Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΟΛ 1134/2017 και αγορά αγαθών όπως laptop & tablet


Recommended Posts

καλησπέρα, η εφαρμογή της εν λόγω ΠΟΛ είναι υποχρεωτική? ή μπορεί κάποιος να πάει με το παλιό σύστημα να πληρώσει το ΦΠΑ και να το 'πάρει πίσω' με την περιοδική?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικότατη.

Με το άρθρο 67 του Ν 4484/2017, προστέθηκε στο άρθρο 39α του Κώδικα ΦΠΑ (Ν 2859/2000), η παράγραφος 5 & 6 (ισχύς από 1/8/2017), βάσει της οποίας, οι παραδόσεις, από υποκείμενο στον ΦΠΑ σε άλλον υποκείμενο στον φόρο, κινητών τηλεφώνων, δηλαδή συσκευών που έχουν κατασκευαστεί ή προσαρμοστεί για χρήση σε αναγνωρισμένο δίκτυο και λειτουργούν σε συγκεκριμένες συχνότητες, καθώς και ταμπλετών ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητών υπολογιστών, υπάγονται στο «ειδικό καθεστώς καταβολής του φόρου από τον λήπτη αγαθών και υπηρεσιών".

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι ελαφρώς εκτός? η αγορά εξαρτήματος όπως bluetooth θεωρείται κατά τη γνώμη σας πάγιο?  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για μια επιβεβαίωση σχετικά με την περιοδική ΦΠΑ: αν έχουμε έσοδα 3.000 ευρώ και μια αγορά καθαρής αξίας 1.000 ευρώ, στο πεδίο 303 θα βάλουμε 4.000 και στο 312 (κύκλος εργασιών ΦΠΑ) 3.000? επίσης στο 361 1.000 ευρώ και στο 381 240 ευρώ?  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εντάξει no comments η παρουσίαση της απάντησης! Ναι για αγορά του 39α πρόκειται.

έτσι το έχω κάνει, με μόνη τη διαφορά ότι έχω βάλει το tablet στο 361 αντί στο 366 (στο 361 βάζω γενικά και όλα τα υπόλοιπα μελάνια, φωτοαντίγραφα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να αγοράσω μία τηλεόραση και το κατάστημα αναγράφει το γνωστό 1150/2017 και δε με αφήνει να ολοκληρώσω Online την αγορά. Εμπίπτει κανονικά στην εν λόγω διάταξη η τηλεόραση? Μου φαίνεται περίεργο, γιατί από ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι μόνο τα ακόλουθα εμπίπτουν...:

- Κινητά τηλέφωνα: «85171200».

- Κονσόλες για παιχνίδια: «95045000».

- Ταμπλέτες ηλεκτρονικών υπολογιστών και φορητοί υπολογιστές: «84713000»

 

Το εν λόγω κατάστημα, έχει 2 επιλογές. Να επιλέξω ότι υπάγομαι στις διατάξεις των παρ. 5 & 6 του άρθρου 39α του κώδικα ΦΠΑ περί απαλλαγής ΦΠΑ (οπότε  μου προτείνει να πάω σε φυσικό κατάστημα να εξυπηρετηθώ) ή ότι δεν υπάγομαι  και να συνεχίσω την αγορά μου κανονικά μέσω ιντερνετ πληρώνοντας ΦΠΑ όπως παλιά (και μετά να το δηλώσω στην περιοδική δήλωση ώστε να έχω πιστωτικό??)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων (στην φάση αυτή χωρίς χωρίς δηλαδή να το δηλώσεις εσύ) αν η δραστηριότητά σου είναι υποκείμενη στο ΦΠΑ (οπότε στο τιμολόγιο δεν θα χρεωθεί ΦΠΑ) ή απαλλασσόμενη από το ΦΠΑ (οπότε στο τιμολόγιο θα χρεωθεί ΦΠΑ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.