Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία για κουφώματα


andreas-mixanologos

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί,

 

 

Έχοντας μείνει μετά την κτήση του πτυχίου μου πολλά χρόνια εκτός του χώρου (έχω αποφοιτήσει εδώ και μία εξαετία από το Πολυτεχνείο) και έχοντας ασχοληθεί με εντελώς άσχετα θέματα από επιλογή μου, τα έφερε έτσι η ζωή και πρέπει να ξαναμπώ στο τεχνικό κομμάτι.

 

Και εξηγούμαι λοιπόν...

 

Κατάφερα και ξεκινάω δουλειά μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων σε μία εταιρία στην Γερμανία, η οποία ασχολείται με κουφώματα. (αλουμινίου ως επί το πλείστον, ξύλινα, υαλοπετάσματα κτλ.).

 

Εγώ λοιπόν, έχοντας να ανοίξω βιβλίο περίπου 6 χρόνια, νιώθω σαν να μην πήγα ποτέ στην σχολή και τώρα νιώθω ανασφαλής για το αν θα τα καταφέρω.Όπως καταλαβαίνετε, θέλω να προετοιμαστώ (τουλάχιστον θεωρητικά) όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω τους έμπειρους συναδέλφους του φόρουμ.

 

Έχετε να μου προτείνετε βιβλιογραφία για κουφώματα και φυσικά τα σχετικά (μονώσεις, στεγανώσεις, οικοδομική);

 

Από όσο έχω ψάξει, φαίνεται να υπάρχει κενό στην βιβλιογραφία (ειδικά στην Ελληνική γλώσσα).

 

Έχει κάποιος να μου προτέινει 5-6 βιβλία σχετικά που θα με βοηθήσουν να αποκτήσω τις σχετικές αρχικές γνώσεις και να μπω στο πνεύμα;

 

Δεκτες προτάσεις βιβλιογραφίας και στα Αγγλικά αλλά και στα Γερμανικά.

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων,

 

Χαιρετισμούς

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίζεις τον NEUFERT. Είναι βιβλίο οικοδομικής που έχει αρκετές αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Επίσης οι εκδόσεις ΚΤΙΡΙΟ έχουν κάποια βιβλία σχετικά κουφώματα, θερμομόνωση κλπ Ψάξε στην ιστοσελίδα τους.

Σχετικά με Θερμομόνωση-Ηχομόνωση υπάρχει και το βιβλίο του Χ. Αθανασόπουλου, δεν ξέρω που μπορείς να το βρεις, εμείς το είχαμε στο πολυτεχνείο Ξάνθης

Κατά τα λοιπά κοίτα μήπως υπάρχει καμία έκθεση αυτό τον καιρό (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη) και κάνε οπωσδήποτε μια βόλτα να πάρεις προσπέκτους με τεχνικά χαρακτηριστικά κουφωμάτων, να συζητήσεις με εταιρείες κλπ

Καλή τύχη!

 

ΥΓ Παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

... και η Οικοδομική του Γκιούρδα αν θυμαμαι εχει πολυ πληροφορία.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.