Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν.4495/17] Διαφορετική Διαμερισμάτωση

Recommended Posts

Αρα απο τι στιγμη που ο ημιτελης χωρος δεν πρόκειται να ολοκληρωθεί ποτε , το αφηνω ως εχει χωρις παραβαση;

Edited by Pavlos33

κανεις διαμερισματωση

και μετα κανεις  συσταση για τα 60 τμ αποπερατωμενα

και τα 40 σαν  ημιτελη, με καθορισμο χιλιοστων αναλογα με τον σδ που δικαιουσαι.

και περιμενεις να σου πεσει ο τζοκερ...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,

Έχω περίπτωση τακτοποίησης παταριού σε κατάστημα πολυκατοικίας.
Βάσει σύστασης τα μέτρα είναι σωστά αλλά βάσει οικοδομικής άδειας το εν λόγω κατάστημα φαίνεται μικρότερο.
Μέτρησα περιμετρικά το κτήριο και το περίγραμμά του έχει γίνει όπως στην οικοδομική άδεια χωρίς καμία υπέρβαση.

Σκέφτομαι (πέραν της τακτοποίησης του παταριού) να το περάσω σαν διαφορετική διαμερισμάτωση χωρίς συνυπογραφές αφού έχει γίνει εκ κατασκευής και στην οριζόντια φαίνεται όπως είναι η υπάρχουσα κατάσταση. Συμφωνείτε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σωστά τα λες. Αρκεί να σιγουρευτείς ότι η πραγματοποιημένη κατάσταση συμφωνεί με την προβλεπόμενη στο σχέδιο της σύστασης (και όχι μόνο το εμβαδόν).

• Upvote 1

πολυ  σωστα

και δεν ειναι το "εκ κατασκευης" που σε ενδιαφερει

αλλα οτι, με βαση τις κατοψεις και την συσταση,  εγινε ενα μικροτερο και ενα  μεγαλυτερο, σε σχεση με την αδεια.

Ευχαριστώ για τις άμεσες επιβεβαιώσεις.

Προφανώς με νοιάζει η σύσταση και η άδεια και γι' αυτό τις ανέφερα...
Η σύσταση συμφωνεί με την πραγματικότητα αλλά η οικοδομική άδεια όχι και το περίγραμμα δεν "στρετσαρίστηκε" οπότε διαφορετική διαμερισμάτωση και όχι υπέρβαση δόμησης...
Το εκ κατασκευής το ανέφερα γιατί, ακόμα κι αν στην σύσταση δεν φαινόταν η πραγματική κατάσταση, ο νόμος (αν θυμάμαι καλά) με καλύπτει για να μην ζητήσω συνυπογραφές με το εκ κατασκευής ή σε όλους τους ορόφους...

Ευχαριστώ και πάλι!

μην μπερδευεσαι με το 98,

η συναινεση που λες αφορα επεκταση στα κοινοχρηστα

εσυ δεν εχεις τπτ τετοιο

εχεις μια απλη δδ.

αν συναινει ο διπλανος την κανετε απο κοινου και μοιραζεσθε τα εξοδα

αν δεν θελει πληρωνεις εσυ για το δικο σου.

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση που με καλούν να δώσω βεβαίωση νομιμότητας σε διαμέρισμα 30 τ.μ. στον Β' όροφο πολυκατοικίας. Στον όροφο αυτό υπάρχει και ένα άλλο διαμέρισμα (του ίδιου ιδιοκτήτη), στο οποίο όμως δεν μπήκα καθώς δεν θεώρησα ότι χρειάζεται, αφού υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών για τα 2 αυτά διαμερίσματα και εγώ μελετάω το ένα εκ των δυο.

Παίρνω τα σχέδια της άδειας από την πολεοδομία και βλέπω ότι στην κάτοψη του Β' ορόφου προβλεπόταν ΕΝΑ διαμέρισμα συνολικής επιφάνειας 130 τ.μ. (άρα μάλλον το δίπλα είναι 100 τ.μ.).

Πως αντιμετωπίζω αυτή την περίπτωση όπου η πολεοδομία δεν έχει ενημερωθεί για την σύσταση 2 ιδιοκτησιών στον εν λόγω όροφο;; Φτιάχνω μια δήλωση και δηλώνω διαφορετική διαμερισμάτωση και επισυνάπτω απλά την κάτοψη του διαμερίσματος των 30 τ.μ. και του κοινόχρηστου χώρου που έχει πλέον προκύψει? Πρέπει να μετρήσω όλον τον όροφο και να ελέγξω αν έχει γίνει μεγαλύτερος γενικότερα (δηλ το κτήριο όλο) για να ξέρω αν έχω και υπερβάσεις δόμησης/κάλυψης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πρέπει να πάρεις πέραν των εγκεκριμένων σχεδίων και την κάτοψη της σύστασης. Δες αν ταιριάζει η υφιστάμενη κατάσταση με αυτή που εμφανίζεται στην κάτοψη της σύστασης. Κατά πάσα πιθανότητα ισχύει αυτό που λες περί διαφορετικής διαμερισμάτωσης.  Αφού έχεις διαμερίσματα ίδιου ιδιοκτήτη μπορείς να αποτυπώσεις (με ανάλογη χρέωση φυσικά) και τα δυο διαμερίσματα, καθώς και τον προκύπτων κοινόχρηστο διάδρομο-πλατύσκαλο κλπ του ορόφου και να έχει ο ιδιοκτήτης πλήρη σχέδια, έτοιμα προς πάσα χρήση τώρα ή στο μέλλον.

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τα σχέδια της σύστασης δεν υπάρχουν πουθενά, αναγράφει βέβαια η σύσταση ότι μιλάμε για ένα διαμέρισμα 30 τ.μ., που όντως τόσο είναι. Αλλά έτσι κι αλλιώς, αφού εγώ είμαι υποχρεωμένη να συγκρίνω με τα σχέδια της άδειας, πρέπει να δηλώσω 1 παράβαση για διαφορετική διαμερισμάτωση και να αποτυπώσω την κατάσταση του υπάρχοντος διαμερίσματος, σωστά;; 

Θεωρείτε ότι πρέπει να ελέγξω και κάτι άλλο για να είμαι καλυμμένη;;