Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Η διαφορά μου είναι καθαρά στην ονομασία της ΘΣΑ.

Η ΣΟΙ δίνει τη Ρ2 και παραπέμπει σε ένα σχέδιο συγκεκριμένο που την απεικονίζει. Στα σχέδια της ΟΑ και της δέσμευσης, η Ρ2 έχει πάει αλλού (ως ονομασία και μόνο) και στη θέση της είναι αυτή με ονομασία Ρ4.

Ο Δημήτρης παραπάνω, αν αντελήφθην σωστά, θεωρεί ότι η ΘΣΑ μου είναι η Ρ2 σε οποιοδήποτε σχέδιο κι αν κοιτάξω. Όμως άλλη είναι η Ρ2 στο σχέδιο της σύστασης (του εργολαβικού χρησιμοποιήθηκαν) και άλλη στα πολεοδομικά.

Προσωπικά θεωρώ ότι κοιτάζω τη θέση που βρίσκεται η ΘΣΑ στο οικόπεδο και όχι το πώς μπορεί να ονομάστηκε σε κάθε σχέδιο.

Οπότε στην περίπτωσή μου κοιτάζω τι υπάρχει στη θέση Ρ4 στα πολεοδομικά, που αντιστοιχεί στη Ρ2 στης σύστασης.

Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γράφεις η Ρ2 στο πρώτο σχέδιο και το εν λόγω σχέδιο εμφανίζεται δεύτερο γι'αυτό τα μπλέξατε. Anyway, εφόσον έχεις μεγαλωμένη θέση και ελαφρώς στραμμένη έχεις διαφορετική χωροθέτηση. Η αρίθμηση συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πειράζει. Συγκρίνεις όχι με άδεια, αλλά με δήλωση γκαράζ, γιατί έτσι γράφει ο νόμος. Αν στη δήλωση είναι όπως στην πραγματικότητα, τότε απλή αναφορά στην έκθεση για το ότι διαφοροποιείται ελαφρώς σε σχέση με την άδεια και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Οικοδομική άδεια για δύο ( 2 ) διαμερίσματα με χρήση καταστημάτων. Κατά την κατασκευή τα κάνανε τρία ( 3 ) . Κατασκευή πριν το 1975.

Κάνουνε αποδοχή κληρονομιάς λόγω αποβιώσοντος του ιδιοκτήτη και η ιδιοκτησία , μοιράζεται κατά 25% εξ αδιαιρέτου σε 4 κληρονόμους. Ως δύο διαμερίσματα!!! Στο κτηματολόγιο υπάρχουν δύο ΚΑΕΚ για τις δύο ιδιοκτησίες.

 

Έχω τακτοποιήσει τις λοιπές αυθαιρεσίες. Όσον αφορά τη διαμερισμάτωση, την έχω βάλει σε ένα φύλλο καταγραφής ξεχωριστό, το έχω περιγράψει στη τεχνική έκθεση. Τους περαιώνω και τους στέλνω συμβολαιογράφο για σύσταση οριζοντίου? 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Steliosgr18 said:

Οικοδομική άδεια για δύο ( 2 ) διαμερίσματα με χρήση καταστημάτων.

 

Έχει εκδοθεί από πολεοδομία τέτοια ΟΑ ή ....λείπει κάποια λέξη ή να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω;;;;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Steliosgr18 said:

Καλημέρα συνάδελφοι.

Οικοδομική άδεια για δύο ( 2 ) διαμερίσματα με χρήση καταστημάτων. Κατά την κατασκευή τα κάνανε τρία ( 3 ) . Κατασκευή πριν το 1975.

Κάνουνε αποδοχή κληρονομιάς λόγω αποβιώσοντος του ιδιοκτήτη και η ιδιοκτησία , μοιράζεται κατά 25% εξ αδιαιρέτου σε 4 κληρονόμους. Ως δύο διαμερίσματα!!! Στο κτηματολόγιο υπάρχουν δύο ΚΑΕΚ για τις δύο ιδιοκτησίες.

 

Έχω τακτοποιήσει τις λοιπές αυθαιρεσίες. Όσον αφορά τη διαμερισμάτωση, την έχω βάλει σε ένα φύλλο καταγραφής ξεχωριστό, το έχω περιγράψει στη τεχνική έκθεση. Τους περαιώνω και τους στέλνω συμβολαιογράφο για σύσταση οριζοντίου? 

πλεον του ανωτερω, που επισημανε και ο ιασονας

δεν λες ποτε εγινε η αποδοχη.

Πότε εγινε η δηλωση στο κτηματολογιο

Απο πότε εγιναν σε "τρια" και τι γραφουν στο Ε9 αποβιωσας και κληρονομοι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Επαναλαμβάνω ορθά.

'' Ανέγερσιν ισογείου οικοδομής ( κατάστημα ) '' Λέει στην οικοδομική άδεια. του 59. Ένα, ενιαίο κατάστημα.

Με την αποδοχή κληρονομιάς του 2005 μεταβιβάζονται από τον αποβιώσαντα δύο διαμερίσματα προς τους κληρονόμους. Η δήλωση στο κτηματολόγιο έγινε το 2005, πριν την αποδοχή.

Αυτά τα δύο, στη πραγματικότητα είναι( και ήταν από πριν το 1975) , τρία . Δύο καταστήματα και μία κατοικία.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση με ισόγεια καταστήματα επί μονώροφης οικοδομής. Είναι 2 καταστήματα και ανάμεσα υπάρχει διάδρομος-κλιμακοστάσιο και χώρος λεβητοστασίου. Το ένα κατάστημα έχει καταλάβει χώρο 7τμ από το λεβητοστάσιο. Βλέπω ότι υπάρχει διχογνωμία σχετικά με το αν πάει σαν διαμερισμάτωση ή ΥΔΚΧ. Όλο το ισόγειο έχει μετρήσει στον Σ.Δ. και όλο το κτίριο ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη, δεν είναι πιο λογικό να πάει σαν διαμερισμάτωση, αφού και συναίνεση δεν χρειάζεται και ουσιαστικά ο κοινόχρηστος ανήκει στο ίδιο άτομο.  

Link to comment
Share on other sites

"διχογνωμια" δεν υπαρχει ως προς το αν ειναι διαμερισματωση,

διοτι δεν υπαρχει "διαμερισματωση" μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων.

Η διχογνωμια υπηρχε στο αν ειναι ΥΔΚΧ ή ΑΧ

εδω

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Steliosgr18 said:

Λάθος. Επαναλαμβάνω ορθά.

'' Ανέγερσιν ισογείου οικοδομής ( κατάστημα ) '' Λέει στην οικοδομική άδεια. του 59. Ένα, ενιαίο κατάστημα. οκ

 

Με την αποδοχή κληρονομιάς του 2005 μεταβιβάζονται από τον αποβιώσαντα δύο διαμερίσματα προς τους κληρονόμους.

[εννοεις με διαθηκη   αφησε δυο διαμερισματα...που δεν ειχε...]

Η δήλωση στο κτηματολόγιο έγινε το 2005, πριν την αποδοχή.

ποιος εκανε δηλωση στο κτηματολογιο το 2005 και με βαση ποιον τιτλο για "δυο" και τι γραφει η αποδοχη?

Αυτά τα δύο, στη πραγματικότητα είναι( και ήταν από πριν το 1975) , τρία . Δύο καταστήματα και μία κατοικία.  

απο πού αποδειχνεται οτι ηταν "τρια"?

Ξαναδες τα συμβολαια με την σειρα τους

και

τα λεμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lary7 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια περίπτωση με ισόγεια καταστήματα επί μονώροφης οικοδομής. Είναι 2 καταστήματα και ανάμεσα υπάρχει διάδρομος-κλιμακοστάσιο και χώρος λεβητοστασίου. Το ένα κατάστημα έχει καταλάβει χώρο 7τμ από το λεβητοστάσιο. Βλέπω ότι υπάρχει διχογνωμία σχετικά με το αν πάει σαν διαμερισμάτωση ή ΥΔΚΧ. Όλο το ισόγειο έχει μετρήσει στον Σ.Δ. και όλο το κτίριο ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη, δεν είναι πιο λογικό να πάει σαν διαμερισμάτωση, αφού και συναίνεση δεν χρειάζεται και ουσιαστικά ο κοινόχρηστος ανήκει στο ίδιο άτομο.  

Εγώ απο την στιγμή που όλο έχει μετρήσει στην δόμηση και δεν υπάρχει ΣΟΙ , δεν βλέπω και παράβαση.

Στην πραγματικότητα τοποθετήθηκε ένας τοίχος σε άλλο σημείο, πιό πολύ για διαρρύθμιση μου φαίνεται.

Δεν ξέρω και κατά πόσο ισχύει η έννοια του κ/χ σ' αυτήν τη περίπτωση.

Θα έλεγα ούτε διαμερισμάτωση , ούτε και ΥΔ.

Για λόγους  σωστής-νόμιμης  κάτοψης και μόνο, αφού είναι και καταστήματα και κάπου θα χρειαστεί (άδεια λειτουργίας , εκμίσθωση, κ.α.),

θα έβαζα 1ΛΠ.(λοιπή παράβαση)

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.