Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

57 minutes ago, jbosdas said:

@venezia Δεν είναι θέμα διύλισης, ούτε είναι από τα ασαφή θέματα. Είναι ξεκάθαρο. Διαφοροποίηση περιγράμματος με απομείωση εμβαδού εις βάρος της ιδιοκτησίας. Αντιμετωπίζεται ακριβώς όπως το αντίστροφο, με την επέκταση σε κοινόχρηστο.

@jbosdas Πληροφοριακά ρωτώντας, θα μπορούσε να θεωρηθεί ως αυθαίρετη επέκταση του κοινοχρήστου χώρου και, μια και ασχολούμαστε με την αυτοτελή ΟΙ, να αφεθεί και να τακτοποιηθεί μαζί με ενδεχόμενες άλλες παραβάσεις στα κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής;

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
Link to comment
Share on other sites

Να το δεχτώ προς χάρη της συζήτησης. Στην αντίστροφη περίπτωση όμως (επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο), δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε απομείωση των κοινοχρήστων και να ρυθμιστούν μαζί με ενδεχόμενες κοινόχρηστες παραβάσεις;

Συνάδελφε αυτά καταλαβαίνεις ότι είναι πατέντες που δεν έχει νόημα να τις πολυσυζητάμε επειδή κάνουν αέναους κύκλους... Η διαφορά στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας είτε με αύξηση είτε με μείωση του εμβαδού υπάγεται στην παρ8/100.

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθω να μην αντιλαμβανομαι αυτο το "προχωλ"...

και πού και πώς ανηκει...

- τί δειχνει η αδεια;

- τί δειχνει η συσταση;

- πώς ειναι η πραγματικοτητα;

[μετα...ξαναπιανουμε την γνωστή  συζητηση...

εαν ειναι ΔΔ ή ΥΔ κλπκλπ:-D]

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, jbosdas said:

Να το δεχτώ προς χάρη της συζήτησης. Στην αντίστροφη περίπτωση όμως (επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο), δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε απομείωση των κοινοχρήστων και να ρυθμιστούν μαζί με ενδεχόμενες κοινόχρηστες παραβάσεις;

Συνάδελφε αυτά καταλαβαίνεις ότι είναι πατέντες που δεν έχει νόημα να τις πολυσυζητάμε επειδή κάνουν αέναους κύκλους... Η διαφορά στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας είτε με αύξηση είτε με μείωση του εμβαδού υπάγεται στην παρ8/100.

Συμφωνώ ότι είναι πατέντες. Όπως συμφωνείς νομίζω ότι οι περιπτώσεις είναι άπειρες μια και οι αμαρτίες του παρελθόντος ήταν αναρίθμητες.

Η απάντηση στο ερώτημά σου και βάσει του προβληματισμού μου και μόνο, χωρίς να ξέρω εμπεριστατωμένα αν η προσέγγισή μου είναι σωστή, είναι πως όχι. και αυτό γιατί στην περίπτωση της επέκτασης προς ΚΧ, η ιδιοκτησία είναι αυτή που "προσβάλλει" τον κοινόχρηστο.

Φυσικά, δεν έχω ανάλογη εμπειρία, και προφανώς το ερώτημα είναι υποθετικό, αλλά αφού είχα τον προβληματισμό, είπα να τον εκθέσω σε συνάδελφο προφανέστατα πιο έμπειρο από εμένα! 😅

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM άδεια και σύσταση ταυτίζονται. Στην πραγματικότητα υπάρχει απομείωση εμβαδού εις βάρος της ιδιοκτησίας. ΔΔ

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jbosdas said:

...Βέβαια κι αυτό που λέει ο @Didonis μπορεί να γίνει, .....

....καθώς και θα πρέπει να τροποποιήσει ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και δάπεδα...

...

μπά.... δεν νομίζω ότι κατασκευαστικά θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα.....

Βγάζει την πόρτα και την τοποθετεί μπροστά....

μεταφορά το μπουτόν για το κουδούνι της πόρτας και κανένα άλλο ηλεκτρολογικό πρόβλημα...

Το δάπεδο αν δεν είναι το ίδιο μπορεί εύκολα να βρεθεί μία λύση και με λαμινέιτ το τμήμα που αλλάξει και να βάλει και άλλο χρωματάκι να το κάνει "ντιζαϊνάτο" κλπ κλπ....

Τώρα με τους γείτονες έιναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο... όμως δεν αλλάζει κίνηση άλλων στον υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο και φυσικά δείχνει και τα επίσημα σχέδια της άδειας και του τίτλου και λογικά ξεμπερδεύει (λογικά ε....)

Κατά τ άλλα ναι ως είναι είναι καραμπινάτη Διαμερισμάτωση αν δεν αλλάξει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM θα ήθελα πολύ μία ξεκάθαρη απάντηση από σένα για το πως εσύ προτείνεις να αντιμετωπίζεται η αύξηση του εμβαδού ενός διαμερίσματος εις βάρος κοινοχρήστου κλιμακοστασίου ή αντίστοιχα η απομείωση εμβαδού διαμερίσματος λόγω αύξησης εμβαδού κοινόχρηστου κλιμακοστασίου.  Διαβάζω παντού ότι γράφεις για άρθρο 98 (παρ.7), ναι συμφωνούμε αλλά δεν έχω καταλάβει πως θεωρείς ότι πρέπει να το χρεώσουμε ως πρόστιμο αυτό...Λες όχι Δ.Δ. (συμφωνώ), πώς όμως? 

- Υπέρβαση δόμησης?

- Με αναλυτικό βάσει ίσως άρθρου 100 παρ.7 (αλλαγή χρήσης από κύρια σε άλλη κύρια, δηλ. από κλιμακοστάσιο σε διαμέρισμα ή αντίστροφα)?

- Με Κατηγορία 3, περ. ιε για αλλαγή στις διαστάσεις έως 5%, αν έχουμε τέτοια περίπτωση?

Σε παρακαλώ θα ήθελα πολύ την άποψη σου επάνω σε αυτό, σ' ευχαριστώ!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Roukat said:

@dimitris GM θα ήθελα πολύ μία ξεκάθαρη απάντηση από σένα για το πως εσύ προτείνεις να αντιμετωπίζεται η αύξηση του εμβαδού ενός διαμερίσματος εις βάρος κοινοχρήστου κλιμακοστασίου ή αντίστοιχα η απομείωση εμβαδού διαμερίσματος λόγω αύξησης εμβαδού κοινόχρηστου κλιμακοστασίου.  Διαβάζω παντού ότι γράφεις για άρθρο 98 (παρ.7), ναι συμφωνούμε αλλά δεν έχω καταλάβει πως θεωρείς ότι πρέπει να το χρεώσουμε ως πρόστιμο αυτό...Λες όχι Δ.Δ. (συμφωνώ), πώς όμως? 

- Υπέρβαση δόμησης?

- Με αναλυτικό βάσει ίσως άρθρου 100 παρ.7 (αλλαγή χρήσης από κύρια σε άλλη κύρια, δηλ. από κλιμακοστάσιο σε διαμέρισμα ή αντίστροφα)?

- Με Κατηγορία 3, περ. ιε για αλλαγή στις διαστάσεις έως 5%, αν έχουμε τέτοια περίπτωση?

Σε παρακαλώ θα ήθελα πολύ την άποψη σου επάνω σε αυτό, σ' ευχαριστώ!

 

μία σκέψη που εξέθεσα για την  παραπάνω περίπτωση της @Marianna Vasilaki, ήταν να θεωρηθεί η παράβαση στα κοινόχρηστα μέρη, και όχι στο διαμέρισμα (μια και ο κοινόχρηστος χώρος είναι που "προσβάλλει" την αυτοτελή ιδιοκτησία), ως αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια (κατοικία-->κοινόχρηστο, η δεύτερη περίπτωση που περιγράφεις), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί η σκέψη μου. Βέβαια, με την λογική ότι "φταίει" και ο ιδιοκτήτης, επειδή υλοποίησε άλλη διάταξη, ίσως μπορούσε να γίνει και η τρίτη περίπτωση που αναφέρεις! Εγώ σκέψεις τακτικώς ερριμμένες κάνω, ας πουν και οι κατά πολυ εμπειρότεροί μου την άποψή τους επ' αυτού!

Edited by ΠαναγιώτηςΡ
ορθογραφικό
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΠαναγιώτηςΡεμένα αυτό δε με βοηθάει διότι έχω αναλάβει όλη την πολυκατοικία αλλά και το διαμέρισμα να είχα μόνο κάπως πρέπει να προκύπτει το νέο εμβαδόν, δηλ. μέσω κάποιας τακτοποίησης, αφού όταν πας για συμβόλαια θα χρειαστεί να κάνεις και τροποποίηση σύστασης...τέσπα δε γλιτώνεις τίποτα έτσι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.