Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

καλημέρα σας

Χρειάζεται να κάνω αλλαγή σύστασης αν έχω διαφορές εμβαδού καταμέτρησης 0,3 έως 1,0τ.μ  ή όχι, σε οικοδομή με 21 αυτοτελής, που ανήκουν σήμερα σε έναν ιδιοκτήτη, που θέλει όμως να μεταβιβάσει κάποια απ' αυτά?

δηλ υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει κάποια ανοχή στα εμβαδά???

π.χ ή ισχύει και εδώ  η γενική ανοχή του 2% του Ν 4495/17

ΚΑΤΟΨΗ 2.pdf

 

 

 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2023 at 11:13 ΜΜ, subrosaval said:

Έχω κι εγώ ανάλογα πρόβλημα,    αποθήκη υπογείου που σε σχέση με τη σύσταση είναι μερικά εκατοστά μέσα στη γειτονική αποθήκη. 

Η διαφορά διαστάσεων είναι κάτω του 5% και η διαφορά εμβαδού κάτω του 2%. Θα μπορούσα να το εντάξω στην κατά.3 ? Είναι Δ.Δ ? Ή δεν τακτοποιείται ?

Το 2.20 είναι σίγουρο πως επεκτείνεται προς την πλευρά του λοξού τοιχίου και όχι προς  της όμορης. Η καθετότητα των διαχωριστικών τοιχοποιιών, καθώς και η μεταξύ τους παραλληλία, θεωρείται δεδομενη.  :)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ΚΑΝΑ said:

καλημέρα σας

Χρειάζεται να κάνω αλλαγή σύστασης αν έχω διαφορές εμβαδού καταμέτρησης 0,3 έως 1,0τ.μ  ή όχι, σε οικοδομή με 21 αυτοτελής, που ανήκουν σήμερα σε έναν ιδιοκτήτη, που θέλει όμως να μεταβιβάσει κάποια απ' αυτά?

δηλ υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει κάποια ανοχή στα εμβαδά???

π.χ ή ισχύει και εδώ  η γενική ανοχή του 2% του Ν 4495/17

ΔΕΝ  ισχύει  η γενική ανοχή του 2% του Ν 4495/17 για ανεξάρτητες Ο.Ι.

Οι εμβαδομετρήσεις πως προκύπτουν ? Στην κάτοψη της σύστασης αλλά και στη δική σου θα έπρεπε να υπάρχουν οι διαχωριστκές γραμμές διαμερισμάτων και κοινόχρηστων .Υποθέτω ότι έτσι υπολόγισες τις επιφάνειες .

 

Δες παράδειγμα

image.png.99b69fb92b71cbec6b82c7601e19db29.png

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

καλημέρα σας

Χρειάζεται να κάνω αλλαγή σύστασης αν έχω διαφορές εμβαδού καταμέτρησης 0,3 έως 1,0τ.μ  ή όχι, σε οικοδομή με 21 αυτοτελής, που ανήκουν σήμερα σε έναν ιδιοκτήτη, που θέλει όμως να μεταβιβάσει κάποια απ' αυτά?

δηλ υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει κάποια ανοχή στα εμβαδά???

π.χ ή ισχύει και εδώ  η γενική ανοχή του 2% του Ν 4495/17

Βασίλη καλησπέρα.

Οι ανοχές του ν.4495 αναφέρονται σε διαστάσεις και όχι σε εμβαδά.

Όμως εγώ δεν βλέπω διαφορές στις επιφάνειες των ΟΙ στο σχέδιό σου ... σε τι ακρίβεια δεκαδικών είναι ο πίνακας της σύστασης ;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, είναι απολύτως βέβαιο ότι, όταν μέτρησες είχες πιεί τα ουζάκια σου ή είχες μαζί σου και τον εγγονό.... Μια χαρά είναι οι διαστάσεις και τα εμβαδά, γιατί τα πειράζεις;

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας

venezia  έτσι τις εμβαδομέτρησα

Θόδωρε 

πρώτον έχω κάτι μικροδιαφορές σε όλα και

δεύτερον ας υποθέσουμε ότι τα άλλα τα "παίζω" λίγο και έρχονται στα αρχικά εμβαδά. Τι θα κάνω όμως (στα δεξιά κείμενα) που μεγάλωσαν σε όλους τους ορόφους γιατί μεγάλωσε και η οικοδομή προς τα δεξιά κατά 5-7 εκ?

6 μονομερείς  ή να παραβλέψω το μεγάλωμα της οικοδομής, καθώς μπορώ να πω ότι δεν αποτελεί παράβαση?

  Γιαυτό και έκανα την ερώτηση   

ΙΑΣΟΝΑ μπορεί και εγώ να ήμουν με κανα 1-2 τσίπουρα, (ως παππούς που είμαι) αλλά με προβληματίζει μήπως σε μελλοντικό έλεγχο λόγω μεταβίβασης, βρεθεί και κανένας συν/φος -μηχανικός  του αγοραστή- και εκείνος πιωμένος και μαλώνουμε (ιδιοκτήτης -εγώ, αν είμαι στον κάτω κόσμο και πιωμένος συν/φος).

Οπότε και διερωτώμαι: 

αν  πρέπει να κάνουμε πρώτα   αλκοτέστ

ή αν πρέπει να προβώ

1. σε σύνταξη νέου τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ 87

2. σε τροπ/ση της σύστασης

3. σε σύνταξη   42 Η.Τ.Α (για την τροπ/ση)

4. σε σύνταξη άλλων 21 Η.Τ.Α για τις γονικές παροχές και

5. σε έκδοση 21 Π.Κ.Α κ.ο.κ 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

Μείνε μηχανικός μέχρι το τέλος της καριέρας σου εφαρμόζοντας το άρθρο 39.

Υπάρχουν νεώτεροι που μπορούν να ακολουθήσουν τις μεταλλάξεις και να κάνουν 63 ΗΤΑ, εμείς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, πιες ακόμα ένα τσίπουρο και μην ασχολείσαι περισσότερο... Είναι επουσιώδεις τέτοιου μεγέθους διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

χμ...

καλα τα τσιπουρα....αλλά προσφατα ειχα την εξης περιπτωση

Εγινε τακτοποιηση σε διαμερισμα με 60 τμ νομιμα,  πλεον 12 τμ. σαν  κυρια κατοικια.

 Το ζευγαρι ειχε δυο προστατευομενα τεκνα, οχι ανηλικα.

Κατα την αποψη του μηχανικου  του αγοραστη,  η υπαγωγη των 2 τμ. απο τα 12, σαν κυρια δεν ηταν σωστη, επειδη τα τεκνα δεν ηταν ανηλικα

Αρα επρεπε να πανε τα 2 τμ. σαν αλλη κατοικια.

δξ τι αποφασισαν εν τελει.

και δξ τι θα συμβει στο μελλον για την περιπτωση του Βασιλη, αν αρχισει το γαιτανακι των αρνησεων...επειδη....και διοτι... και γιατί....

Και στο μεταξυ,  θα εχουν γινει μεταβιβασεις, οποτε θα "προσπίπτει" στην "συναινεση" των αγοραστων.

Κατ' εμε.....

Ενας ειναι ο ιδιοκτητης

Θα τα φτιαξει τωρα, ολα, σωστα και πληρη, μετα των αναλογων αμοιβων βεβαιως ....βεβαιως....

Καλη ορεξη, παιδες...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πέραν όσων στα ..αστεία ή  στα ...σοβαρά είπαμε 

δεν θα έπρεπε να υπάρχει μια νομοθετημένη ανοχή στην εμβαδομέτρηση των Ο.Ι.

όπως γενικά προβλέπεται σε όλες τις εμβαδομετρήσεις (κτηματολογίου -τοπογραφικών κλπ) ή τις μετρήσεις  - θεοδόλιχου-κλπ

με δεδομένο ότι κατά   τις οδηγίες συμπλήρωσης του  Ε9 

 "οι επιφάνειες των κύριων ή  βοηθ  χώρων του κτίσματος αναγράφονται σε τετραγωνικά μέτρα σε ακέραιο αριθμό και, προαιρετικά, μέχρι δύο δεκαδικά ψηφία" 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.