Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

προφανως εκανε λαθος...

αλλά

εαν ηταν στην αδεια  80/80 και στην συσταση 75/85 αλλα στην πραγματικοτητα 78/82

και το τακτοποιησε σαν ΥΔ, παλι εκανε λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα βάλουμε σε μια τάξη . Δεν έχεις ΥΔ  . Όμως για την ΔΔ συγκρίνουμε με την κάτοψη της οικ. άδειας με την υφιστάμενη κατάσταση  . Αν η σύσταση αποτυπώνει την υπάρχουσα κατάσταση , η οποία όμως δεν ανταποκρίνεται στην κάτοψη της άδειας , τότε τακτοποιούμε με ΔΔ και ενημερώνουμε τον φάκελο άδειας και δεν απαιτείται τροποποίηση της Σ.Ο.Ι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

Συγκρινουμε την κατοψη της αδειας με την κατοψη της συστασης. Καθε διαφορά [ειτε κατα το περιγραμμα ειτε κατα το εμβαδον]  ειναι ΔΔ. 

Απλα στο ερωτημα αναφερονταν οτι εγινε μικροτερο, αρα πηγαμε στην διαφορα τμ. μεταξυ αδειας και συστασης.

Εδω τελειωνει η ΔΔ, υπο τον ορο οτι δεν εχει αλλαξει τπτ αλλο.

 Αν η πραγματικοτητα διαφερει, δεν κανουμε τπτ.

 "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,
υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος. Ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος,
υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Στην περίπτωση αυτήν, ως ειδικό πρόστιμο
καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο.

Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ.8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος
αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης.

Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98 

Το ανω ειναι προφανες λαθος.

εκεινο που δεν ξερω ειναι αν και ποτε γινεται ενημερωση φακελλου

καλησπερα venezia

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση φακέλου γίνεται για την διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση και δεν μεταβάλλονται συντελεστές δόμησης κάλυψης κλπ.  Είναι απαραίτητη και για την μελλοντική Ηλεκτρονική Ταυτότητα.

Τις καλησπέρες μου dimitris

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σας,
έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρεσιών ενός οροφοδιαμερίσματος με οικοδομική άδεια του 1975, για να μπορέσω να προχωρήσω σε ΕΕΔΜΚ για επισκευή επιχρισμάτων με χρήση ικριωμάτων.
Στο διαμέρισμα εντοπίστηκαν παραβάσεις κατηγορίας 3
μετατροπές που μεταβάλλουν τις διαστάσεις του περιγράμματος και την επιφάνεια της οικοδομικής άδειας σε ποσοστό μικρότερο του 5% και δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89, οι οποίες ολοκληρώθηκαν κατά την ανέγερση της οικοδομής το 1975 και έπειτα,
- αλλαγές των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών (1975 και έπειτα),
- αλλαγές στις επιφάνειες των εξωστών σε ποσοστό μικρότερο του 20% (1975),
 καθώς και ο χωρισμός του σε δύο διαμερίσματα (με δημιουργία δεύτερης εισόδου, κουζίνας και μπάνιου για το δεύτερο διαμέρισμα). Να τονίσω ότι πρόκειται ακόμη για μία οριζόντια ιδιοκτησία.
1. Για την τακτοποίησή τους θα μπορούσα να δηλώσω κατηγορία 3 και με αναλυτικό να εισάγω τη δημιουργία επιπλέον κουζίνας και μπάνιου;
2. Κατόπιν της συμβολαιογραφικής πράξης και του διαχωρισμού σε δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες θα πρέπει να ξαναγίνει δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση και πληρωμή των 250 ευρώ;
Ευχαριστώ πολύ
Edited by Pavlos33
έγινε μορφοποίηση κειμένου-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις παραβάσεις κατ. 3 για αυτά που αναφέρεις και επιπλέον Δ.Δ. Προχωράς πρώτα σε τακτοποίηση με αναλυτικό για κατ. 3 και 1 παράβαση για την Δ.Δ.  και μετά : τροποποίηση σύστασης και ΕΕΔΜΚ.

edit

Έχε στο νου σου και την μετέπειτα ενημέρωση φακέλου.

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Σωτηρη, αν μπορεις,  μεγαλωσε την γραμματοσειρα...

κατα τα λοιπα, το ερωτημα δεν ειναι σαφες...

ή ειναι οροφοδιαμερισμα αρα μια ΟΙ που χωρισθηκε δξ πώς....

ή,  με βαση την συσταση, ειναι δυο ΟΙ...

Θα συμφωνουσα με τον venezia ως προς την ΔΔ

εαν η αδεια εδειχνε ενα  και η συσταση δυο.

[και η πραγματικοτητα δεν αλλαζει]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αλλαγή διαμερισμάτωσης όπου το διαμέρισμα μου είναι σύμφωνα με το συμβόλαιο και την κάτοψη σύστασης (είμαι σίγουρος 100%) όμως η κάτοψη σύστασης έχει χαθεί από το αρχείο του συμβολαιογράφου. Μάλιστα έχει χαθεί μόνο του δικού μου ορόφου. Ο ιδιοκτήτης μου έχει δώσει μία κάτοψη του ορόφου που πρέπει να είναι της σύστασης αλλά δεν έχει καμία σφραγίδα απάνω ούτε μηχανικού ούτε συμβολαιογράφου. Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση ? Πως θα αποδείξω ότι το περίγραμμα μου είναι σύμφωνα με την σύσταση ? 

Link to comment
Share on other sites

Αν η υπάρχουσα κατάσταση συμφωνεί με την κάτοψη της άδειας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Προχωράς σε έκδοση άδειας. Αν όχι , κανείς τακτοποίηση ΔΔ και μετά άδεια και ίσως και αλλαγή Σ.Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες.

Η άδεια ΔΕΝ συμφωνεί.

Η σύσταση υποψιαζόμαστε οτι συμφωνεί αλλά εχει χαθεί από τον συμβολαιογράφο η κάτοψη. 

Δεν θέλω άδειες κτλ. Διαμερισμάτωση θέλω να κάνω για να γίνει συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.