Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Η αλλαγή που έγινε στον νομό είναι σε σωστή κατεύθυνση, γιατί δίνει την δυνατότητα μεταβίβασης χωρίς ρύθμιση σε μικροπαραβάσεις, όπως μετακίνηση κουφωμάτων και γενικά ότι ανήκει στην κατηγορία 3, ή σε παραβάσεις που δεν υπάρχει υπέρβαση στα βασικά που είναι η δόμηση κάλυψη, ύψος, όγκος και απλά ο μηχανικός της εποχής, από βαρεμάρα δεν έκανε αναθεώρηση των σχεδίων, κάτι που στις παλιές άδειες συνέβαινε κατά κόρον. Σε αυτό ανήκει και η περιβόητη διαμερισμάτωση.

Έτσι ο ιδιοκτήτης δεν χρειάζεται να πληρώσει τα σπασμένα του μηχανικού που έβγαλε την άδεια. Εμένα κάτι τέτοιο μου ακούγεται λογικό, γιατί πάντα ένιωθα άβολα να βάζω κάποιον να κάνει ρύθμιση γιατί ένα παράθυρο, ή μια μπαλκονόπορτα που ήταν μετακινημένη ως προς τη ΟΑ, κάτι που συνήθως αφορούσε όλα τα διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας....

Edited by TopoGrapher
Link to comment
Share on other sites

η κατ. "3" δεν ειχε προθεσμια, ούτε με τον 4178

Άρθρο 28 Καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής.

Η προθεσμία υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος νόμου για τις κατηγορίες 1, 2, 4 και 5 του άρθρου 9 λήγει με την πάροδο δεκαοκτώ (18) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος. «Με απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να παραταθεί η παραπάνω προθεσμία υπαγωγής.»

 

Το θεμα, ομως, ειναι αλλού, και συμφωνω απολυτα μαζι σου,

Οτι, θελησαν με εναν νομο, που έγινε πιο περίπλοκος απο τους προηγούμενους,  να επιλύσουν ολες τις πολεοδομικες "παρεκτροπές" των τελευταιων 50 χρόνων....καιτοι κατ' ουσια,  ενα μεγαλο μερος αυτων,  δεν αποτελούν "αυθαιρεσιες" .

Επρεπε  να υπάρχει "απλούστευση" και "ομαδοποίηση" διατάξεων/ποινών/περιπτώσεων και να μην υπάρχει αυτο το καταφανώς  εισπρακτικό τερατούργημα.

και, παντως, να μην πληρώνει ενας σημερινός ιδιοκτήτης πρόστιμα/παράβολα/αντίβολα για μια κατασκευή που  δεν έκανε αυτος και  εγινε

-άγνωστο πριν πόσα χρονια  και αγνωστο απο ποιόν-   σε ενα ακίνητο  που αλλαξε 3 ή 4 ιδιοκτητες πριν απο αυτον.

υγ

Οταν θα αρχισει ο ελεγχος των δηλωσεων, ποιός μας βεβαιώνει οτι οι ελεγκτές  θα κρινουν πώς  "ολες" οι απαντήσεις /λύσεις που έχουν  δοθεί απο αυτο εδώ το φόρουμ, ειναι σωστές?

[και ποιός μας βεβαιώνει οτι οι ελεγκτες θα κατεχουν τοσο αριστα το αντικειμενο, ωστε μετα λόγου γνώσης να επιβαλουν όσα θα επιβαλουν?...]

και, εν πασει περιπτώσει,

δεν τελειώσαμε Πολυτεχνεία και όποιες άλλες Σχολές, με τα διδακτορικά μας και τα μεταπτυχιακά μας

για να τρέχουμε τα επόμενα χρόνια της ζωής μας σε διάφορες  περίεργες επιτροπές.... ΘΑΣΥΠΟ ή πώς αλλοιώς τις λενε.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

έχω μια απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού σε οριζόντια ιδιοκτησία και, αν και έχω μια συγκεκριμένη άποψη, θα ήθελα και τη γνώμη σας-βοήθεια σας.

Η περίπτωση είναι η εξής:
Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο από την άδεια ο κάθε όροφος αποτελεί ξεχωριστό διαμέρισμα.
Στην πραγματικότητα, ενώ τα μέτρα είναι εντάξει, οι δυο όροφοι έχουν χωριστεί σε δυο διώροφα διαμερίσματα. 
Τα υπόγεια είναι ανεξάρτητα και άλλες οριζόντιες.
Υπάρχει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας η οποία απ ότι φαίνεται αφορά σε διαχωρισμό σε κάθε όροφο του διώροφο διαμερίσματος που έχει δημιουργηθεί. Με λίγα λόγια, το διαμέρισμα που είναι προς μεταβίβαση είναι χωρισμένο σε Ι1, Α1 και το δίπλα σε Ι2,Α2 αν και λειτουργικά αποτελούν ένα διαμέρισμα με εσωτερική σκαλα.
Εφόσον είναι τα μέτρα κανονικά και εξετάζουμε τις οριζόντιες ιδιοκτησίες, προχωράμε σε βεβαίωση ή παρόλα αυτά ισχύει η τακτοποίηση προς διαμερίσματωση; Και αν ναι, θα γίνει για την κάθε οριζόντιο που έχει δημιουργηθεί στο εκάστοτε διαμέρισμα;
 
ευχαριστώ 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αν  καταλαβα καλα, εχει γινει  συσταση  ΟΙ, με βαση την οποια εχεις

-απο μια διαμερισματωση σε καθε οροφο [αφου το "ενα" εγινε "δυο"

- και απο μια συνενωση του "κατω" με το "επανω" με την τρυπα-σκαλα.

[αρα, δυο ξεχωριστες βεβαιωσεις]

-για το  υπογειο θα συγκρινεις την κατοψη της αδειας με την κατοψη της συστασης και αναλογα βλεπεις τι εχει γινει...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Δημήτρη και αυτή θα ήταν η πρώτη μου σκέψη.

Δεν ξέρω αν , επειδή πρόκειται μόνο για βεβαίωση μπορούσε ςνα ξεπεράσεις την λειτουργική συνένωση ( η οποία απαιτεί ΕΕΜΚ), στηριζόμενος στο άρθρο 82 θ) το οποίο παραπέμπει στό άρθο 81 παρ.3. ε).

 

 

dimitris GM

.......- και απο μια συνενωση του "κατω" με το "επανω" με την τρυπα-σκαλα.

Να υποθέσω ότι για αυτό θα έβαζες από 1ΛΠ για το κάθε ένα;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Σωστά καταλαβες Δημήτρη! Σίγουρα θα πάω σε δυο βεβαιώσεις!

το θέμα μου είναι κατά ποσό χρειάζεται τακτοποίηση περί διαμερισματωσης και μάλιστα ανα ιδιοκτησία ή αν δεν απαιτείται εφόσον είναι εντάξει ως προς τα τετραγωνικά! 

Το υπόγειο δεν με ενοχλεί καθώς μόνο το ένα διώροφο διαμέρισμα είναι προς μεταβίβαση

Το θέμα μου είναι πως θα χρειαστούν εν τέλει δυο τακτοποιήσεις, καθώς θα είναι δυο ξεχωριστές οριζόντιες! Άρα δεν μπορούν να πανε με μια.

Περιμένω να πάρω το συμβόλαιο της οριζόντιου, καθώς έχω δει μονο το σχέδιο του μηχανικού που την έκανε, μήπως και εν τέλει έγινε αλλιώς.

Το παράδοξο είναι πως στο σχέδιο του ο τότε μηχανικός, το έχει χωρίσει έτσι ενώ ήδη ήδη ήταν ένα διαμέρισμα πάνω-κάτω το καθένα συνενωμενο. Φαίνονται οι εσωτερικές σκάλες στα σχέδια του. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχεις τα συμβόλαια , πως καταλάβες αυτό που γράφεις ότι:

......είναι χωρισμένο σε Ι1, Α1 και το δίπλα σε Ι2,Α2 .......

Στην πινακίδα αναλογισμού οι μεζονέτες έτσι γράφονται:

Η κάθε στάθμη της μεζονέτας σε χωριστή σειρά (δηλ. Ι1 τόσα τμ  και Α1 τόσα τμ)  και στο λεκτικό του τίτλου αναφέρεται ότι αποτελούν μία ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τις αναφορές Ι1,Α1 και Ι2,Α2 στα σχέδια ο μηχανικός. Απλά περιμένω και το συμβόλαιο.

το θέμα μου περισσότερο είναι αν υφίσταται υποχρέωση τακτοποίησης για την έκδοσης βεβαίωσης στη μια διώροφη ιδιοκτησία από τις δυο με την ύπαρξη της διαμερισματωσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

επαναδιατυπωνω το ερώτημα μου όσον αφορά το διαχωρισμό της διώροφης οικοδομής κάπως πιο συγκεκριμένα.

οπως έχω προαναφερθεί στην άδεια φαίνεται μια διώροφη οικοδομή όπου ο κάθε όροφος είναι ξεχωριστό διαμέρισμα.

στην πράξη έχουν διαχωριστεί ως 2 διώροφα διαμερίσματα.

το ένα από τα δυο είναι προς μεταβίβαση και απαιτείται να εκδοθεί βεβαίωση μηχανικού  οπου έχουμε σαφώς την παράβαση της διαμερισματωσης ενώ τα τ.μ. είναι εντάξει.

εμπιπτει στο εδάφιο θ) της παραγράφου 2 του άρθρου 81 η διαμερισματωση ώστε να μην απαιτηθεί τακτοποιηση για την έκδοση βεβαίωσης; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.