Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η διαδικασία δήλωσης των επαγγελματικών λογαριασμών στην ΑΑΔΕ.


georgegaleos

Recommended Posts

Katrmp, τις ειχα δει νωριτερα και πραγματικα δεν μου ελυσαν (μερικες απο τις πολλες αποριες μου ... σχεδον καμια) καποιες βασικες απορίες τις εχω γραψει και στα σχολια εκει σαν "Γιωργος".

 

Σάββα και στην Αττικής κάτω από επαγγελματικό λογαριασμό (υποχρεωτικά), είναι το τερματικό. 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Γιώργο. Έλα όμως που και ο όψεως που έχουμε στην Εθνική είναι επαγγελματικός. Πρέπει λοιπόν να καταχωρηθεί και αυτός στην ΑΑΔΕ και συνεπώς να παρέχει και αυτός την δυνατότητα πληρωμής με POS.....

Link to comment
Share on other sites

Το POS είναι συνδεδεμένο με έναν λογαριασμό.

Αν έχεις άλλον λογαριασμό για το POS ο λογαριασμός της εθνικής είναι απλά ένας ακόμα επαγγελματικός...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν είναι ΟΛΟΙ οι επαγγελματικοί μας λογαριασμοί υποχρεωμένοι να δέχονται πληρωμές και με POS? Γιατί εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Σάββα την απάντηση, στο αρχικό σου ερώτημα, που θα έδινα την έδωσε ο Φαέθωνας.

Τώρα για το τελευταίο είναι σαν να λες ότι αν έχω σε όλες τις τράπεζες επαγγελματικούς λογαριασμούς θα πρέπει να σκάσω μισό χιλιάρικο για να πάρω τερματικά. Αυτό δεν παίζει σε καμία των περιπτώσεων να ισχύει ή να ισχύσει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για τους μηχανικούς ποτέ δεν υπήρχε το περιθώριο επιλογής POS.

 

 

Η πληρωμή για τις περισσότερες δουλειές που περνάνε από το σύστημα πρέπει να γίνει στον λογαριασμό μηχανικού.

 

Το πρώτο POS πρέπει να είναι στην Εθνική, αν θέλει κάποιος μπορεί να πάρει και άλλα POS.

Link to comment
Share on other sites

Sdim καλημέρα, εύλογο αυτό που θέτεις.

Αλλά μου κίνησες απορία ....

πως θα δουλέψει το παρακάτω στην εικόνα (δηλ. οι αντιστοιχίες) με την χρήση pos ?

 

Το ρωτάω γιατί με την χρήση του e-banking (ή στον γκισε της τράπεζας) η κατάθεση συνδέεται με την έννοια της αμοιβής του μηχανικού (π.χ. για άδεια) με την εισαγωγή του Α.Μ. του μηχανικού και του κωδικού πληρωμής.

Σε pos της ΕΤΕ δεν μπορώ να συνδέσω τα δύο από τα τρία παρακάτω.

Σε pos άλλης τράπεζας εννοείτε δεν συνδέεται κανένα.

 

Με την χρήση του pos (της ΕΤΕ -και γενικότερα οποιασδήποτε τράπεζας) απλά θα φαίνεται μια κατάθεση σε έναν επαγγελματικό λογαριασμό και όχι μια κατάθεση για άδεια για να ενημερωθούν και το ΤΕΕ.

 

Δεν θα διαφέρει σε τίποτα από μια κατάθεση από κάποιον που του έφτιαξα ένα σχέδιο για την πάρτι του (για να δει πως θα βάλει τα έπιπλά του) από μια κατάθεση που αφορά σε έκδοση αδείας.

 

Είναι βλακώδης η απορία μου ????

post-2272-0-67425300-1510384393_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

... ή με e-banking της ΕΤΕ ή της Αττικης.

Επομενως το τερματικό μπορει να υπαρχει σε οποιοδήποτε χρηματοπιστωτικο ιδρυμα για αποδοχή επαγγελματικών συναλλαγων (πλην οσων συναλλαγων αναφερεις, και συμφωνω)

Οκ χαιρομαι που η απορια μου δεν κινηθηκε στον ανωτερω χωρο που ειπα :smile::smile:

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μα πόσες φορές θα το πούμε ότι δεν υπάρχει υποχρέωση κατάθεσης αμοιβής μηχανικού για έκδοση άδειας στον ειδικό λογαριασμό της ΕΤΕ!!!!

Πόσες φορές???

Α και οι αμοιβές δεν έχουν κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.