Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

καλησπέρα,

εχω αδεια του '76 που δείχνει ενα  οροφοδιαμέρισμα 135μ2, το οποιο εχει κατασκευαστεί ιδιο με την άδεια.

Στη σύσταση για καποιο λογο εχω δύο διαμερίσματα   80 + 54=134μ2  (το 1μ2 εχει δοθεί στα κοινόχρηστα).

Συμφωνα με την άδεια είμαι οκ. Για να γινει η γονικη παροχή όμως θέλει βεβαιωση για καθε μια ΟΙ.

Πως να το αντιμετωπίσω? ουτε διαμερισμάτωση ουτε συννενωση νομιζω λέγεται..

Νομιζω οτι με ένταξη στο ν4495, με μια λοιπή παραβαση λογω αλλαγης εξωτ ανοιγμάτων, αλλαγη διαρρύθμισης..

Το 1μ2 που παίρνω απο τα κοινόχρηστα πρεπει να πάει σαν ΥΔΚΧ?

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

απο τα κοινοχρηστα δεν παιρνεις, αλλα δινεις ενα τμ [ 80 + 54=134μ2  (το 1μ2 εχει δοθεί στα κοινόχρηστα)

Αφου εχεις συμβολαιο μεταγεγραμμενο  για δυο  διαμερισματα, ενω στην αδεια ηταν ενα, τότε εχεις:

-διαμερισματωση με βαση την κατοψη των συμβολαιων [ετσι δεν τρεχεις να τροποποιησεις την συσταση...]

- μια καθαιρεση μεσοτοιχίας

Η αλλαγη διαρρυθμισης γινεται σε  καθε αυτοτελη ΟΙ  κι εδω εχεις δυο ΟΙ και δυο κατοψεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνήθως το ανάποδο γίνεται.

Υποθέτω ότι στο πέρασμα των χρόνων μπορεί και να άλλαξαν μορφή και δύο φορές.

Το ένα της ΟΑ έγιναν δύο και πουλήθηκαν σαν δύο  (την ενημέρωση στην Πολεοδομία ακόμα να την κάνει)

Στη συνέχεια κάποιος τα δύο τα έκανε ξανά ένα ( αυτός δεν είχε λόγο ενημέρωσης πλέον)

Και φτάσαμε στο σήμερα οπως το περιγράφεις.

Νομίζω έχεις κλασική περίπτωση διαμερισμάτωσης.

Την οποία όμως μπορείς και να μην την τακτοποιήσεις .

Να στηριχτείς στην εξαίρεση του Ν4495  Άρθρο 82 παρ.2 θ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

karanus

τις καλησπερες μου

 αυτο το 82/1α που απαγορευει την μεταβιβαση κλπκλπ

  παραπεμπει στο  81/3 με βαση το οποιο επιτρεπεται χωρις βεβαιωση σε μερικες  περιπτωσεις του,

  αλλά εξαιρει τις περιπτωσεις β και γ και δ, αρα γι αυτες απαιτειται βεβαιωση [ελπιζω να ερμηνευω σωστα τον χρησμο...]

 

αλλά,  θεωρω ότι,  η διαμερισματωση δεν περιλαμβανεται στις ανω περιπτωσεις.

ειναι ξεχωριστη παραβαση.

Και στην προκειμενη περίπτωση σε διασωζει οριστικα και σαν τιτλο και σαν συσταση.

Τι εγινε με τη μεσοτοιχια,  ούτε η πρωτη ουτε η τελευταια ειναι που....γλιστρησε  και επεσε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησεις,

οσο και να φαινεται περιεργο ενας ειναι ο ιδιοκτητης και παντα ηταν ενα το διαμέρισμα!   επισης:

α)  το 1μ2 πρεπει να το παρω απο τα κοινόχρηστα διοτι στη σύσταση ειναι πλατύσκαλο ενω πραγματικά ανηκει στο διαμέρισμα των 135μ2

β) {Να στηριχτείς στην εξαίρεση του Ν4495  Άρθρο 82 παρ.2 θ)} ειναι σωστο το άρθρο? κατι μου ξεφεύγει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη!

Το πάω στο Α81 παρ.3  α)  υπό την έννοια ότι δεν υπάρχει Υπέρβαση δόμησης κάλυψης και όγκου.

Όπως το λες όμως είναι χρησμός...

Με μία διαμερισμάτωση έχει και το κεφάλι του ήσυχο.

Απλά ξέρεις γιατί δεν μου κάθεται πολύ να βάλω παράβαση διαμερισμάτωσης;

Από την στιγμή που λέμε ότι συγκρίνουμε με τα της ΟΑ , δεν βλέπω στην σύγκριση αυτή κάποια διαφορά , από το διαμερίσμα σήμερα  και το πως  είναι  στην ΟΑ.

matina

Είναι το τροποποιημένο Α82 του 4495 , με τον νόμο 4546 άρθρο 34

δες και εδώ την πολύ καλή δουλειά του συναδέρφου kan62

 

 

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις "διαμερισματώσεις" και απότι βλέπω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα ήθελα τη βοήθεια σας.. 

Σε όροφο με 2 διαμερίσματα, υπάρχει σύσταση ΟΙ και ΟΑ, τα σχέδια της οποίας αγνοούνται. Από το σχέδιο που συνοδεύει την ΟΙ, υπάρχει απόκλιση, μπαίνοντας το ένα διαμέρισμα μέσα στο άλλο έως και 25εκ σε κάποια σημεία. Πώς μου προτείνετε να το χειριστω? Χρειάζομαι συναίνεση για να τακτοποιήσω το ένα διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Κίνηση πρώτη να πάρεις τη σύσταση και την κάτοψη συμβολαίου που τη συνοδεύει από τη συμβολαιογράφο ώστε να είσαι σίγουρη ότι όντως είναι το σωστό σχέδιο συμβολαίου. Αν δεν έχεις σχέδια οικοδομικής άδειας πρέπει να τα βρεις, αλλιώς δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση για να τακτοποιηθεί το διαμέρισμα. Διαφορετικά θα πρέπει να δεις είτε το ενδεχόμενο μερικής ανασύστασης (δεν συνίσταται λόγω κόπου, χρόνου και εξόδων για τον ιδιοκτήτη, αλλά εφόσον ο τελευταίος δεχτεί είναι μια πολύ καλή δουλειά από οικονομικής άποψης) ή το ενδεχόμενο του να βάλεις τη ρύθμιση "χωρίς άδεια" αιτιολογόντως στην ΤΕ και βάσει του εγγράφου που θα λάβεις από ΥΔΟΜ ότι δεν βρέθηκαν κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω περίπτωση ισόγειου καταστήματος σε πολυκατοικία 35 τ.μ. και ύψους 5 μ. στο οποίο έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία το 2002. Ωστόσο, μετά από αυτοψία, διαπίστωσα ότι έχει μετατραπεί σε μεζονέτα (33,5 τ.μ. ισόγειο με ύψος 2,7 μ. και ημιόροφος με ύψος 2,5 μ., συνολικό ύψος 5,2 μ.) Αντιμετωπίζεται σαν διαμερισμάτωση; Αν όχι πως να το αντιμετωπίσω; Εκτιμώ την βοήθειά σας, διότι σαν νέος μηχανικός δεν έχω ακόμη εμπειρία. Η διαχωριστική επιφάνεια σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη κατασκευάστηκε το 2002 μαζί με την αλλαγή χρήσης, ωστόσο δεν υπάρχουν αποδεικτικά καθώς στο Ε9 δηλώνει 35 τ.μ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως σχέση δεν υπάρχει με την παράβαση της διαμερισμάτωσης.

Υποθέτω ότι η αλλαγή χρήσης του 2002 έγινε νόμιμα με οικοδομική άδεια. Σήμερα η κατάσταση όπως δημιουργήθηκε περιλαμβάνει και αυθαίρετο όροφο με εσωτερική επικοινωνία με το ισόγειο, οπότε θα λάβει πρόστιμο με ΥΔ ΚΧ=33,5 τμ. Η απόδειξη της παλαιότητας της κατασκευής θα γίνει με τροποποίηση του Ε9 πρίν την υπαγωγή στο οποίο θα γραφούν τα σωστά τετραγωνικά σε ισόγειο και όροφο, η σωστή χρήση και η παλαιότητα η οποία θα είναι το έτος 2002. Το διορθωμένο Ε9 θα είναι το αποδεικτικό που θα βάλεις στο σύστημα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.