Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΟΛ 1134/2017 και αγορά αγαθών όπως laptop & tablet


sok_ratis

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

Η δεν κατάλαβα κάτι σωστά (μάλλον πολύ πιθανον), η υπάρχει γραφικό λάθος. Στην συγκεντρωτική προμηθευτών (ΜΥΦ) στο παράδειγμα, η αξία προ φπα σύμφωνα με τι ς οδηγίες του Σωτήρη (#37):["Στις συγκεντρωτικές καταστάσεις προμηθευτών θα περάσει με την καθαρή (προ ΦΠΑ) αξία σε κάθε περίπτωση."] δεν θα έπρεπε να είναι 50 αξία κινητου + 10 αξία φορτιστή + 12 ευρώ (φπα κινητού), και στο φπα μόνο το ποσό 2,40 (φπα φορτιστή)?

 

 

Ευχαριστώ και πάλι (αν μπορεί να προστεθεί το μήνυμα στο προηγούμενο για να μην υπάρχει αλληλουχία δικών μου μηνυμάτων)

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο Σωτήρης αφορά στην καταχώρηση στα βιβλία.

Συγκεκριμένα έγραψε "Επομένως στην καταχώρηση στο βιβλίο θα προστεθεί στην καθαρή αξία ως κόστος αγοράς του παγίου ή ως κόστος της συγκεκριμένης δαπάνης."

Αυτό για να μπορέσει να αποτυπωθεί σωστά η δαπάνη στην φορολογία εισοδήματος.

Και έτσι πρέπει να γίνει.

 

Στην Πελατών-Προμηθευτών θα αναγραφεί το τιμολόγιο ως έχει. Σε αντίθετη περίπτωση (αν κάνεις δηλαδή αυτό που λες) δεν θα υπάρχει συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο στις εγγραφές. Και όντως έχω κάνει τυπογραφικό λάθος [συγνώμη :sad: ] (όχι όμως σε αυτό όπως το λες αλλά στο ΦΠΑ). Στο 2017 στην ΜΥΦ το ΦΠΑ πρέπει να είναι 60*24%=14,40€. Αλλά επειδή έχει περάσει το χρονικό διάστημα για να μπορέσω να κάνω τη διόρθωση στο συγκεκριμένο post #47, ανεβάζω εδώ το σωστό. 

post-2272-0-36423600-1515338321_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος εργασιών, αναγκαστικά πρέπει να συμπληρωθεί από τον χρήστη, στην περίπτωση του παραδείγματος θα είναι 0 (μηδεν) μιας και τα αθροίσματα (301->310) μείον 366=0

 

Αν όμως είχαμε στην περίπτωση του παραδείγματος 362 πάγιο 15 ευρώ, τότε

κύκλος εργασιών=(301-310) - 366 -362 =50-50-15=-15.

 

Χαζή ερώτηση, αλλα ο κωδικός 362 αφορά αγορά παγίων εντός ελλάδας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Για τις δύο πρώτες παραγράφους σου διάβασε την ΠΟΛ 1082/2015, αναφέρεται ακριβώς τι αφαιρούμε από τους κωδικού 301~311 προκειμένου να καταλήξουμε στο άθροισμα στον κωδικό 312.

 

Ομοίως δες την παρπάνω ΠΟΛ και για το τελευταίο σου ερώτημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο,

Ελπίζω να μην ξεφεύγω από το θέμα,

 

-Για να υπολογιστεί το 312,

ως αξία αγορών ΚΥΑ Π2869/1987 & ΠΟΛ. 1128/1997 τι θεωρείται?  (το διάβασα αλλά δεν μπόρεσα να το αποκωδικοποιήσω)

 

-μήπως εννοεί τα πάγια, 362?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο Σωτήρης αφορά στην καταχώρηση στα βιβλία.

Συγκεκριμένα έγραψε "Επομένως στην καταχώρηση στο βιβλίο θα προστεθεί στην καθαρή αξία ως κόστος αγοράς του παγίου ή ως κόστος της συγκεκριμένης δαπάνης."

Αυτό για να μπορέσει να αποτυπωθεί σωστά η δαπάνη στην φορολογία εισοδήματος.

Και έτσι πρέπει να γίνει.

 

Στην Πελατών-Προμηθευτών θα αναγραφεί το τιμολόγιο ως έχει. Σε αντίθετη περίπτωση (αν κάνεις δηλαδή αυτό που λες) δεν θα υπάρχει συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο στις εγγραφές. Και όντως έχω κάνει τυπογραφικό λάθος [συγνώμη :sad: ] (όχι όμως σε αυτό όπως το λες αλλά στο ΦΠΑ). Στο 2017 στην ΜΥΦ το ΦΠΑ πρέπει να είναι 60*24%=14,40€. Αλλά επειδή έχει περάσει το χρονικό διάστημα για να μπορέσω να κάνω τη διόρθωση στο συγκεκριμένο post #47, ανεβάζω εδώ το σωστό. 

 

Στη συγκεντρωτική αν έχεις λάβει τιμολόγιο με ΦΠΑ , ασχέυ\τως του αν ο ΦΠΑ αυτός για εσένα δεν είναι ανακτώμενος , αλλά αποτελεί δαπάνη για τη φορολογία εισοδήματος , θα καταχωρήσεις καθαρή αξία και ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως όχι.

Την απάντηση την έχει δώσε εδώ ο Σωτήρης.

Προσωπικά έχω καταλήξει και ακολουθώ αυτό, που ακολουθούσα την τότε εποχή, με το όποιο κόστος αν κάνω λάθος.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεντρωτική αν έχεις λάβει τιμολόγιο με ΦΠΑ , ασχέυ\τως του αν ο ΦΠΑ αυτός για εσένα δεν είναι ανακτώμενος , αλλά αποτελεί δαπάνη για τη φορολογία εισοδήματος , θα καταχωρήσεις καθαρή αξία και ΦΠΑ.

 

Λατρεύω στην κυριολεξία τον τρόπο γραφής σου γιατί δεν δίνεις έτοιμη τροφή αλλά τροφή προς σκέψη ... με κάνει και ψάχνω και θεωρώ ότι μαθαίνω κάποια πράγματα. Εχω ρίξει πολύ διάβασμα και σ' ευχαριστώ. Ααααα καλή χρονιά ...

Αρα σωστά το έχω στην εικόνα: καθαρή αξία και φπα (όχι καθαρή αξία ΜΕ φπα).

Αυτή η παραπάνω εικόνα στην ΜΥΦ αφορά ακριβώς σε ότι γράφει το τιμολόγιο (έστω και λανθασμένα, διότι έχει επιβαρύνει κάποιο από τα αγαθά --το κινητό-- με φπα, ως μη έπρεπε)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα ειναι απλά πληρωνεισ Καθαρή αξία. Τίποτα άλλο. Απλά χρειάζονται σημερινή εκτύπωση απο την aade.gr την εικόνα μητρώου, και πληρώνεις το καθαρό πόσο χωρίς ΦΠΑ. Σε αγορά κινητού απο συγγενικό πρόσωπο απλά το κατάστημα - αλυσίδα απαίτησε ηλεκτρονικό τρόπο πληρωμής.

Το νόημα ειναι ότι για επαγγελματίες αφου ΦΠΑ τελικά δεν παίρνει το κράτος, κατήργησε την είσπραξη και απόδοση του πωλητή και το πιστωτικό του αγοραστή, για να καταπολεμήσει εταιρείες εισαγωγής που μπορεί να άνοιγαν πχ σε 6 μήνες να τζιραριζαν εκατομμύρια και μετά να εξαφανιζόταν χωρίς απόδοση ούτε καν ΦΠΑ.. Ισχύει και σε άλλες χώρες επειδή πρόκειται για εμπόριο μικρών σε όγκο κ ακριβών αγαθών όλων απο Ασία ειναι πεδίο λαμογιάς για χονδρεμπόρους

Edit εγώ απαντούσα... στην προηγούμενη σελίδα δεν είδα ότι έφυγε η κουβέντα στις αποσβέσεις!

 

 

Ειναι η λεγομενη missing trader fraud (φαινεμενο καρουζελ)

 

για πληροφορίες εδώ

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έστω τιμολόγιο με 4 διαφορετικά διακριτά υλικά με τις τιμές τους: (κινητό=50ευρώ, και 3 αναλώσιμα=40 ευρώ).

-Στο σύνολο του τιμολογίου η καθαρή αξία αναγράφει λάθος μειωμένο ποσό (έστω κατά 1 ευρώ δηλαδή 89 ευρώ και το αντίστοιχο φπα, τα οποία πληρώθηκαν).

 

Σαν 1η σκέψη πως θα το αντιμετωπίζατε?

 

Κατά την γνώμη μου θα συμπληρωθούν στην περιοδική ΦΠΑ, (ΠΟΛ 1134/2017), 366=50, 386=12, παρομοίως θα προστεθούν στους κωδικούς :303, 333.

Για τα αναλώσιμα: 361=40, 381=9,6.

Ο διαφορά του φπα που δεν αποδώθηκε (21,6-21,36) στον κωδικό 422.

 

Αλλά κολάω στην διαφορά της καθαρής αξίας.

 

Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε?

 

Πάντως, μετά από ψάξιμο, έχω παρατηρήσει πως καταστήματα το έχουν σύστημα να χρεώνουν φπα σε (κινητά, λαπτοπ κτλ) κατά παράβαση.... Δηλαδή ουσιαστικά αμφισβητούν την ιδιότητα του αγοραστή. Αυτό σε συνδιασμό με την πολιτική που εφαρμόζουν ορισμένα καταστήματα περί 7 ημερών περιθώριο, είναι ο ορισμός της απάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.