Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Μια πόρτα  αν ανοιξει  στην γυψοσανιδα  καλύπτεται η ένα  παράθυρο  ας πούμε,  δεν είναι  αυτό  το θέμα. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί  είναι  διαμερισματωση. Διαρρύθμιση είναι Κατ εμέ 

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξει πόρτα προς το υπόλοιπο διαμέρισμα τότε βεβαίως και ο χώρος των 5 τμ παύει να είναι λειτουργικά αυτοτελής και τότε έχεις διαφορετική διαρρύθμιση. 

Όπως είναι τώρα η κατάσταση, έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση. Μην επιμένεις σε κάτι άλλο. Στο εξήγησα αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

- Αν  και εγω θα ελεγα οτι,  δεν εχει ΔΔ, αφου η ΟΙ ειναι μια στην αδεια και μια στην συσταση.

- Ουτε εσωτερικη διαρρυθμιση ειναι, αφου δημιουργει ανεξαρτητο χωρο.

- "μαλλον" θα το πηγαινα στον αυθαιρετο διαχωρισμο.

Να ανοιξει  ενα πορτακι στην γυψοσανις...

Εχει και μια διανοιξη πορτας προς τον διαδρομο.

....Αντε, τωρα...φτου κι απο την αρχή....

και σε ποιον ανηκει ο μεσοτοιχος...κι αν ειναι απο μισός...  και αν ειναι ολοκληρος στα κοινοχρηστα ή στην Οι....

τρεξον γυρεψον...

 

καλημερα

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε αποτύπωση μίας υπόγειας αποθήκης που αποτελεί παρακολούθημα διαμερίσματος που εξετάζω, διαπίστωσα ότι (α) έχω εισχωρήσει σε διπλανή αποθήκη κατά 30εκ. (β) άλλη αποθήκη έχει εισχωρήσει σε μένα κατά 20εκ. και (γ) έχω κάνει και κατάληψη κοινόχρηστου διάδρομου κατά 0,5μ.. Όλα εχουν γίνει εκ της κατασκευής.

Μπορώ να δηλώσω διαμερισμάτωση για το (α) και (β) μία λοιπή για το (γ); Επίσης επειδή η πλειοψηφία των λοιπών συνιδιοκτητών έχουν κάνει δηλώσεις και οι μηχανικοί τους, δεν βρήκαν κάποια αυθαιρεσία στο υπόγειο, μπορώ εγώ να ασχοληθώ με την αποθήκη μου και με τους χώρους που έχω πρόσβαση και να μην εμπλέξω τους λοιπούς ιδιοκτήτες; 

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, οι περιπτώσεις α και β είναι δ.δ. Η γ είναι ΥΔ (θα το βάλεις με μειωτικό λόγω υπόγειας στάθμης). Το φλέγον θέμα για τον ιδιοκτήτη, το οποίο οφείλεις να του το επισημάνεις προ τακτοποίησης,  είναι το ότι η τακτοποίηση δεν θα τον οδηγήσει αυτομάτως σε μεταβίβαση. Η δ.δ λογικά δεν έχει αποτυπωθεί στην κάτοψη της σύστασης, οπότε λόγω της υφιστάμενης κατάστασης θίγονται εμπράγματα δικαιώματα (καταπάτηση όμορης ξένης ιδιοκτησίας εκατέρωθεν) και επιπλέον για την παράβαση γ θα κρίνεις εάν εμπίπτει στις διατάξεις του Α 98 και μπορεί μονομερώς να γίνει τροποποίηση σύστασης. Θα συνεννοηθείς με τον συμβ/φο του πελάτη σου (ως τεχνικός σύμβουλος και με το αζημίωτο φυσικά για όλες τις εργατοώρες που θα χρειαστείς σε συνεννοήσεις)

Link to comment
Share on other sites

παυλε, σωστα

 [εκτος εαν εχει εισχωρησει ο μεν στον δε και το αντιστροφο,  αλλα στα σχεδια της κατοψης των  συμβολαιων δεν φαινεται αυτη η εισχωρηση...,οπότε δεν εχουμε ΔΔ...αλλά  εχουμε  το  δισεπίλυτο  προβλημα επεκτασης σε γειτονικη ιδιοκτησια...]

Εχουμε και το θεμα επεκτασης σε κοινοχρηστα.

[Ολα του γαμου δυσκολα και η νυφη περιμενει τριδυμα...]

 

κατα τα λοιπα, HAROUL,

τωρα, πώς  να κανεις  εσυ, αυτα που οι υπολοιποι συναδελφοι δεν εκαναν, χωρις να προβαινεις εμμεσως πλην σαφως σε καταγγελια για τις τακτοποιησεις που εκαναν;;

Πιθανον οι τακτοποιησεις των αλλων να εγιναν πριν την ταυτοτητα....αλλα τωρα εχεις και αυτον τον.... Καβομαλια να περασεις...νυχτα και με σβηστα "φαναρια"...

 

 αρα;;;;;;

να περιμενουμε μην τυχον δοθει καποια νομοθετικη λυση....

αν και  ειναι πολυ δυσκολο

εδω

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1876088/pomida-sumbolaiografoi-duo-sobara-problimata-parakoluoun-empragmates-sunallages-ethniko-ktimatologio

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

Καλημέρα σας!

Έχω μία περίπτωση όπου στην οικοδομική άδεια του 1991 έχω κάτοψη ορόφου με 2 διαμερίσματα (αντίστοιχα και στην ΣΟΙ). Το 1993 τροποποιούν την σύσταση και ενώνουν τα δύο διαμερίσματα. Αυτό στην πράξη δεν γίνεται ποτέ. Άρα εγώ σήμερα έχω σχέδιο άδειας που συμφωνεί με την πραγματικότητα όμως έχω συμβόλαιο, κτηματολόγιο και Ε9 που μιλάει για ένα διαμέρισμα. Θέλω να τακτοποιήσω μικροπαραβάσεις και στα δύο διαμερίσματα. Μπορώ να ελέγξω με βάση την άδεια? Τι γίνεται όμως με το ιδιοκτησιακό?

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, [email protected] said:

 

Πρώτα τακτοποιείς τις αυθαιρεσίες βάσει αδείας και εν συνεχεία σε συνεννόηση με συμβολαιογράφο τροποποιείς σύσταση ε9 και κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

 

να το ξαναδουμε λιγο..

Έχω μία περίπτωση όπου στην οικοδομική άδεια του 1991 έχω κάτοψη ορόφου με 2 διαμερίσματα (αντίστοιχα και στην ΣΟΙ).

Ολα σωστα

Το 1993 τροποποιούν την σύσταση και ενώνουν τα δύο διαμερίσματα.

Εχεις νομιμο συμβολαιο συνενωσης. 

Θα ελεγα οτι, λογω  μη ενημερωσης της αδειας, εχεις μια ΔΔ.

[ειδες στην αδεια αν υπαρχει ενημερωση;]

Αυτό στην πράξη δεν γίνεται ποτέ. Άρα εγώ σήμερα έχω σχέδιο άδειας που συμφωνεί με την πραγματικότητα όμως έχω συμβόλαιο, κτηματολόγιο και Ε9 που μιλάει για ένα διαμέρισμα. Θέλω να τακτοποιήσω μικροπαραβάσεις και στα δύο διαμερίσματα. Μπορώ να ελέγξω με βάση την άδεια? Τι γίνεται όμως με το ιδιοκτησιακό?

 Εχεις σωστο τιτλο για "ενα" , στα Ε9, Ε1, ΕΝΦΙΑ, Κτηματολογιο...

 Δεν θεωρω οτι εχεις αυθαιρετη κατεδαφιση μεσοτοιχιας, αφου σε καλυπτει σε αυτο η ΔΔ, οπου τα δυο γινονται ενα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

να το ξαναδουμε λιγο..

Έχω μία περίπτωση όπου στην οικοδομική άδεια του 1991 έχω κάτοψη ορόφου με 2 διαμερίσματα (αντίστοιχα και στην ΣΟΙ).

Ολα σωστα

Το 1993 τροποποιούν την σύσταση και ενώνουν τα δύο διαμερίσματα.

Εχεις νομιμο συμβολαιο συνενωσης. 

Θα ελεγα οτι, λογω  μη ενημερωσης της αδειας, εχεις μια ΔΔ.

[ειδες στην αδεια αν υπαρχει ενημερωση;]

Αυτό στην πράξη δεν γίνεται ποτέ. Άρα εγώ σήμερα έχω σχέδιο άδειας που συμφωνεί με την πραγματικότητα όμως έχω συμβόλαιο, κτηματολόγιο και Ε9 που μιλάει για ένα διαμέρισμα. Θέλω να τακτοποιήσω μικροπαραβάσεις και στα δύο διαμερίσματα. Μπορώ να ελέγξω με βάση την άδεια? Τι γίνεται όμως με το ιδιοκτησιακό?

 Εχεις σωστο τιτλο για "ενα" , στα Ε9, Ε1, ΕΝΦΙΑ, Κτηματολογιο...

 Δεν θεωρω οτι εχεις αυθαιρετη κατεδαφιση μεσοτοιχιας, αφου σε καλυπτει σε αυτο η ΔΔ, οπου τα δυο γινονται ενα.

 

 

 

Η άδεια δεν έχει ενημέρωση για τη συνένωση. Θεωρητικά έγινε μία συνένωση (μία ΔΔ) και σήμερα που εγώ βλέπω δύο διαμερίσματα χωρίστηκαν ξανά, άρα πάλι 2 διαμερίσματα που μας φέρνουν στην αρχική κατάσταση. Δεν είχε δειχθεί κατεδάφιση μεσοτοιχίας, απλά ανοιξε μία πόρτα μεταξύ τους. Το συμβόλαιο με οδηγεί να σκεφτώ έτσι (δύο φορές διαμερισμάτωση), όμως το γεγονός ότι καταλήγουμε σήμερα σε ότι αποτυπώνεται στην άδεια μου δίνει το δικαίωμα να μην δηλώσω διαμερισμάτωση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.