Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν.4495/17] Διαφορετική Διαμερισμάτωση

Recommended Posts

Καλησπέρα Δημήτρη,

Γενικότερα είμαι στο ίδιο μοτίβο με τον equalizer..

22 ώρες πριν, dimitris GM said:

Η βασικη αρχη  για την ΔΔ  ειναι να υπαρχει διαφορα στις κατοψεις της αδειας με τις κατοψεις της συστασης.

Θα συμφωνήσω αλλά νομίζω ότι γενικεύεις και το κάνεις να είναι λίγο ασαφές ή τουλάχιστον δημιουργείς περισσότερες περιπτώσεις Δ.Δ. χωρίς να είναι. Μπορεί να υπάρχει διαφορά μέσα σε μια οριζόντια ιδιοκτησία, π.χ. ένωσε δυο δωμάτια.., δεν το λες Δ.Δ., αλλά καταλαβαίνω ότι δεν χρειάζεται να μπεις σε τέτοιες προφανείς λεπτομέρειες..

Να εμβαθύνω λίγο περισσότερο.

Αν η σύσταση ενός ορόφου, έγινε "πάνω" στην αρχική άδεια και σε επόμενη άδεια δείχνει την κάτοψη του ίδιου ορόφου της Ο.Α. διαφορετική (ίδια όμως με την σημερινή) χωρίς να αλλάξει την σύσταση τι έχουμε ?

Δηλ. 

• Βγήκε Ο.Α. (υπόγειο-ισόγειο-1ος όροφος) ->
  • Βγήκε Ο.Α. (2ος - 3ος όροφος) ->
  • Έγινε σύσταση ->
  • Βγήκε Ο.Α. (4ος όροφος - αέρας στην σύσταση) με σχεδιασμένη κατάσταση όλων των κατόψεων (την σημερινή) διαφορετική από την σύσταση χωρίς να γίνει τροποποίηση της.

οπως εχει αναφερθει παρα πολλες φορες, η ΔΔ  ειναι

Ειναι στην αδεια 60/60 και στην συσταση 55/65

Εντος του περιγραμματος των ΟΙ δεν υπαρχει ΔΔ.

Υπαρχει διαρρυθμιση

για το ερωτημα...

αν η αδεια του 4ου οροφου συμφωνει με την συσταση του 4ου οροφο, δεν εχεις τπτ.

Για τους υπολοιπους οροφους, η αδεια του 4ου εκλεισε την προηγουμενη αδεια, αρα η συγκριση θα γινει μεταξυ αδειας υπ-ισ-1ου-2ου και 3ου με την συσταση αυτων.

• Like 1
  • Upvote 1

On 2/24/2022 at 8:02 PM, Engi said:

Εγώ έχω ίδιες κατόψεις σύστασης κ άδειας 

και έχω στον έναν όροφο ένα Διαμέρισμα που δίνει 15 εκ. Στο κλιμακοστάσιο, που λες άρθρο 98, αλλά τι παράβαση του χρεώνω; Τίποτα; Ή 1 αναλυτικό ;

και στον άλλον όροφο ενα διαμέρισμα που παίρνει απτο κλιμακοστάσιο ένα κομματάκι  0,4*0,9, πάλι δεν βάζω ΔΔ; Τι βάζω; (Τα τετραγωνικά του κλιμακοστάσιου έχουν μετρήσει στη δόμηση)

ευχαριστώ πολύ 

On 2/24/2022 at 8:12 PM, dimitris GM said:

Οπου μεγαλωσε  σε βαρος κοινοχρηστων μια  ΟΙ, την τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση

Οπου μικρυνε, επ' ωφελεια κοινοχρηστων, την  τακτοποιεις και κανεις μονομερη τροποποιηση της συστασης

Ετσι οριζει το 98.

Ασε που αυτα τα εκατοστα της διαφορας, μετρωντας   απο πανω προς τα κατω τους απεναντι τοιχους,

αποκλειεται να ειναι παντου ιδια.

Μετα  απο  χρονια...θα βρεθει καποιος με "κοινο νου" και θα ορισει ενα ποσοστο παρεκκλισης...

Ως προς υπολογισμο

Αφου τα κοινοχρηστα εχουν μετρησει στον σδ, υποθετω οτι δεν εχεις υπερβαση δομησης

αρα απομενει μονον η  ΑΧ. [σε αυτο θα μας πει καποιος την γνωμη του]

Καλημέρα κ πάλι,

αν βάλω ΑΧ, λογικά με αναλυτικό θα τη βάλω

Παράβαση δ.δ. δεν είναι μόνο η μεταβολή του εμβαδού.
Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου υπάρχει όταν τα περιγράμματα των διαμερισμάτων είναι διαφοροποιημένα σε σχέση με αυτά της άδειας.
Ακόμα και στην περίπτωση που οι επιφάνειες των ιδιοκτησιών ενός ορόφου παραμένουν οι ίδιες, μπορεί να υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση.
Αναφέρομαι στην τελευταία δημοσίευση του dimitris GM.

Edited by Equalizer
  • Upvote 1

Ας αναλύσουμε μια υποθετική περίπτωση.

Έχω στην άδεια 60/60, στη σύσταση 60/60 και στην υφιστάμενη κατάσταση 55/65.

Αν οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να επαναφέρουν με οικοδομικές εργασίες την κατάσταση των σχεδίων (οικοδομικής άδειας και σύστασης, που συνήθως δεν θέλουν για μικροδιαφορές 20-30εκ.), τότε εκ των πραγμάτων θα πρέπει να διορθωθεί η αναντιστοιχία υφιστάμενης κατάστασης και οικοδομικής άδειας με τακτοποίηση και εν συνεχεία να γίνει τροποποίηση Σ.Ο.Ι.

Το παράδειγμα το φέρνω για να εξηγήσω ότι διαφορετική διαμερισμάτωση, κατά την γνώμη μου προφανώς, έχουμε και όταν τα υλοιποιημένα όρια των οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι διαφορετικά με τα όρια των Ο.Ι. κατά άδεια και σύσταση.

• Upvote 1
  • Downvote 1

@Aenor

Σωστά όλα πλην της τελευταίας λέξης.
Δ. δ. έχουμε όταν τα υλοποιημένα όρια των οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι διαφορετικά με τα όρια της άδειας μόνο, όχι και της σύστασης.
Όταν η σύσταση συμβαδίζει με την πραγματικότητα δεν χρειάζεται τροποποίηση, ενώ όταν συμφωνεί με την άδεια πρέπει να τροποποιηθεί.

• Upvote 3

Aenor: " Έχω στην άδεια 60/60, στη σύσταση 60/60 και στην υφιστάμενη κατάσταση 55/65."

Ειναι το γνωστο προβλημα, για την λυση του οποιου οι συμβ/φοι ζητησαν νομοθετικη "λυση" αναλογη με  αυτή του αρθρου 98,  ως προς  τις επεκτασεις ΟΙ σε κοινοχρηστα ή το αντιθετο.

Αλλα, εάν, αδεια και συσταση ειναι ιδιες, αλλα η πραγματικοτητα διαφερει , τοτε ειναι "ιδιωτικη διαφορα"

Λυνεται μονον με συμβολαιο μεταξυ των ομορων.

Equalizer:   "Δ. δ. έχουμε όταν τα υλοποιημένα όρια των οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι διαφορετικά με τα όρια της άδειας μόνο, όχι και της σύστασης."

"κατι" με μπερδευει στην ολη διατυπωση...

- οταν αδεια και συσταση συμφωνουν, δεν εχουμε τπτ.

- οταν η συσταση διαφερει απο την αδεια, εχουμε ΔΔ

[το συνηθες και κατα ποσοστο 99,9% των περιπτωσεων που αντιμετωπιζουμε ειναι οτι ενα διαμερισμα εγινε μεγαλυτερο]

-μεχρι σημερα ειχαμε και μια περιπτωση οπου οι "ντουλαπες" δοθηκαν "αναποδα . Και αυτο ανηκει στην ΔΔ αφου αλλαζει το περιγραμμα της ΟΙ σε σχεση με την αδεια

- με αδεια 60/60 τμ. και συσταση 60/60 τμ. αλλά στην  πραγματικοτητα  55/65

δεν εχουμε ΔΔ.

Εχουμε προβλημα εμπραγματου δικαιου, που δεν μπορει να λυσει ο μηχανικος και δεν δινει βεβαιωση νομιμοτητας

[τις καλημερες μου]

@dimitris GM

Να σου πω τι σε μπερδεύει.
Κάνεις την παραδοχή ότι η σύσταση είναι η πραγματικότητα, κάτι που δεν ισχύει πάντα.
Για την διαπίστωση παραβάσεων του Ν 4495 συγκρίνουμε την άδεια με την πραγματικότητα και όχι με την σύσταση.
Όταν η αποτύπωση διαφέρει από την άδεια έχουμε δ.δ., είτε η σύσταση είναι σωστή είτε όχι.
Δηλαδή, στο τελευταίο σου παράδειγμα "με άδεια 60/60 τ.μ. και σύσταση 60/60 τ.μ. αλλά στην πραγματικότητα 55/65", έχουμε διαφορετική διαμερισμάτωση του Ν 4495.

Απαραίτητη διευκρίνηση:
Τα παραπάνω δεν τα έγραψα με σκοπό να ακυρώσω την θέση του αγαπητού και αξιοσέβαστου dimitris GM, αλλά για να εξηγήσω τι εννοώ.

Edited by Equalizer
  • Upvote 4

@dimitris GM

Συμφωνώ σε όλα με μια μικρή ένσταση. Οι δικές μου περιπτώσεις που κάποια ιδιοκτησία χάνει/ κερδίζει τετραγωνικά είναι 50/50. Σε όσες μου έχουν τύχει και ο πελάτης μου χάνει 20-30 εκ στην ιδιοκτησία του, του εξηγώ την κατάσταση και τις επιλογές του και αφού μου υπογράψει Υ.Δ. οτι είναι ενήμερος συνήθως επιλέγει να πάει σε τακτοποίηση (για την ακρίβεια σε όλες τις περιπτώσεις μέχρι σήμερα). Αυτό τον καιρό έχω περίπτωση που διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας με 5-6 διαμερίσματα στον όροφο φαίνεται σε άδεια και σύσταση 70μ2 και στην πραγματικότητα έχει μικτό εμβαδό 62μ2 και με έχει προβληματίσει αρκετά λόγω μεγάλης διαφοράς στο εμβαδό.

Θεωρώ ότι είναι λίγοι αυτοί που επιλέγουν τη νομική οδό, υποθέτω επειδή οι περισσότεροι θέλουν να τελειώνουν άμεσα και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν γνώριζαν καν ότι θα έπρεπε να έχουν μια μεγαλύτερη κατοικία.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Όταν σε ένα διαμέρισμα που αλλάζει το περίγραμμα του (άρα έχουμε διαμερισμάτωση) και έχει και επέκταση τόσο προς το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο όσο και προς το όμορο διαμέρισμα. 

Τόσο το πρόστιμο υπολογίζεται για διαμερισμάτωση + επέκταση εντός περιγράμματος οικοδομής (δηλαδή χωρίς υπέρβαση κάλυψης) ή μόνο διαμερισμάτωση? Από το τρόπο που το αναφέρει η νομοθεσία καταλαβαίνω ότι η διαμερισμάτωση έχει να κάνει μόνο με την αλλαγή του περιγράμματος της ιδιοκτησίας όχι με το αν επεκτάθηκε ή όχι....

Ευχαριστώ.