Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Χωρίς σύσταση δεν τίθεται θέμα διαμερισμάτωσης.

Έχω περίπτωση 3 οροφοδιαμερισμάτων με 2 αποθήκες στο υπόγειο σύμφωνα με ο.α. σε κτίριο χωρίς ΣΟΙ. Οι δύο αποθήκες έχουν γίνει τρεις στην πραγματικότητα τηρώντας το περίγραμμα υπογείου της αδείας. Άρα εδώ έχω ή δεν έχω διαμερισμάτωση?

 

2η ερώτηση από άλλη υπόθεση. Η ΣΟΙ γράφει: "Η οριζόντια ιδιοκτησία Υ1 του υπογείου αποτελείται από την αποθήκη 1, την αποθήκη 2 και την αποθήκη 3", οι οποίες φαίνονται κανονικά στη θέση τους και στην ο.α. Στην πραγματικότητα οι τρεις αυτές αποθήκες έχουν συνενωθεί σε μία, οι οποίες εξακολουθούν όμως να αποτελούν μία οριζόντια ιδιοκτησία. Προφανώς τροποποίηση ΣΟΙ για αυτό τον λόγο δεν χρειάζεται να υπάρξει. Έχουμε όμως ή δεν έχουμε διαμερισμάτωση?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

2. Μπορεις να κανεις  τακτοποιηση της καθαιρεσης των δυο μεσοτοιχιων...

Καλυπτεσαι. Δεν χρειαζεται να κανεις τπτπ αλλο, διοτι εχει γινει ηδη συσταση "οι τρεις σε μια"

 

Και με διαμερισματωση να το πας, παλι καταληγεις σε σωστο τιτλο.

 

1.

Σωστα, καλυπτεσαι με διαμερισματωση

Και μετα δινει με την συσταση την χρηση  καθε τμηματος, σε καθε ενα οροφοδιαμερισμα.

Και να κανει την συσταση,να νοικοκυρευτει...να πληρωνει και λιγωτερα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση 3 οροφοδιαμερισμάτων με 2 αποθήκες στο υπόγειο σύμφωνα με ο.α. σε κτίριο χωρίς ΣΟΙ. Οι δύο αποθήκες έχουν γίνει τρεις στην πραγματικότητα τηρώντας το περίγραμμα υπογείου της αδείας. Άρα εδώ έχω ή δεν έχω διαμερισμάτωση?

 

Έχεις αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης. Εν γένει δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Ο νόμος δεν το αναφέρει ρητά, όμως επιβάλει ενημέρωση άδειας κατά την Η.Τ. Δες προηγούμενες απαντήσεις σε συνάδελφο για το πως θεωρούμε ότι μπορείς να το χειριστείς. 

Φυσικά και διαμερισμάτωση να βάλεις δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Πρακτικά θες να εισάγεις στο σύστημα την υφιστάμενη κατάσταση για να γίνει η Π.Σ.Ο.Ι όπως ορθά αναφέρει ο Δημήτρης.

 

2η ερώτηση από άλλη υπόθεση. Η ΣΟΙ γράφει: "Η οριζόντια ιδιοκτησία Υ1 του υπογείου αποτελείται από την αποθήκη 1, την αποθήκη 2 και την αποθήκη 3", οι οποίες φαίνονται κανονικά στη θέση τους και στην ο.α. Στην πραγματικότητα οι τρεις αυτές αποθήκες έχουν συνενωθεί σε μία, οι οποίες εξακολουθούν όμως να αποτελούν μία οριζόντια ιδιοκτησία. Προφανώς τροποποίηση ΣΟΙ για αυτό τον λόγο δεν χρειάζεται να υπάρξει. Έχουμε όμως ή δεν έχουμε διαμερισμάτωση?

Από τη στιγμή που τακτοποιείται η καθαίρεση των κοινών τοίχων, δυο πράγματα θα πρέπει να συμβούν,

α) Επαναφορά στην πρότερη κατάσταση με κτίσιμο τοίχων ώστε υπάρχουσα κατάσταση, ΠΣΟΙ και σχέδιο άδειας να ταυτίζονται

β) Τροποποίηση σύστασης ώστε οι άλλοτε 3 οριζόντιες να γίνουν μια οριζόντια μια ώς είναι σήμερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Χαμός με τη διαμερισματωση...

Να προσθέσω και εγώ τις περιπέτειές μου:

1- σε κτιριο με χαμένη αδεια του 1961 εχει μεταβληθεί το όριο μεταξύ δυο διαμερισμάτων σε σχέση με την οροφοκτησία, ενώ το ένα εχει καταλάβει και μέρος του φωταγωγού. Τα διαμερίσματα ειναι του ίδιου ιδιοκτήτη, ο φωταγωγός θεωρούμε οτι εχει κλεισει απο την κατασκευη του κτιρίου και βιαζόμαστε για βεβαίωση του άλλου διαμερίσματος. Ποια η γνώμη σας: διαμερισματωση και κατ. 1 (αλλα για ποια απο τις δυο ιδιοκτησίες, αφού οι δηλώσεις κατ. 1 γίνονται ανα ΟΙ και υπάρχει μόνο το στέλεχος της άδειας), δυο δηλώσεις κατ. 1 όπου στη μια θα συμπεριληφθεί και η διαμερισματωση ή κάτι άλλο;

2- καταστήματα με υπόγειες αποθήκες ίδιου ιδιοκτήτη σε πολυκατοικία του 1972. Οι αποθήκες, παρότι επικοινωνούν με τα ισόγεια καταστήματα και μόνο ειναι ανεξάρτητες ΟΙ. Η μια απο αυτές εχει καταλάβει τον προβλεπόμενο κοινόχρηστο χώρο για τη δεξαμενή πετρελαίου και η άλλη εχει χάσει χώρο απο το λεβητοστάσιο. Επιπλέον στο υπόγειο έχουν μπει τα wc που προβλέπονταν στο ισόγειο. Εχω διαμερισματωση ή ΥΔ για την κατάληψη του κοινόχρηστου (μήπως και τη κατασκευη των wc) και αγνοώ την αντίθετη μεταβολή;

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη (μήπως και ξεκολλήσω)...

Edited by panosz
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, αφού είναι Κ1, δεν θέλει τίποτα άλλο. Αν το πας και δύο ξεχωριστές δηλώσεις ακόμα καλύτερα, αλλά δεν χρειάζεται απ' ό,τι φαίνεται.

Για το δεύτερο, επίσης Κ1 ως προ '75.

Link to comment
Share on other sites

panosz

 

Το ζητούμενο και για τις δύο περιπτώσεις είναι η απόδειξη του χρόνου κατασκευής <1975.

και  για το 2) ότι η επικρατούσα χρήση της πολυκατοικίας είναι η κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Στην περίπτωση του/της συναδέλφου pardamaskou στο #251 που ήταν επίσης πριν από το 1975 γιατί προτάθηκε διαμερισμάτωση;

Και κυρίως, πώς πρέπει τελικά να δηλώνονται αλλαγές στο υπόγειο όπως του panosz αν ήταν ΜΕΤΑ το 1975;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σαρακοστή. Εδώ τίθεται πάλι το ερώτημα πως μπορείς να αποδείξεις χρόνο κατασκευής αυθαιρεσίας σε υπόγειο...

Γενικά όταν είσαι προ 75 όλα καλά γιατί μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις και το πρόστιμο είναι μικρό...

 

Επίσης, για να συνοψίσουμε, βλέποντας την παρατήρηση του karanous, ισχύει ότι:

 

1)εισχώρηση ΟΙ σε ΚΧ είναι ΥΔ

2)εισχώρηση ΟΙ σε ΟΙ είναι διαμερισμάτωση

3)εισχώρηση ΚΧ σε ΟΙ δεν είναι κάτι, αν θέλεις βάζεις μια λοιπή πχ, για να επικαιροποιήσεις την κάτοψη.Αν δε θέλεις δίνεις βεβαίωση και τελείωσε.

 

όλα αυτά βέβαια όταν οι νέες αλλαγμένες ΟΙ είναι σωστές στη σύσταση αλλά λάθος στην οικ. άδεια(άρα να υφίσταται πολεοδομική παράβαση...)

Σωστά?

Αν όχι παρακαλώ σχολιάστε να καταλήξουμε σε κάποιο γενικό μπούσουλα.

Edited by sissy_arch
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σαρακοστή!

Στην περίπτωση του/της συναδέλφου pardamaskou στο #251 που ήταν επίσης πριν από το 1975 γιατί προτάθηκε διαμερισμάτωση;

Και κυρίως, πώς πρέπει τελικά να δηλώνονται αλλαγές στο υπόγειο όπως του panosz αν ήταν ΜΕΤΑ το 1975;

Στην περίπτωση #251 προτάθηκε διαμερισμάτωση γιατί με μια παράβαση ,την διαμερισμάτωση δηλ., τακτοποιούνται και οι δύο ιδιοκτησίες Α και Β.

 

Στην  περίπτωση τώρα του panosz εάν δεν αποδειχθεί ο χρόνος πριν το 1975 τότε:

Το διαμέρισμα που εισέρχεται στον φωταγωγό με ΥΔ ( συναινέσεις).

Και διαμερισμάτωση την οποία θα χρησιμοποιήσει και το δευτερο διαμέρισμα.

Όπως σωστά το έχει αναλύσει η sissy_arch   στο #281

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που αφορά σχέδια συμβολαίου-ενώ στα σχέδια είναι τα τετραγωνικά του υπογείου καταστήματος όσα είναι πραγματικά, η σύσταση το αναγράφει 5τμ λιγότερα. Τι κάνω?Υπάρχει περίπτωση να μην μέτρησε τη σκάλα?και αν ναι, δε θα έπρεπε να το γράφει?δε λέει τίποτα μέσα.Αν είμαι σε λάθος θέμα συγνώμη, αλλά που να το ρωτήσω....?

Για να είμαι πιο ακριβής δείτε τον πίνακα με τις εμβαδομετρήσεις:

 

                                  ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΑ             ΑΔΕΙΑ          ΣΥΣΤΑΣΗ-αναγραφή            ΣΥΣΤΑΣΗ-σχέδιο
ΑΠΟΘΗΚΗ                          3,20τμ.                3,72τμ.           3τμ.                                        3τμ.
ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΤ               113,80τμ                . 108,30τμ.        116,00τμ                    112,85τμ.
ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΤΑΣΤ               96,71τμ.                 90,61τμ.               88,00τμ.                   92,56τμ.
ΠΑΤΑΡΙ                                52,50τμ.                     55,97τμ.            50τμ.                    53,34τμ.

το σύσταση σχέδιο το μετράω εγώ, το σχέδιο πάνω δεν γράφει κάτι όπως καταλαβαίνετε...

 

Επίσης τι έχει ισχύ?το σχέδιο της σύστασης ή τι αναγράφει η ίδια η σύσταση???

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.