Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

georgeqwe

Recommended Posts

γεια σας είμαι στο τει καβάλας στο τμήμα ηλεκτρολογίας στο γ'εξαμηνο.

πρόσφατα μου ανατέθηκε μια εργασία από πρώτο εξάμηνο για κάποιο μάθημα που ειχα κοπή και δεν έχω ιδέα για το πρόγραμμα και την λύση της.

το πρόγραμμα που πρέπει να χρησιμοποιησω είναι το matlab.όποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει είμαι ευγνώμων.

 

 

Εργασία 12.docx

Link to comment
Share on other sites

Σύντροφε georgeqwe καλώς ηλθες στο φόρουμ.

 

Για το MatLab υπάρχουν (πολλά) βιβλία που λένε τι είναι και τι και πως το κάνει.
Αν δεν έχεις αγοράσει την student version (69€) και δεν έχεις το manual τότε το βιβλίο των Hanselman-Littlefield θα σε βάλει στο κόλπο.

 

Στο .docx δεν φαίνεται το σχήμα E3 ούτε και η formula της διόδου.
Επειδή ο καθηγητής σου είναι αμερικάνος έδωσε την θερμοκρασία σε Fahrenheit, στη formula εμείς όμως θα βάλουμε κέλβιν.

 

Με την εντολή linspace παράγουμε για τον άξονα των x όσα σημεία μας ζητάνε. Στην περίπτωσή μας είναι το βήμα των 0.01V
To vector x που περιέχει τις 45 διακριτές τάσεις (ανά 0.01V) θα το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στην formula της διόδου, τα αποτελέσματα θα αποθηκευθούν σε vector (βέκτορ εννοεί τον πίνακα 1 διάστασης).

Με την εντολή plot θα πλοτάρεις τα 45 ζεύγη σημείων.

 

Αν όλα τα παραπάνω σου φαίνονται αφηρημένα και ασύνδετα τότε ρίξε μια ματιά στον Hanselman ή σε κάποιο βιβλίο για MatLab, σε 20 λεπτά ή 1 ώρα το πολύ θα έχεις προσανατολιστεί και θα μπορείς να κάνεις την εργασία μόνος σου και χωρίς να χρειάζεσαι βοήθεια.

Συνήθως στις σχολές δίνουν κάποιες σημειωσεις για MatLab ή Wolfram-Mathematica, δες και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα πρεπει να βοηθησεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου και μετα θα βοηθησουμε και εμεις

Για αρχη θα κατεβασεις το matlab στο pc σου, λογικα θα εχει παρει αδεια το τμημα σου για academic free download, αν οχι τοτε μπορεις να κατεβασεις το FREEMAT που ειναι ελευθερο.

 

Μετα θα ανοιξεις τις σημειωσεις σου στο eclass του μαθηματος καθως και απο το συγγραμμα που εχεις παραλαβει για το αντιστοιχο μαθημα για να παρεις μια ιδεα περι του μαθηματος αλλα και για λυμενα παραδειγματα( είναι σαν το ΑΕΠΠ που δωσαμε πανελλαδικες).

 

Αφου τα κανεις αυτα και εχεις οποιαδηποτε απορια εδω ειμαστε παλι.......μεχρι 17-12-2017 εχουμε καιρο μπροστα μας για αυτη την οντως απλη ασκηση.

Υλικο αν θες να σου στειλω, απειρο, για να ξεκινησεις σε matlab και octave

 

Παρατηρησεις:

 

  • Μπορεις να συμβουλευτεις συμφοιτητες σου που το περασαν για πιο αμεση εξοικειωση με το περιβαλλον του προγραμματος
  • Για εργαστηριακη ασκηση με αυξων αριθμο 12 ειναι δυσκολο να ειναι τοσο απλη αλλα και τοσο λιτα γραμμενη σε word απο καθηγητη σου
  • Δεν γινεται να μην εχεις ιδεα για το προγραμμα μιας και ειχες παρακολουθησει το μαθημα περυσι

Εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ νέε μέλλοντα συνάδελφε,

 

 

κινέζικη παροιμία:

 

 

 

"Δώσε σε έναν πεινασμένο φαϊ και θα χορτάσει για μία μέρα. Μάυε τον να ψαρεύει και θα τρώει μία ζωή"

 

 

 

Αδικείς τον εαυτό σου, αν δεν προσπαθήσεις. Μάθε να λύνεις τα προβλήματα μόνος σου και αν δεν μπορείς, εδώ είμαστε...

 

 

 

Επίσης, ρώτα τους καθηγητές και τους συμφοιτητές σου..

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΆ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΤΌΣΟ ΔΎΣΚΟΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. ΠΑΡΑΚΆΤΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΈΤΩ ΤΟ ΑΡΧΕΊΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΊΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΣΩΣΤΌ.

 

ΔΙΟΔΟΣ.zip

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται, μάλλον θέλει να δείξει τον αρνητικό συντελεστή θερμοκρασίας των ~2.5mV/°C γιαυτό οι καμπύλες μετακινούνται προς τα δεξιά όσο ανεβαίνει το T.
Η θερμοκρασία 204.4°C αν θυμάμαι καλά παραείναι υψηλή για ημιαγωγό, μυρίζει παγίδα και ερώτηση στις εξετάσεις των εργαστηρίων, ψάξτο. Συνήθως στα datasheet δίνουν έως 170°C, νομίζω ότι τα φαινόμενα ημιαγωγού εξασθενούν ή παύουν στους ~175.

Δες και Μιλμαν-Χαλκιάς για αποδείξεις.
Διόρθωσε τo xlable στο script.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.