Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

εννοώ προφανώς ότι δεν συμπίπτει η υφιστάμενη με τα σχέδια της σύστασης :) . Από κει και πέρα ως προς το λεκτικό της ΥΔ συναίνεσης του γείτονα έχετε κάποια πρόταση σε σχέση με αυτό που έγραψα παραπάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια δείχνει χώρο αποθήκης, η σύσταση ως περίγραμμα ταυτίζεται με την άδεια αλλά το δείχνει ως κατοικία και από την αποτύπωση της υφιστάμενης προέκυψε ότι ο τοίχος προς το κλιμακοστάσιο και τον γείτονα έχει μετακίνηση κατά 30 εκ αυξάνοντας το εμβαδόν της ιδιοκτησίας. Η οικοδομή είναι προ 1975 και ο τοίχος υφίσταται προφανώς εκ κατασκευής. το μόνο που δεν μέτρησα είναι εάν και στους υπόλοιπους ορόφους υπάρχει αυτή η μετακίνηση σε βάρος του κλιμακοστασίου. Ο πελάτης λέει ότι ο γείτονας και η οικοδομή γενικότερα είναι πρόθυμοι να συναινέσουν. οπότε εφόσον συναινούν λέω να ετοιμάσω ΥΔ αλλά όπως είπα και παραπάνω θα ήθελα και μια επιπλέον γνώμη ως προς το λεκτικό καθώς δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο ή οδηγία σχετικά.

 

Link to comment
Share on other sites

επομενως

εχεις αδεια για....τμ,   εχεις συσταση για τα ιδια τμ.

αλλά στην πραγματικοτητα εχεις μεγαλυτερο διαμερισμα, επειδη εχεις  μπει στον γειτονα και στα κοινοχρηστα.

Επομενως,    ακομα και αν "τακτοποιησεις" είτε με το 51% είτε  εκ κατασκευής + σε ολους τους οροφους,

θα πρεπει  για να πουλήσεις,  πρωτα να κανεις τροποποιηση της συστασης...

πιθανον μονομερή  ως προς  την επεκταση στα κοινοχρηστα

[θα συννενοηθεις με τον συμβ/φο   εδιτ  κατα την γνωμη μου  δεν απαιτειται]

σιγουρα απαιτειται μαζι με τον γειτονα ως προς  την διαφοροποιηση των ιδιοκτησιών μεταξυ εσού και του γειτονα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Διαβάζω συμβόλαιο που μιλάει για ΕΝΑ ανεξάρτητο και διηρημένο κατάστημα, εμβαδού 53,50 τ.μ. όπως αυτό εμφαίνεται στο 1ο επισυναπτόμενο σχέδιο με τα στοιχεια ΑΒΓΔΕΖΗΑ (επισυνάπτεται σε συμβολαιογραφική πράξη, το έχω λάβει). Προφανώς βλέπουμε στο σχέδιο ΔΥΟ καταστήματα, ανεξάρτητα, με είσοδο από το δρόμο.
Λαμβάνω σχέδιο της ΟΑ (2ο επισυναπτόμενο σχέδιο), επίσης ΔΥΟ καταστήματα.
Η πραγματική μου κατάσταση απεικονίζεται στο 3ο επισυναπτόμενο σχέδιο και είναι σχεδόν όμοια με της ΣΟΙ (ασανσέρ ουδέποτε κατασκευάστηκε, ρολόγια ΔΕΗ με διάταξη όπως στη ΣΟΙ, όχι όπως στην ΟΑ).
Έχω ξεκάθαρη διαμερισμάτωση κατηγορίας 1 (παλαιότητα 1963, κτήριο επικρατούσας χρήσης κατοικίας) για κατάληψη κοινοχρήστου, ανευ συναινέσεων βάσει Ν.4546.
Την πόρτα που διανοίχθηκε ('αγνωστο πότε) στο μεσότοιχο των δυο καταστημάτων τη θεωρούμε :
α. Διαμερισμάτωση (άγνωστη παλαιότητα)
β. Εσωτερική διαρρύθμιση, επομένως όχι αυθαίρετο
γ. Λειτουργική συνένωση με αναλυτικό Κατηγορίας 4 (έχω κι ένα κούφωμα που έκλεισε μεταγενέστερα σε αυτόν τον αναλυτικό)
 
Τείνω προς το γ. ισχυριζόμενος ότι δεν επηρεάζει μηχανολογικές εγκαταστάσεις η διάνοιξη εσώπορτας.
Ειδάλλως να το συμπεριλάβω στη διαμερισμάτωση Κατηγορίας 1 με παλαιότητα το Ε9 και το συμβόλαιο που αναφέρουν ΕΝΑ κατάστημα με ΕΝΑ εμβαδόν.
 
Απόψεις?
Ευχαριστώ

Μαγαζιά ΣΟΙ.jpg

Μαγαζιά OA.jpg

Μαγαζιά πραγματικά.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

άδεια του 72 όπου οι όροι δόμησης ορίζονται από το 15-6-68ΒΔ με κάλυψη επιτρεπόμενη 85%, στην κάτοψη (κατασκευή) έχουν μετακινηθεί λίγο οι φωταγωγοί και είναι λίγο πιο μεγάλοι ή μικροί σε διάστάσεις. Γνωρίζει κάποιος αν τότε μετρούσαν στην δόμηση και στην κάλυψη?

αν μετρούσαν απλά τους αποτυπώνω, δεν τους υπολογίζω σωστά?

Αν δεν μετρούσαν τους μικρότερους τους υπολογίζω με ΥΔ και ΥΚ και τους μεγαλύτερους αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Μετρούσαν αλλά αυτό δεν νομίζω ότι έχει σημασία, αφού είσαι Κ1 σαν πριν του 75. (δεν υπολογίζεις ΥΔ όταν <1975)

Και οι παραβάσεις επι των κοινοχρήστων φωταγωγών είναι απο κατασκευής του κτηρίου.

Πρόσεξε μήπως κάποιος έχει κλείσει τον φωταγωγό μετά το 1975, οπότε εκεί αλλάζει.

Τώρα θα μου πεις και να έγινε κάτι τέτοιο, πως αποδεικνύεται;

Μάλλον δεν αποδεικνύεται.

Link to comment
Share on other sites

2 ανεξάρτητα διαμερίσματα, που συνενώθηκαν με άνοιγμα τρυπας και κατασκευή σκάλας, τακτοποιούνται ως λοιπή παράβαση και όχι διαμερισμάτωση (Χ2) , σωστά?

Πρέπει να χρεωθούν 2 παραβάσεις ή 1 στην κοινή δήλωση που θα γίνει ?  (υπάρχουν και άλλλες παραβάσεις)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.