Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

Κατά την γνώμη μου όχι, αν και πρέπει να διευκρινισθεί από την ΑΑΔΕ. Δηλαδή πιο το νόημα να πάω να σηκώσω από τον επαγγελματικό 249,99€ για να πάω να πληρώσω μετρητά για τον τριθέσιο ή να μεταφέρω 249,99€ από τον επαγγελματικό στον ταμιευτηρίου και να πληρώσω με την κάρτα του ταμιευτηρίου για τον τριθέσιο.... Την γνώμη μου την έχω γράψει εδώ ...αλλά μάλλον μόνο εγώ την καταλαβαίνω .... από την στιγμή που το φ.π. ταυτίζεται με το φ.π. ελ. επαγγελματία που είναι μοναδικός κάτοχος του λογαριασμού... θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα

Αντε μωρέ με τις ανοησίες τους και τις (α)διευκρινιστικές τους ... θα πάω να αγοράσω με τιμολόγιο σύριγγα από το φαρμακείο και με τιμολόγιο μελάνι σουπιάς από το ψαράδικο και θα γεμίζω τα άδεια δοχεία και με αυτά θα τυπώνω τις βεβαιώσεις .... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/12/2018 at 4:30 ΜΜ, georgegaleos said:

Καλά βρε παιδιά να κάνω μια βλαμμένη ερώτηση: "Αγορές με μετρητά είτε για επαγγελματικές δαπάνες είτε για μπουγάτσα με τυρί, κανένα καφέ είτε για οτιδήποτε άλλο (επαγγελματικό ή προσωπικό) δεν κάνετε ?"

Δηλαδή γιατί αν θέλω να πάω να πάω να αγοράσω ένα μελάνι για τον εκτυπωτή θα πρέπει να πληρώσω με κάρτα αφού μπορώ και μετρητά ή αν θέλω να αγοράσω μελάνι σουπιάς θα μεταφέρω από τον επαγγελματικό στον ταμιευτηρίου και θα πληρώσω με την όποια κάρτα.... αν έχω μετρητά θα αγοράσω με αυτά για να φτιάξω λιγκουίνι με μελάνι σουπιάς σε ραγού από σουπιές και αρακά ... τις σουπιές, τον αρακά κλπ τα έχω ...:shock:

Για εμένα τα έσοδα είναι το θέμα να περνάνε από τον επαγγελματικό, τα έξοδα ας γίνονται από όπου να'ναι (με τους ισχύοντες χρηματικούς περιορισμούς)

Φίλε μου, πραγματικά εκτός από τσιγάρα, ψωμί, τυρόπιτα, καφέ και  μανάβη δεν πληρώνω τίποτα άλλο με μετρητά... δηλαδή πάνω από 50€ δεν έχω πάνω μου κάθε Δευτέρα (την Κυριακή τελειώνουν εννοείται). Οπότε αν δώσω 13€ μετρητά για να αγοράσω μελανάκι, θα πρέπει να πάω στο ΑΤΜ νωρίτερα και δεν το μπορώ....

Και συμφωνώ μαζί σου. Αν για να πληρώσω το μελανάκι θα πρέπει να κάνω ανάληψη 13€ ώστε να το πληρώσω μετρητοίς αντί να χρησιμοποιήσω την προσωπική χρεωστική, ε ας πάνε να πνιγούν....

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Faethon11 said:

ε ας πάνε να πνιγούν....

Συμφωνώ ... μας έχουν τρελλλλλλάνει ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Την αποψη μου επι του θέματος την εχω καταθέσει και πάλι.

Θεωρώ οτι ο περιορισμός στον επαγγελματικό είναι ώς προς το τι μπαίνει! Δλδ πρεπει να μπαίνουν χρήματα απο επαγγελματική δραστηριότητα.

Απο κει και πέρα, όπως ο μισθώτος ψωνίζει στο σουπερ μαρκετ απο τον μισθοδοσίας του

ετσι και ο ε.ε πρέπει να μπορεί να ψωνίζει απο τον επαγγελματικό του. 

Απλά πράγματα. Σκεφτομουν να φτιαξω και ταμιευτηρίου στην τράπεζα που εχω τον επαγγελματικό και να κάνω μεταφορές αλλά μόλις

σκεφτηκα το πόσο ανούσιο χαζογραφειοκρατικό και χαζοταλαιπωρία είναι πεταξα τα δικαιολογητικά που ειχα μαζέψει στον κάδο.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ααααα γειά σου ... +1 με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Γιατί δεν έχει φήμη το νήμα να βάλω το +1???  εεεεεε? γιατί ?  Ρητορικό ερώτημα ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατους ελέγχους, οι ελεγχόμενοι είχαν θέμα με τις δαπάνες που έκανες από επαγγελματικούς λογαριασμούς, όπως και για επαγγελματικές δαπάνες που δεν έγιναν από επαγγελματικούς λογαριασμούς.

 

Link to comment
Share on other sites

terry Καλησπέρα, θα ήταν ενδιαφέρον, χρήσιμο αν γνωρίζεις κάτι πιο συγκεκριμένο να μας πείς,

π.χ. μήπως ήταν δαπάνες άνω των 500€ που έγιναν με μετρητά και έκοψε ο έλεγχος την έκπτωσή τους από τα έσοδα, διότι δεν μπορώ να φανταστώ να κοπεί δαπάνη π.χ. 100€ για χαρτικά, μελάνια, κλπ (που δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει μέσω επαγγελματικού λογαριασμού) αν γίνει με μετρητά να μην την δεχθεί ο έλεγχος ως εκπιπτόμενη ή ακόμη να σηκώσω 200€ από τον επαγγελματικό λογαριασμό μου και τα 100€ να τα δώσε σε επαγγελματικές δαπάνες και τα υπόλοιπα στο super-market για το σπίτι ή με αυτά τα υπόλοιπα να πάω να πληρώσω την προσωπική μου πιστωτική κάρτα

ή ακόμη να μην δεχθούν δαπάνη π.χ. 800€ για αγορά laptop ή ακόμη και το ΦΠΑ σου που πλήρωσες με την προσωπική σου πιστωτική κάρτα σε δόσεις αφού το φ.π. ελ. επαγγελματίας ταυτίζεται με το φ.π. που είναι ο κάτοχος της πιστωτικής κάρτας (μιας και ως φ.π. ελ. επαγγελματίας η τράπεζα δεν εκδίδει εταιρική πιστωτική κάρτα γιατί δεν είμαστε νομικά πρόσωπα)

ή μήπως έγιναν συναλλαγές για προσωπική χρήση από εταιρικό λογαριασμό (εννοώ π.χ. από λογαριασμό κάποιας ΟΕ, ΕΕ, ΑΕ) εκεί το καταλαβαίνω να υπάρχει θέμα

ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάθε φορά που θα πρέπει να ψωνίσω για το σπίτι από το super-market να πρέπει να "σηκώνω" σε μετρητά το ακριβές ποσό .... ή πως θα γνωρίζω το ακριβές ποσό να το μεταφέρω στον ταμιευτηρίου ... τι να πώ ...

Δεν είμαστε εταιρείες (νομικά πρόσωπα) όπου στα τελευταία δεν πρέπει να γίνονται προσωπικές αγορές από τον εταιρικό λογαριασμό ... εκεί το καταλαβαίνω να υπάρχει θέμα...

...ατομική επιχείρηση είμαστε, γιατί να μην χρησιμοποιήσει ο επαγγελματίας τον λογαραασμό για να πληρώσει προσωπικές δαπάνες? δεν το καταλαβαίνω...

Όταν θέλω να καταθέσω σε προμηθευτή μου που έχει λογαριασμό σε άλλη τράπεζα απαγορεύεται να γίνει με κατάθεση στο γκισέ της τράπεζας του (λαμβανοντας υπόψη τα όρια) ? .... πρέπει να έχω λογαριασμούς επαγγελματικούς σε όλες τις τράπεζες ή να πληρώνω τις υπέρογκες προμήθειες για μεταφορές σε άλλη τράπεζα από την στιγμή που  επιτρέπεται και η κατάθεση κατευθείαν σε λογαριασμό προμηθευτή και στον γκισέ της τράπεζας ...

Η ουσία είναι ότι με τα "νομίζω" και τα "νομίσματα" δεν βγαίνει άκρη ...αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί όμως να μη διευκρινίζεται κάτι τόσο σοβαρό από την ΚΥΑ του Υπουργείου ή γιατί δεν βγάζουν κάτι ξεκάθαρο γαι τις ατομικές-φ.π. ελ. επαγγελματίες και να πρέπει να αναρωτιόμαστε εμείς ....

Τέλος πάντων αρκετά φλυάρησα (ίσως άσκοπα) αλλά ψυχοθεραπεύτηκα!!!! , αν έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να δούμε ή κάποια παραπομπή να δούμε κάτι περισσότερο θα ήταν χρήσιμο ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο να πληρώνει προμήθειες και να κάνει όλες τις συναλλαγές όπως θεωρεί ότι σκέφτονται. Για αυτό δεν το διευκρινίζουν. Προσωπικά τα λεφτά μου (τα νόμιμα αποκτηθέντα) μπορώ να τα ξοδέψω όπως θέλω. S/M, ασφαλιστικές εισφορές του αδερφού μου, προμηθευτές, ταξίδα κλπ.

Σφυρίζουν τα εκατομμύρια γύρω μας από τις μπίζνες των γνωστών - αγνώστων κι εμείς αναρωτιόμαστε αν μπορούμε να αγοράσουμε σοκολάτα για το παιδί μας στο S/M από τον επαγγελματικό ή τον προσωπικό λογαριασμό...

(και ο προσωπικός σας κ. Μηχανικέ πως έχει τόσα λεφτά; Αυτή θα είναι η επόμενη ερώτηση!!!)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει πάντα να θυμόμαστε ότι όπως λέει και η κυρά Τόνια το ατομικό γραφείο πρέπει να κλείσει . Γιατί θέλουν μεγάλες εταιρείες και υπαλλήλους μόνο . Και από δικαιολογίες τα ντόπια και ξένα λαμόγια έχουν πολλές ....

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που αναφερει ο βασ. Απλα συμφωνα με φιλαρακι οικονομολογο σε ελεγκτική, αυτο γίνεται διότι θελουν να μειωθουν  οι ατομικές και να μετατραπουν σε ι.κ.ε ή λοιπες υβριδικες μορφες που θα ερθουν διοτι ετσι , έλεγε, ειναι πιο ευκολος ο έλεγχος. Τσες μπλε...

Ολα για τις τραπεζες γίνονται...

Καποτε ειμασταν ενα γκρουπ ταξιδι 400ατομα. Και ελεγε ένας. Θα παω στον καθένα να ζητησω απο ενα 2ευρω. Ολοι θα μ το δωσουν γτ σιγα το ποσο. Ετσι θα περασω ολο το μηνα εύκολα. Καπως ετσι δουλεύει το τραπεζικο συστημα προμηθειών. Καπως ετς δουλευει και το αντίστοιχο συστημα των.....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.