Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
mapost

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν.4495/17] Διαφορετική Διαμερισμάτωση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ θα επικοινωνήσω με τη συμβ/φο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 ώρες πριν, ioanna_t said:

Ευχαριστώ!

Την αύξηση του πλάτους του κοιν/στου διαδρόμου εις βάρος της ο.ι. θα την εντάξω στη διαμερισμάτωση ή δεν αποτελεί παράβαση?

Δεν ειναι διαμερισματωση.....θα το πας με το 98 παρ.8 εδ.2 και 3

δλδ απλη αναφορα οτι ειναι μικροτερο λογω επεκτασης των κοινοχρηστων σε βαρος της ΟΙ.

Λεπτομερειες δεν εχουν πει ουτε στην εγκ. 2 ούτε αλλού,

απλά γιατι,   οι συντάκτες  των 7 επιτροπών που περασε ο νομος,  δεν ήξεραν τι ηθελαν να γραψουν.

Αρα, για την μεταβιβαση θα μιλησεις με τον συμβ/φο.

Κατα τα λοιπα , όπως τα ανεφερε ο παυλος

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη. Αυτό είναι που με ανησυχεί και μένα κατά πόσο ο συμβολαιογράφος μη έχοντας οδηγία θα μπορέσει να μεταβιβάσει το διαμέρισμα, όταν για παράδειγμα θα αναγράφεται στην τεχνική έκθεση ότι αυτό είναι μικρότερο λόγω επέκτασης κοινόχρηστου διαδρόμου εις βάρος του. Η παρ 8 του άρθρου 98 αν θυμάμαι καλά αναφέρει ότι επιτρέπεται η τακτοποίηση σε χώρους αποκλειστικής χρήσης και παραρτήματα χωρίς να απαιτείται συναίνεση. Τόσοι νόμοι πέρασαν το θέμα μικρότερης οριζόντιας λόγω κατάληψης κοινοχρήστων κανείς δεν το άγγιξε όπως το λες και εσύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι συμβ/φοι ειχαν προσφατα ενα σεμιναριο για την εφαρμογη του νομου.

Υποθετω οτι εχουν παρει καποιες αποφασεις.[ελπιζω να μην ειναι σαν εκεινη την εγκ. 35...]:twisted:

Αρα, ο ενδιαφερομενος, θα πρεπει να ρωτησει τι ειπαν γι αυτο...[και για πολλά άλλα]

το δικο τους φορουμ ειναι "κλειστό  δια το κοινόν.....":mrgreen:

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

μιλαω για το 98 παρ. 8 που περιεχει πολλα θεματα, το ενα πιο ασαφες απο το άλλο.

"8.   Επί αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε οριζόντια ή κάθετη συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων αποκλειστικής χρήσης αυτών, εφόσον κατά τη σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών έχουν αποδοθεί στους δικαιούχους ως αποκλειστική χρήση, για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος δεν απαιτείται συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών.   Ειδικώς, όταν αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, που εξυπηρετούν τη συνιδιοκτησία έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε παράρτημα   οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας

[ειναι αδυνατη η εξηγηση της λεξης "παραρτημα" και τι εννοεί ο νομοθετης...]

ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας,

[ούτε για αυτο το μονομερώς υπαρχουν οδηγιες και καθε συμβ/φος αυτοσχεδιαζει κατα την κριση του...]

προκειμένου το παράρτημα να αποκτήσει το χαρακτήρα κοινόχρηστου και κοινόκτητου χώρου της συνιδιοκτησίας.

  Στην περίπτωση αυτή η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών τεκμαίρεται."

[ειναι αδυνατη η εξηγηση της λεξης "παραρτημα" και τι εννοεί ο νομοθετης... γι  αυτο και στην εγκ. 2 ,  ενω ήταν λαλιστατοι για απλά θεματα...απεφυγαν καθε αναφορα στο αρθρο 98, απλα γιατι δεν ήξεραν τι να γραψουν]

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά ως παράρτημα αντιλαμβάνομαι το παρακολούθημα (θέση στάθμευσης κλπ) που δεν έχει χιλιοστά.  Έτσι όπως είναι διατυπωμένο όντως δεν βγάζει νόημα. Πολύ σωστή η επισήμανση για την καμία αναφορά και στην εγκ 2/ν. 4495 για το εν λόγω άρθρο (+1).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,ερωτήσεις σχετικά με διαμερισμάτωση:
1)Όταν μπαίνουν τα κοινόχρηστα μέσα σε ΟΙ,της οποίας η επιφάνεια εξασφαλίζεται απαιτείται τροποποίηση σύστασης ή το αναφέρω στην Τεχνική έκθεση;
2)Και τώρα το καλό...Στην οικοδομική άδεια το ισόγειο αποτελείται από ένα τμήμα, που στην άδεια δίνεται η στάθμη -0,60 από την αφετηρία μέτρησης υψομέτρων και από ένα δεύτερο τμήμα που είναι στα +2,00μ από την αφετηρία των υψομέτρων.Το τμήμα που ελέγχω έχει μια πλευρά η οποία ταυτίζεται με την οικοδομική/ρυμοτομική γραμμή του όμορου δρόμου. Το τμήμα του "υπερυψωμένου" ισογείου μπαίνει στον όγκο του καταστήματος που ρυθμίζω. Τα δικά μου τετραγωνικά εξασφαλίζονται δεδομένου ότι χωροσταθμίζω από την παριά του δρόμου και την πρασιά και δεν έχω υπερβάσεις. Πρέπει να αναφέρω κάτι στην τεχνική έκθεση,να προσθέσω παράβαση ή το "πρόβλημα" το έχει αυτός του υπερυψωμένου ισογείου; Το κτήριο Είναι σε νόμιμη θέση και εξασφαλίζονται πλάτη δρόμου,πρασιάς και διαστάσεις ακαλύπτου.
3)Οι εσωτερικές υψομετρικές διαφορές που η μια Οριζόντια Ιδιοκτησία στην ουσία καταλαμβάνει όγκο της άλλης αποτελούν διαμερισμάτωση; Τυπικά αντιμετωπίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, ιδιοκτησιακά είναι και αυτό διαμερισμάτωση; 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

διαμέρισμα έχει ενσωματώσει δύο υπνοδωμάτια (20 τ.μ.) από την όμορη Ο.Ι. εν συγκρίσει με τα  σχέδια της άδειας.
Το σχέδιο της σύστασης ταυτίζεται με αυτό της αδείας, συνεπώς τα δυο υπνοδωμάτια εξακολουθούν να ανήκουν ιδιοκτησιακά στο όμορο διαμέρισμα
Η αυθαίρετη επέκταση είναι από κατασκευής.

Δυστυχώς όμοροι ιδιοκτήτες έχουν τεταμένες σχέσεις, έως εχθρικές, οπότε είναι αδύνατη η εξασφάλιση συναίνεσης.

Μπορώ να προβώ στην διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς την συναίνεση του όμορου ιδιοκτήτου εις βάρος του οποίου έχουμε επεκταθεί ?

Με τον 4178 ήμουν σιγουρος πως αυτό ήταν αδυνατό.

Όμως στον 4495 στην παρ. 8 αρθ. 100 προσετέθη η φράση :

ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος “ 

 

Επιπλέον στην εγκύκλιο 2 γράφεται :

Η διαμερσμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο

ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης. Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση
αφορά και κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Αυτοι που εγραψαν την εγκ. 2, δεν ειχαν διαβασει τον 4495

[ούτε και  τους προηγουμενους νομους, αρχής απο τον ν. 4042/12 που πρωτοεμφανισθηκε η διαμερισματωση.

Απλα, αυτοσχεδιασαν,  για να δειξουν εργο, μια  που  εφευγαν...

 λεει η εγκυκλιος:

"Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ. 8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας. [σωστό]

Η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης. [σωστό]

   Στην  περίπτωση   που  η   διαμερισμάτωση   αφορά και    κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου,   απαιτείται συναίνεση  κατά  το  άρθρο 98.  [λαθος]"

 

 ως προς το ερώτημά σου,

- Πότε η συσταση και η αγορά? Τι περιγραφει το συμβολαιο?

- Τι γραφει στο Ε9 ο..."επεκταθείς"??

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη.

η σύσταση είναι του 1995 (το διαμέρισμα δόθηκε στον οικοπεδούχο)  και εν συνεχεία υπήρξε για γονική παροχή το 2015 με τα ίδια τετραγωνικά.
Ο επεκταθείς γράφει στο Ε9 τα τετραγωνικά της σύστασης που δεν περιλαμβάνουν τα 20 τ.μ. όμως η
η είσοδος στην Ο.Ι. μας γίνεται από αυτά τα 20 τ.μ.. Το διαμέρισμα  δεν έχει άλλη διέξοδο σε κοινοχρηστο διάδρομο
του κτηρίου οπότε δεν μπορεί να βάλει γυψοσανίδα γιατί θα χάσει την είσοδό του.

Δημήτρη όταν γράφεις :

Η διαμερισμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη χωρίς απαίτηση συναίνεσης. [σωστό]"

Εννοείς ότι το χωρίς συναίνεση, καλύπτει και την περίπτωση κατάληψης τμήματος  γειτονικής Ο.Ι..
Οπότε ρυθμίζεις από μόνος τα  πολεδομίκα και παραμένει  ένα "τεράστιο" ιδιοκτησιακό ζήτημα που αποτελεί όμως ιδιωτική διαφορά.

Ρωτώ διότι προσωπικά την διαφορετική διαμερισμάτωση την αντιλαμβάνομαι ως ρυθμιση της διαφορετικής διαρρύθμισης όπως φαίνεται στην Ο.Α.
από την υφιστάμενη σήμερα κατασταση μόνο για τ.μ. που έχουν μετρήσει σε δόμηση και κάλυψη (μετά την εγκύκλιο 2 αφορά και Κ.Χ.).
Με το  χωρίς συναίνεση εισάγεται δυνατότητα υποβολής της δήλωσης για όλον τον όροφο έστω και από έναν ιδιοκτήτη (ευεργέτημα επειδή 
ήμαστε εντος νομιμου κατοψης κτιρίου),  αρκεί να υπάρχει συμφωνία της υφισταμενης καταστασης με την συσταση.


Σε  διαφορετική περίπτωση π.χ. επεκτασης ενος διαμερίσματος στο όμορο (όπως έχω)  
έχουμε το παράδοξο να κάνει ρύθμιση εντος του εσωτερικού άλλης Ο.Ι.ο γείτονας (ούτε καν όμορος) 
χωρίς να έχει λάβει την άδεια του ιδιοκτήτη  (αυτό δεν προβλέπεται επ' ουδενί στα αρθ. 98 και 99). 
  

   

 

Edited by topologos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.