Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Εφόσον η οριζόντια ιδιοκτησία διαφοροποιήθηκε εις βάρος όμορης , προκύπτει ΔΔ και πρέπει να γίνει τακτοποίηση και από τους 2 συνιδιοκτήτες ( εννοείται με συναίνεση ) και μετά τροποποίηση Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε πιο αναλυτικα διοτι,

δεν ειναι τοσο απλο

άλλο ειναι να υπαρχει συσταση με κατοψεις διαφορετικες απο την αδεια μεταξυ δυο ΟΙ

[αρα εχουμε ΔΔ αλλά δεν απαιτειται τροποποιηση της συστασης, διοτι αυτη ηδη υπαρχει]

και άλλο να ειναι η πραγματικη κατασταση  των ΟΙ διαφορετικη   απο αδεια και συσταση, δλδ ενα διαμερισμα να εχει παρει ενα τμημα απο  το διπλανο, χωρις τιτλο..

Αυτο δεν λυνεται εύκολα

[δξ και αν λυνεται....]:sad:

 

Link to comment
Share on other sites

Dimitri : Η κάτοψη της σύστασης ταυτίζεται  , όπως γράφει ο fr_sk , με αυτήν της οικοδομικής άδειας , οπότε μετά την τακτοποίηση , απαιτείται και τροποποίηση Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, venezia said:

Εφόσον η οριζόντια ιδιοκτησία διαφοροποιήθηκε εις βάρος όμορης , προκύπτει ΔΔ και πρέπει να γίνει τακτοποίηση και από τους 2 συνιδιοκτήτες ( εννοείται με συναίνεση ) και μετά τροποποίηση Ο.Ι.

Η ΔΔ δεν είναι ανά όροφο; Άρα γιατί να γίνει και από τους δύο και γιατί χρειάζεται και συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

akis δεν ξέρω αν η τροποποίηση του συγκεκριμένου ορόφου υφίτσαται  σε όλους τους ορόφους.

Οι εξαιρέσεις συναίνεσης αφορούν :

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε τονισει και πριν

- άλλο ειναι η "πολεοδομικη τακτοποίηση"  επεκτασης σε κοινοχρηστα

Αυτο το ελυσαν με την μονομερή,

αλλά στα δικαστηρια δεν εχει κριθει η νομιμοτητα της μονομερους τροποποιησης με την οποια αποκτα [ενσωματωνει] καποιος ενα τμημα κοινοχρηστο στην ιδιοκτησία του.

Διοτι , αλλο η τακτοποιηση  και  αλλο η προσβολη της συγκυριοτητας.

[εχει ηδη κριθει παρομοιο θεμα με την ΣτΕ 4762/14 και την 1899/2017 ΕφΘεσ οτι "αλλο η παλεοδομκη τακτοποιηση και άλλο το ιδιοκτησιακο]

https://www.michanikos.gr/forums/topic/58899-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-κοινόχρηστο-χώρο/

 - Τελος,  αλλο ειναι οτι, παρα την συσταση, ο ενας εχει παρει ενα τμημα απο τον διπλανο, ωστε αυτος εχει με συμβολαιο 90 τμ. και μετα απο καταληψη διπλανου άλλα 5 τμ.

Αντιστοιχα ο διπλανος εχει συμβολαιο για 80 αλλα στην πραγματικοτητα εχει 75

αυτο δεν λυνεται

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά νομίζω ότι αυτό που έχεις γράψει με έντονα αφορά μόνο την κατάληψη κ/χ κατά ύψος/πλάτος δεν έχει διαζευκτικό "ή". Άρα όταν γίνεται τράμπα μεταξύ 2 όμορρων χωρίς να επηρεάζονται κ/χ, καταλήγω στο ότι δεν χρειάζεται συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Ακη 73 εγώ θα έρθω κοντά σου και θα συμφωνήσω πάλι ότι δεν χρειάζεται συναίνεση. Εξάλου όταν αγόραζαν το έτος 2000 κάτι δεν ξέρω τι, ένα παράδειγμα δίνω, υπέγραψαν μια σύσταση ορ. ιδιοκτησιών ότι όσο το εμβαδόν πχ 90τμ που έχει σήμερα το σπίτι του ενός αγοράσανε και οχι σαν 85 που το έδειχνε η άδεια. Και ο άλλος υπέγραψε ότι πήρε σπίτι 75τμ και όχι 80 που το έδειχνε η άδεια. Οπότε σύμφωνοι είναι με αυτά που έχουν σήμερα ο καθένας και τα έχουν υπογράψει και δεχτεί ο καθένας με την σύσταση.
Το πρόβλημα σύμφωνα με εμένα αρχίζει όταν ο ένας πρέπει να μεταβιβάσει οπότε ζητείται η βεβαίωση μηχανικού, πρέπει να δηλωθεί η ΔΔ και εγω τώρα νομικά με τον νόμο δεν ξέρω αν λέει ότι πρέπει να πάρει συναίνεση ο ένας, οπότε σταματάω να γράφω. Αλλά ... Ακης 73 είμαι έτοιμος προς το να κλείσω ότι δεν πρέπει να πάρει. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την κάτοψη που ανέβασε ο συνάδελφος προκύπτουν ότι  :

α. Η ιδιοκτησία του πελάτου του έχει επεκταθεί ( βάσει αδείας ) προς κοινόχρηστο χώρο και μερικώς προς την όμορη ιδιοκτησία όσον αφορά μικρό τμήμα της μεσοτοιχίας τους. Αν η διαφοροποίηση αυτή υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής και αφορά όλους τους ορόφους μόνο τότε δεν απαιτείται συναίνεση . Η σύσταση πάντως της Ο.Ι. μετά την τακτοποίηση θα πρέπει να διορθωθεί .

edit

Η κάτοψη της σύστασης ταυτίζεται με αυτήν της οικοδομικής άδειας

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.