Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

ειχες στην αδεια δυο

Εγινε συσταση για δυο και μετα τροποποιηση της συστασης σε ενα.

Κατα συνεπεια,  εχεις διαφορά

μεταξυ αδειας [δυο] και συστασης [ενα]

Εχεις ΔΔ

Στην πρωτη συσταση τα δειχνει με μεσοτοιχια.

στην δευτερη δεν υπαρχει μεσοτοιχια ή υπαρχει πορτα, μικρη μεγαλύτερη, δεν οριζει ο νομος τπτ...

Υπαρχει συνενωση.

  Αυτο δηλωσε στο Ε9, ΕΚ, ΕΝΦΙΑ, ΔΕΗ, ΟΥΘ κλπ.

Το πολυ πολυ να  βαλεις και μια λοιπη παραβαση για την διανοιξη ανοιγματος.

Εβαλες δεν εβαλες πορτα στο ανοιγμα, αυτη ειναι εσωτερικη του ολου διαμερισματος.

Ειναι  ενα, με ενιαια λειτουργικοτητα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, dimitris GM said:

ειχες στην αδεια δυο

Εγινε συσταση για δυο και μετα τροποποιηση της συστασης σε ενα.

Κατα συνεπεια,  εχεις διαφορά

μεταξυ αδειας [δυο] και συστασης [ενα]

Εχεις ΔΔ

Στην πρωτη συσταση τα δειχνει με μεσοτοιχια.

στην δευτερη δεν υπαρχει μεσοτοιχια ή υπαρχει πορτα, μικρη μεγαλύτερη, δεν οριζει ο νομος τπτ...

Υπαρχει συνενωση.

  Αυτο δηλωσε στο Ε9, ΕΚ, ΕΝΦΙΑ, ΔΕΗ, ΟΥΘ κλπ.

Το πολυ πολυ να  βαλεις και μια λοιπη παραβαση για την διανοιξη ανοιγματος.

Εβαλες δεν εβαλες πορτα στο ανοιγμα, αυτη ειναι εσωτερικη του ολου διαμερισματος.

Ειναι  ενα, με ενιαια λειτουργικοτητα.

 

 

Έχω διαφορά μεταξύ άδειας και σύστασης αλλά δεν έχω διαφορά μεταξύ άδειας και πραγματικότητας. Εκεί αντιμετωπίζω το πρόβλημα καθώς οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι εγώ ελέγχω βάσει της άδειας άρα δεν έχω διαμερισμάτωση. Κάτι δε μου κολλάει όμως.. Δεν δίνω καμία σημασία στον τίτλο ιδιοκτησίας? 

Link to comment
Share on other sites

 Αφου  ενωθηκαν τα δυο διαμερισματα σε ενα

με διανοιξη πορτας  και εγινε συμβολαιο, εχεις  ενα,  δεν εχεις δυο.

Η αδεια δειχνει δυο και η συσταση ενα.

Ο  τιτλος σου ειναι για ενα.

Με την ΔΔ "ταιριαζεις" την αδεια με την συσταση.

Πού οριζεται στο νομο οτι η συνενωση γινεται μονον αν πεσει ολη η μεσοτοιχια  ή οτι, αν γινει πορτα , πρεπει να εχει ανοιγμα 2/3  μ. ή οτι πρεπει να γινει με μονον ανοιγμα δυο μετρα χωρις πορτα,;;;

δλδ αμα βγαλεις την πορτα και μεινει σκετο ανοιγμα, τοτε μονον θεωρειται οτι εγινε η συνενωση;;;.

 

Ποια διαφορετικη  πραγματικοτητα βρισκεις  εσυ  και πού;;;;

Ποιοί  ειναι οι "περισσοτεροι" που υποστηριζουν κατι διαφορετικο  και ως προς "τί",

και πού το εχουν γραψει εδω στο ερωτημα σου;;;.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 Αφου  ενωθηκαν τα δυο διαμερισματα σε ενα

με διανοιξη πορτας  και εγινε συμβολαιο, εχεις  ενα,  δεν εχεις δυο.

Η αδεια δειχνει δυο και η συσταση ενα.

Ο  τιτλος σου ειναι για ενα.

Με την ΔΔ "ταιριαζεις" την αδεια με την συσταση.

Πού οριζεται στο νομο οτι η συνενωση γινεται μονον αν πεσει ολη η μεσοτοιχια  ή οτι, αν γινει πορτα , πρεπει να εχει ανοιγμα 2/3  μ. ή οτι πρεπει να γινει με μονον ανοιγμα δυο μετρα χωρις πορτα,;;;

δλδ αμα βγαλεις την πορτα και μεινει σκετο ανοιγμα, τοτε μονον θεωρειται οτι εγινε η συνενωση;;;.

 

Ποια διαφορετικη  πραγματικοτητα βρισκεις  εσυ  και πού;;;;

Ποιοί  ειναι οι "περισσοτεροι" που υποστηριζουν κατι διαφορετικο  και ως προς "τί",

και πού το εχουν γραψει εδω στο ερωτημα σου;;;.

 

Την διαφορετική πραγματικότητα την βρίσκω στην αυτοψία μου, το έχω γράψει και στο αρχικό μου post. Δεν στέκομαι στην μεσοτοιχία και στην πόρτα. Η συνένωση δεν έγινε ποτέ πράξη, παρα μόνο στα χαρτιά! Υφίστανται δύο ξεχωριστά διαμερίσματα που συμφωνούν με την άδεια οικοδομής όμως ιδιοκτησιακά υπάρχει μία οριζόντια ιδιοκτησία. Μιλάω για γνώμες που ακουσα από συναδέλφους, όχι εδώ στο ερωτημά μου, και προτείνουν στην ουσία να τακτοποιήσω συγκρίνοντας με την άδεια, άρα χωρίς διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω σε αυτο που εγραψες

"Δεν είχε δειχθεί κατεδάφιση μεσοτοιχίας, απλά ανοιξε μία πόρτα μεταξύ τους."

Κι αν συγκρινεις αδεια και πραγματικοτητα θεωρωντας οτι ειναι "δυο", αρα να μην κανεις ΔΔ,

 μετα θα πρεπει να λυσεις το προβλημα της συστασης που λεει για "δυο"

 και να αλλαξεις τα Ε9, Ε1, ΔΕΗ, κτηματολογιο  κλπκλπ.

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, [email protected] said:

.....στην ουσία να τακτοποιήσω συγκρίνοντας με την άδεια, άρα χωρίς διαμερισμάτωση.

Η δήλωση υπαγωγής για αυθαιρεσίες γίνεται βάσει των σχεδίων της εγκεκριμένης οικ. άδειας.( βλ. βεβαίωση άρθρου 83 2γ) :

Από τη διατύπωση των εδαφίων α), β) και γ) προκύπτει ότι η βεβαίωση μηχανικού εκδίδεται μόνο στις περιπτώσεις ακινήτων στα οποία δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της άδειας.

Άρα δεν έχεις ΔΔ και ισχύει ότι ανέφερα στην προηγούμενη απάντηση , 'οσον αφορά συμβόλαια Ε9 κλπ


 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, venezia said:

Η δήλωση υπαγωγής για αυθαιρεσίες γίνεται βάσει των σχεδίων της εγκεκριμένης οικ. άδειας.( β. βεβαίωση άρθρου 83 2γ :

Από τη διατύπωση των εδαφίων α), β) και γ) προκύπτει ότι η βεβαίωση μηχανικού εκδίδεται μόνο στις περιπτώσεις ακινήτων στα οποία δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της άδειας.

Άρα δεν έχεις ΔΔ και ισχύει ότι ανέφερα στην προηγούμενη απάντηση , 'οσον αφορά συμβόλαια Ε9 κλπ


 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

αυτο, δεν εχει σχεση με την ΔΔ

...."δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της ...δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της άδειας."

Η ΔΔ δεν αφορα τπτ απο τα παραπανω και δεν πρεπει να συγχεεται με αυτα.

Αποτελει αυτοτελη παραβαση, με την αιτιολογια οτι "αλλη ηταν η κατοψη στην αδεια και αλλη στο συμβολαια"

[ειναι απλα μια προσοδοφορος διαταξη...οπως οι περισσοτερες σε αυτους του αυθαιρετονομους,  που την προσθεσαν στον 4014 με το αρθρο 50 του ν. 4042  με καταβολη μιας μηνιαιας συνταξης 500 ευρω... ]

αρθρο 100

Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,
υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος. Ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος,
υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Στην περίπτωση αυτήν, ως ειδικό πρόστιμο
καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο.

Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ.8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπαρχει [στα συμβολαια]

 διαφοροποίηση του περιγράμματος
αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris παρέθεσα την σχετική διάταξη όσον αφορά και μόνο ότι ο έλεγχος γίνεται βάσει των σχεδίων της άδειας και όχι για τα υπόλοιπα αναφερόμενα στο άρθρο . Ταπεινή μου γνώμη , εξακολουθώ να θεωρώ ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε ΔΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.