Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, akis73 said:

Όχι, η ΔΔ θα πάει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής και άλλο οι λοιπή παράβαση του εξώστη.

Άρα έχω ΔΥΟ παραβάσεις σε δύο ξεχωριστά φύλλα καταγραφής; Δηλαδή 312,50€+312,50€. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δύο παραβάσεις.
Επισημαίνω ότι η δ.δ. μπορεί να δηλωθεί επιλέγοντας την ανάλογη ένδειξη και δεν χρειάζεται να δηλωθεί ως λοιπή παράβαση, όπως στον Ν 4178 όταν συνυπήρχαν και άλλες αυθαιρεσίες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

(προσπαθώντας να μην κουράσω) έχω την περίπτωση οικοδομής ενός ιδιοκτήτη όπου υφίστανται:

  • στο υπόγειο μια Ο.Ι. - η οικοδομική άδεια το εμφανίζει ενιαίο χώρο (αποθήκη)

 

  • στο ισόγειο δύο Ο.Ι. κι έναν κοινόχρηστο χώρο (κλιμακοστάσιο)- η Ο.Α. το εμφανίζει ομοίως ως τρεις χώρους (2 καταστήματα - και το κλιμακοστάσιο) 

 

  • κι ακόμα 4 ορόφους (1ος, 2ος, 3ος, 4ος) όπου ο καθένας (στην σύσταση) είναι και μια Ο.Ι. κι ένας κοινόχρηστος χώρος (κλιμακοστάσιο) - η οικοδομική άδεια εμφανίζει τον 1ο, 2ο και 3ο όροφο ως δύο γραφεία  διαιρεμένα με μεσοτοιχία και το κλιμακοστάσιο. Τον 4ο όροφο τον εμφανίζει ως ένα διαμέρισμα και επίσης το κλιμακοστάσιο.
  1. ο υπόγειος όροφος χωρισμένος στα δύο (στην Ο.Α. ενιαίος) αποτελεί Δ.Δ. ?
  2. ο ισόγειος όροφος με το ένα κατάστημα να έχει πάρει τ.μ. από το άλλο αποτελεί Δ.Δ. ?
  3. ο 1ος όροφος (που είναι μια Ο.Ι.) με το συνενωμένο γραφείο (στην Ο.Α. δύο γραφεία) αποτελεί Δ.Δ. ?
  4. ο 2ος και ο 3ος όροφος που είναι μια Ο.Ι. αλλά στην Ο.Α. είναι δύο γραφεία είναι διαφορετική διαρρύθμιση ?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@liumier

1. Όχι, είναι αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης. 
2. Ναι.
3. Όχι, είναι αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης.
4. Ισχύει το ίδιο με τον 1ο όροφο.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 ειναι μπερδεμενη η ερωτηση...τεσπα να πω την γνωμη μου...

  1. ο υπόγειος όροφος χωρισμένος στα δύο (στην Ο.Α. ενιαίος) αποτελεί Δ.Δ. ?
  2. ο ισόγειος όροφος με το ένα κατάστημα να έχει πάρει τ.μ. από το άλλο αποτελεί Δ.Δ. ?
  3. ο 1ος όροφος (που είναι μια Ο.Ι.) με το συνενωμένο γραφείο (στην Ο.Α. δύο γραφεία) αποτελεί Δ.Δ. ?
  4. ο 2ος και ο 3ος όροφος που είναι μια Ο.Ι. αλλά στην Ο.Α. είναι δύο γραφεία είναι διαφορετική διαρρύθμιση

1] αν εννοεις οτι αδεια και συσταση δειχνουν εναν χωρο, τοτε εχεις αυθαιρετο διαχωρισμο με μεσοτοιχια. Αν ειναι στην αδεια ενας και στη συσταση δυο, τοτε εχεις ΔΔ.

2] στο  ισογειο,  εχεις αδεια για 2 εχεις συσταση  για.... δεν λες.......και δεν λες πώς και τί εχει παρει το ενα απο το αλλο;

3] ο 1ος οροφος εάν ηταν στην αδεια δυο  και στην συσταση ενας, τοτε  εχεις ΔΔ. Αν ηταν στην αδεια δυο και στη συσταση δυο αλλα εχουν ενωθει εχεις μια καθαιρεση μεσοτοιχιας - αυθαιρετη λειτουργική συνενωση

4] ο 4ος και 3ος ηταν στην αδεια  απο δυο χωρους και στην συσταση εγιναν απο απο ενας;

εχεις ΔΔ ...μια σε καθε οροφο.

Αυτα...με βαση οσα μπορεσα να καταλαβω.:wink:

Η βασικη αρχη  για την ΔΔ  ειναι να υπαρχει διαφορα στις κατοψεις της αδειας με τις κατοψεις της συστασης.

Εν τελει, θεωρω οτι εσωτερικη διαρρυθμιση εχεις για αλλαγες εντος των "τοιχων" του περιγραμματος της ΟΙ, χωρις να κανεις διαχωρισμο σε ανεξαρτηα τμηματα.

ό,τι συμβαινει μεταξυ  όμορων ΟΙ δεν ειναι διαρρυθμιση.

Ειναι απο ΔΔ ..... μεχρι αυθαιρετη καταληψη τμηματος...

τις καλησπερες μου

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

Γενικότερα είμαι στο ίδιο μοτίβο με τον equalizer..

22 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

Η βασικη αρχη  για την ΔΔ  ειναι να υπαρχει διαφορα στις κατοψεις της αδειας με τις κατοψεις της συστασης.

 

 

Θα συμφωνήσω αλλά νομίζω ότι γενικεύεις και το κάνεις να είναι λίγο ασαφές ή τουλάχιστον δημιουργείς περισσότερες περιπτώσεις Δ.Δ. χωρίς να είναι. Μπορεί να υπάρχει διαφορά μέσα σε μια οριζόντια ιδιοκτησία, π.χ. ένωσε δυο δωμάτια.., δεν το λες Δ.Δ., αλλά καταλαβαίνω ότι δεν χρειάζεται να μπεις σε τέτοιες προφανείς λεπτομέρειες..

Να εμβαθύνω λίγο περισσότερο.

Αν η σύσταση ενός ορόφου, έγινε "πάνω" στην αρχική άδεια και σε επόμενη άδεια δείχνει την κάτοψη του ίδιου ορόφου της Ο.Α. διαφορετική (ίδια όμως με την σημερινή) χωρίς να αλλάξει την σύσταση τι έχουμε ?

Δηλ. 

  • Βγήκε Ο.Α. (υπόγειο-ισόγειο-1ος όροφος) ->
  • Βγήκε Ο.Α. (2ος - 3ος όροφος) ->
  • Έγινε σύσταση ->
  • Βγήκε Ο.Α. (4ος όροφος - αέρας στην σύσταση) με σχεδιασμένη κατάσταση όλων των κατόψεων (την σημερινή) διαφορετική από την σύσταση χωρίς να γίνει τροποποίηση της.

 

 

Link to comment
Share on other sites

οπως εχει αναφερθει παρα πολλες φορες, η ΔΔ  ειναι

Ειναι στην αδεια 60/60 και στην συσταση 55/65

Εντος του περιγραμματος των ΟΙ δεν υπαρχει ΔΔ.

Υπαρχει διαρρυθμιση

 

για το ερωτημα...

αν η αδεια του 4ου οροφου συμφωνει με την συσταση του 4ου οροφο, δεν εχεις τπτ.

Για τους υπολοιπους οροφους, η αδεια του 4ου εκλεισε την προηγουμενη αδεια, αρα η συγκριση θα γινει μεταξυ αδειας υπ-ισ-1ου-2ου και 3ου με την συσταση αυτων.

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2022 at 8:02 PM, Engi said:

Εγώ έχω ίδιες κατόψεις σύστασης κ άδειας 

και έχω στον έναν όροφο ένα Διαμέρισμα που δίνει 15 εκ. Στο κλιμακοστάσιο, που λες άρθρο 98, αλλά τι παράβαση του χρεώνω; Τίποτα; Ή 1 αναλυτικό ;

και στον άλλον όροφο ενα διαμέρισμα που παίρνει απτο κλιμακοστάσιο ένα κομματάκι  0,4*0,9, πάλι δεν βάζω ΔΔ; Τι βάζω; (Τα τετραγωνικά του κλιμακοστάσιου έχουν μετρήσει στη δόμηση)

ευχαριστώ πολύ 

 

On 2/24/2022 at 8:12 PM, dimitris GM said:

Οπου μεγαλωσε  σε βαρος κοινοχρηστων μια  ΟΙ, την τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση

Οπου μικρυνε, επ' ωφελεια κοινοχρηστων, την  τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση της συστασης

Ετσι οριζει το 98.

  Ασε που αυτα τα εκατοστα της διαφορας, μετρωντας   απο πανω προς τα κατω τους απεναντι τοιχους,

αποκλειεται να ειναι παντου ιδια.

Μετα  απο  χρονια...θα βρεθει καποιος με "κοινο νου" και θα ορισει ενα ποσοστο παρεκκλισης...

Ως προς υπολογισμο

Αφου τα κοινοχρηστα εχουν μετρησει στον σδ, υποθετω οτι δεν εχεις υπερβαση δομησης

αρα απομενει μονον η  ΑΧ. [σε αυτο θα μας πει καποιος την γνωμη του]

 

Καλημέρα κ πάλι,

αν βάλω ΑΧ, λογικά με αναλυτικό θα τη βάλω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.