Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

Γιατί να μη μετρήσουν;

Αν ο ιδιώτης βάλει στον δικό σου  λογ/μο χρήματα για μια παροχή υπηρεσιών, δεν θα δικαιούται το ποσό να το προσθέσει στο χτίσιμο του αφορολόγητου;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ τηρώ το ότι μπαίνει στον λογαριασμό να είναι από επαγγελματικές αμοιβές με παραστατικά, αλλά όλο το 2018 έχω κάνει επίσης αγορές με την πιστωτική συνδεδεμένη με αυτό το λογαριασμό για σούπερ -μάρκετ, προσωπικές δαπάνες κλπ. με το σκεπτικό να προσμετρήσουν τα ποσά στο χτίσιμο του αφορολόγητου με πλαστικό χρήμα για την φορολογική δήλωση και για την συμμετοχή στις φοροκληρώσεις (εδώ γελάμε!).  
Γιατί να μην μου υπολογιστούν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

η δαπάνη ( η αμοιβή του μηχανικού) για έκδοση π.χ. οικ. άδειας από έναν ιδιώτη δεν είναι μέσα στις ομάδες  δαπανών για το χτίσιμο του αφορολογήτου για τον ιδιώτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εργασίες μηχανικού (πχ τοπογραφικά, ΠΕΑ, μελέτες κλπ) δεν μετράνε στο αφορολόγητο του ιδιώτη; Τσεκαρισμένο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αυτή η επίσημη λίστα δεν έχει μέσα τις υπηρεσίες μηχανικού , ενώ έχει τις νομικές , ιατρικές ,  λογιστικές https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33124

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον:

Εμένα ο όψεως δεν ειναι αυτός ο plus που αναφέρει ο @georgegaleos αλλά ο εθνικός όψεως ιδιωτών όπως αναφέρεται στο e-banking.

Δεύτερον:

Ότι αγορές-πληρωμές με κάρτα τις πραγματοποιώ κυρίως απο αυτόν τον λογαριασμό. Στις κληρώσεις της Α.Α.Δ.Ε

τα ποσά συμμετέχουν κανονικά.

Τρίτον: 

Για αφορολόγητο δεν έχω άποψη καθώς αυτό αφορά του μισθωτούς

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για να μην θεωρηθεί ότι διαθέτω κάποια ιδιαίτερη γνώση στα λογιστικά, παραπάνω λεω το πως το χειρίζομαι. Μπορεί και να κάνω λάθος και αύριο να βγει μια διευκρινιστική ΠΟΛ και να μας διαφωτίσει. Προς το παρόν, έχω επιμερίσει δαπάνες. Το τι θα γίνει με αυτές που ήδη έχουν γίνει σε άλλους λογαριασμούς (πχ ταμιευτηρίου) δεν το γνωρίζω. Εκτιμώ ότι για φέτος θα δοθεί η δυνατότητα να υπάρχει εξαίρεση και να λαμβάνονται οι επαγγελματικές δαπάνες από κάθε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αφου επιβεβαίωσα αυτοπροσόπως οτι ο λογαριασμός ειναι ο απλός όψεως,

σε ερώτηση προς την τράπεζα αν μπορώ να συνεχίσω να πραγματοποιώ αγορές 

πηρα απάντηση οτι αυτο ειναι λογιστικό θέμα.

Ένιωσα λες και βρίσκομαι σε ΥΔΟΜ καθώς συνήθως εκεί λαμβάνω τέτοιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, laxanos said:

Αφου επιβεβαίωσα αυτοπροσόπως οτι ο λογαριασμός ειναι ο απλός όψεως,

σε ερώτηση προς την τράπεζα αν μπορώ να συνεχίσω να πραγματοποιώ αγορές 

πηρα απάντηση οτι αυτο ειναι λογιστικό θέμα.

Ένιωσα λες και βρίσκομαι σε ΥΔΟΜ καθώς συνήθως εκεί λαμβάνω τέτοιες απαντήσεις...

Το ίδιο ακριβώς είχα ρωτήσει όταν έφτιαξα τον επαγγελματικό-POS και το ίδιο ακριβώς μου είχαν απαντήσει στην Πειραιώς:
«Ρωτήστε τον λογιστή σας, από εμάς δεν έχετε περιορισμό».

Ο λογιστής είπε κανένα πρόβλημα, το κάνει και ο ίδιος με τους δικούς του λογαριασμούς, όσον αφορά τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.