Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Fritz Todt

για να την υπολογίσεις βάζεις την κάτοψη της άδειας δίπλα στην κάτοψη της αποτύπωσης και υπολογίζεις τι εργασίες φαντάζεσαι ότι θα έπρεπε να γίνουν για να φτάσεις από τη μια κατάσταση στην άλλη ...

καθαίρεση τοίχων και κουφωμάτων, νέες τοιχοποιίες, κουφώματα, επιχρίσματα, χρώματα κλπ....

Σημαντικό είναι στην τεχνική σου έκθεση να φαίνεται πότε έγιναν αυτά, ώστε να μην αλλάξει η παλαιότητα του κτιρίου στο Ε9.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά στο Ε9 γράφει έτος κατασκευής 1970, ενώ η άδεια βγήκε το 72!

το θέμα είναι ότι από την αρχή κατασκευάστηκε έτσι γιατί είναι σε όλο τον όροφο η ίδια κατάσταση

οπότε καθαίρεση τοίχων και κουφωμάτων, επιχρίσματα κλπ

θα είναι θεωρητικά έτσι? 

 

On 7/6/2018 at 12:23 ΜΜ, karanus said:

Fritz Todt

Ίσως και να μην αποτελεί αυθαιρεσία η εισχώρηση αυτή.

Επειδή όμως πρέπει να υπάρχει μία νόμιμη  κάτοψη σωστή για κάθε μελλοντική χρήση , μπορείς

να βάλεις 1Κ1 η 1ΛΠ , όπως γράφει ο συνάδερφος.

1Κ1? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Fritz Todt said:

καλά στο Ε9 γράφει έτος κατασκευής 1970, ενώ η άδεια βγήκε το 72!

Ναι αλλά τουλάχιστον να παραμείνουμε στο 72 ... μην πάμε στο 2011

το θέμα είναι ότι από την αρχή κατασκευάστηκε έτσι γιατί είναι σε όλο τον όροφο η ίδια κατάσταση

οπότε καθαίρεση τοίχων και κουφωμάτων, επιχρίσματα κλπ

θα είναι θεωρητικά έτσι? 

Ίσως να μην απαιτείται ο υπολογισμός της καθαίρεσης ... εννοείται θεωρητικά ...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Fritz Todt said:

1Κ1? 

κατηγορια 1

Δεν χρειαζεται να ανεβασεις προυπολογισμο στο συστημα. Ενας υπολογισμος για το αρχειο σου οτι ο προυπολογισμος ειναι κατω απο 15000

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Largy said:

Δεν χρειαζεται να ανεβασεις προυπολογισμο στο συστημα. Ενας υπολογισμος για το αρχειο σου οτι ο προυπολογισμος ειναι κατω απο 15000

Επίτρεψέ μου αλλά, δε νομίζω ότι, αυτό είναι ορθό!

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Largy said:

κατηγορια 1

Δεν χρειαζεται να ανεβασεις προυπολογισμο στο συστημα. Ενας υπολογισμος για το αρχειο σου οτι ο προυπολογισμος ειναι κατω απο 15000

κατηγορία 1 είναι διότι είναι προ του 75

αλλά στη β' φάση δεν θα μου ζητήσει αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν στον ζητήσει ή όχι το σύστημα......

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Σε τετραώροφη πολυκατοικία με πυλωτή πρόκειται να πουληθεί γκαρσονιέρα Α' ορόφου η οποία έχει ανεξάρτητη είσοδο από εξωτερική σκάλα που ξεκινά από το επίπεδο της πυλωτής. Στον φάκελο της αδείας δεν υπάρχει σχέδιο που να δείχνει την υπάρχουσα διαρρύθμιση του Α' ορόφου παρά μόνο κάτοψη "τυπικού ορόφου" στην οποία φαίνονται μόνο 2 διαμερίσματα στον όροφο και όχι 3 που υπάρχουν στον πρώτο . Επίσης δεν φαίνεται σε κανένα σχέδιο η εξωτερική σκάλα και η πόρτα της γκαρσονιέρας. Όπως συνήθως όμως υπάρχει σύσταση με επισυναπτόμενο σχέδιο που απεικονίζει την πραγματικότητα. 

Σκέφτομαι σε ένα φύλλο καταγραφής να τσεκάρω απλά το κουτάκι "Διαφόρ. διαμερισμάτωση/ χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης", και σε ένα άλλο φύλλο καταγραφής να συμπληρώσω 1 λοιπή παράβαση για την κατασκευή της σκάλας και την αλλαγή των όψεων του κτιρίου (πόρτα διαμερίσματος). Στο συμβόλαιο, στην σελίδα που περιγράφεται το ακίνητο γράφει: ..."το οποίο έχει ιδία είσοδο και δική του κλίμακα από το δυτικό ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου"..... κλπ κλπ

Με προβλήματίζουν τα εξής : α) η σκάλα είναι μέσα στο Δ

                                                       β) θεωρητικά είναι σε κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο, ίσως όμως με την φράση αυτή του συμβολαίου να αναιρείται αυτό και σε κάθε περίπτωση αφού                                                                    φαίνεται στο σχέδιο της σύστασης δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα συνέναισης.

                                                       γ) για την απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας σκέφτομαι να  θεωρήσω ότι η σκάλα αυτή κατατάσσεται στην περίπτωση του άρθρου 2 παράγραφος ι                                                            του ΦΕΚ 1643  (κατασκευή μικρότερη από 25μ2) και άρα απαλλάσσεται από την απαίτηση για μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Υπόγειο (οριζόντια ιδιοκτησία Υ) με ανεξάρτητη είσοδο με ράμπα, συνενώνεται με το κατάστημα ισογείου (οριζόντια ιδιοκτησία ΙΣ) μέσω εσωτερικής κλίμακας (κάτω από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του κτιρίου) που δεν προβλέπεται στην άδεια, ενώ καταργείται η ανεξάρτητη είσοδος και η ράμπα (στη θέση αυτή έχω παράθυρο).

Επίσης το υπόγειο από ενιαίο που φαίνεται στην άδεια, έχει διαμορφωθεί σε 4 μεγάλα δωμάτια-αποθήκες.

Έχω 1 διαμερισμάτωση και 1 λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.