΑ ΝΑ ΘΑΨΕΙΣ 5-6;;;   :smile:  :smile:  :smile: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Ιάσονα είσαι Θεός. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης εις βαρος της διπλανής Ο.Ι> , αν θελήσω την συναίνεση του διπλανού για να κάνω την υπαγωγή στον νομο 4495/2017 ως διαφορετική διαμερισμάτωση, την δήλωση αυτήν την συντάσσω εγω ή οσυμβολαιογράφος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.