Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ρε συ  @venezia τι λες ?! Ποια τροποποίηση σύστασης ?! Αφού τα συμβόλαια δεν έχουν αλλάξει λέμε ! Η σύσταση ισχύει. Διάβασε το ποστ μου να καταλάβεις τι γράφω.

@kan62 τυπικά έχεις δίκαιο. Πρακτικά κολλάει το πράγμα όμως.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nik said:

Οι συμβολαιογράφοι πλέον έχουν ξεφύγει με τα κοινόχρηστα και θέλουν βεβαίωση από τον μηχανικό ότι δεν υπάρχουν κοινόχρηστες παραβάσεις.

 

Η υπαγωγή χωρίς τη συναίνεση της συνιδιοκτησίας, επιτρέπεται εφόσον ικανοποιούνται τα κριτήρια της §5/98 (5α-καταληψη κοινόχρηστων από την ανέγερση και 5β- σε όλους τους ορόφους). Με την §6/98 ορίζονται τα δικαιολογητικά.

Για την υπαγωγή, ο μηχανικός ζητά και λαμβάνει την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (§6α/98) και ως μηχανικός βεβαιώνει το 6β/98 (σε όλους ορόφους).

Η υπαγωγή ολοκληρώνεται.

 

Μετά την υπαγωγή και αν συντρέχουν τα της §5α & §5β δύναται η μονομερής τροποποίηση της ΣΟΙ. (Αρα: §6α - ΥΔ ιδιοκτήτη "από την ανέγερση" και §6β - βεβ. μηχ "σε όλους του ορόφους").

Αν δεν συντρέχουν τα 5α & 5β δύναται η μονομερής τροποποίηση της ΣΟΙ σε περίπτωση που συντρέχουν τα της §7. (υφίσταται από την ανέγερση, εντός νόμιμου όγκου,  παρέλευση δεκαετίας και μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης). 

Δεν αναφέρεται κάπου ότι όλα αυτά της §7 τα εκδίδει σε μορφή βεβαίωσης ο μηχανικός. Ο νόμιμος όγκος μας τα μπερδεύει λίγο και γι' αυτό έχουμε αποφασίσει ως μηχανικοί να τα γράφουμε όλα μαζί στην τεχνική έκθεση.

 

Οπότε, επιστρέφοντας στο στάδιο της υπαγωγής, το κείμενο της τεχνικής έκθεσης θα πρέπει να συνταχθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να διαχωρίζεται η βεβαίωση του μηχανικού από την δήλωση του ιδιοκτήτη.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Για το  -1 στην προηγούμενη απάντηση μου που υπάρχει διαφωνία  ?

 

2 ώρες πριν, nik said:

Ρε συ  @venezia τι λες ?! Ποια τροποποίηση σύστασης ?! Αφού τα συμβόλαια δεν έχουν αλλάξει λέμε ! Η σύσταση ισχύει. Διάβασε το ποστ μου να καταλάβεις τι γράφω.

@kan62 τυπικά έχεις δίκαιο. Πρακτικά κολλάει το πράγμα όμως.

Επειδή διάβασα προσεκτικά τι έγραψες ... Πως γίνεται να ισχύει η σύσταση όταν δεν υπάρχει η επισυναπτόμενη κάτοψη της  όπως αναγράφεις και η υπάρχουσα κατάσταση δεν συμφωνεί με την εγκεκριμένη κάτοψη της άδειας ? Οπότε τακτοποιείς τις ΔΔ και τροποποιείς την υπάρχουσα σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Για το  -1 στην προηγούμενη απάντηση μου που υπάρχει διαφωνία  ?

 

Επειδή διάβασα προσεκτικά τι έγραψες ... Πως γίνεται να ισχύει η σύσταση όταν δεν υπάρχει η επισυναπτόμενη κάτοψη της  όπως αναγράφεις και η υπάρχουσα κατάσταση δεν συμφωνεί με την εγκεκριμένη κάτοψη της άδειας ? Οπότε τακτοποιείς τις ΔΔ και τροποποιείς την υπάρχουσα σύσταση.

Επειδή χάθηκε η κάτοψη από το αρχείο του συμβολαιογράφου....δεν ισχύει η σύσταση ?! Τι λογικό άλμα είναι αυτό ? Αφού το εμβαδόν και η περιγραφή του διαμερίσματος βάσει συμβολαίου ισχύουν. Δεν έχει λογική αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Η υπάρχουσα σύσταση σήμερα ισχύει  ως καταγραφείσα πράξη δικαιοπραξίας . Δεν ισχύει όσον αφορά την διαφοροποίηση των οριζόντιων ιδιοκτησιών . Με λίγα λόγια με την υπάρχουσα σύσταση δεν μπορείς να κάνεις μεταβίβαση !!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, nik said:

Ποια διαφοροποίηση οριζόντιων ιδιοκτησιών βρε άνθρωπε ?! Ποιος είπε ότι διαφοροποιούνται οι οριζόντιες ιδιοκτησίες ?! 

Εγώ άνθρωπέ μου κατάλαβα αυτά τουλάχιστον που γράφεις

Θέλεις να κάνεις αλλαγή διαμερισμάτωσης

Μέχρι εδώ καλά , τακτοποιείς την ΔΔ

Η άδεια ΔΕΝ συμφωνεί.

Αφού δεν συμφωνεί η άδεια με την υπάρχουσα κατάσταση πως η σύσταση είναι ορθή ?

Η σύσταση υποψιαζόμαστε οτι συμφωνεί αλλά εχει χαθεί από τον συμβολαιογράφο η κάτοψη. 

Υποψιάζεσαι ότι είναι ορθή !!

Δεν θέλω άδειες κτλ. Διαμερισμάτωση θέλω να κάνω για να γίνει συμβόλαιο.

Άρα για να κάνεις συμβόλαιο ,  θα επισυνάψεις υποχρεωτικά την κάτοψη της νέας διαμερισμάτωσης σου , αφού έχει χαθεί η αρχική κάτοψη .

Αυτή η νέα κάτοψη , αν δεν ταυτίζεται με την περιγραφή του διαμερίσματος της υπάρχουσας σύστασης  , ως προς : το εμβαδόν , τις περιμετρικές διαστάσεις , τροποποιείς την σύσταση , ώστε να ταυτίζεται με την πραγματική κατάσταση της κάτοψης και κάνεις συμβόλαιο ( με την ορθή νέα κάτοψη ).

 

Link to comment
Share on other sites

@nik έχεις μπερδευτεί.

Έχεις σχέδια αδείας. Αποτυπώνεις ΔΔ. Σχέδια σύστασης δεν έχεις.

Πάρε σύσταση, κτηματολόγιο και τίτλο. Κανε αποτύπωση. Αν τα εμβαδά αποτύπωσης και τίτλου είναι παραπλήσια στρογγυλοποιείς προς το εμβαδό του τίτλου.

Κάνεις υπαγωγή με ΔΔ και την κάτοψη αποτύπωσης που συνοδεύει την υπαγωγή, βγαζεις και την ΗΤΚ, τα  προσκομίζεις στον συμβφο για την δικαιοπραξία. Τέλος!

Αν έχεις και άλλες αυθαιρεσίες και απαιτηθεί τροποποίηση της σύστασης ο συμβφος ζητάει :

  • Βεβαίωση μηχανικού για την 6β (σε όλους τους ορόφους) και
  • Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη για την 6α (κοινόχρηστα και την ιδιοκτησία).

και προχωράς χωρίς να υφίσταται κάτοψη σύστασης!

Γιατί τέτοιο σκάλωμα με την κάτοψη της σύστασης; Αφού έχεις περιγραφή τίτλου...

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμάσου από τώρα να τον αντιμετωπίσεις μόνο με το νόμο και χωρίς την κάτοψη. Και μην κάνεις πολλές παρέες με συμβολαιογράφους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.