Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ κατάλαβα πως μόνο μέσω αυτού του λογαριασμού (ή αυτών των λογαριασμών) θα γίνονται όλες οι κινήσεις μας (όσες γίνονται ηλεκτρονικά) και τίποτα άλλο ιδιωτικό.....

 

 

και λέω εγώ.. Έχω επαγγελματικό στην eurobank αλλά χρήματα στον λογαριασμό της Πειραιώς. Θέλω να πληρώσω τον λογαριασμό του ρεύματος, οπότε θέλω να μεταφέρω χρήματα από την Πειραιώς στην eurobank με προμήθειες ή να κάνω τις κινήσεις από γκισέ/ΑΤΜ

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αντιλαμβάνομαι. Οι συναλλαγές που δεν αφορούν το γραφείο (πχ αγορές οικιακών αγαθών, πληρωμές λογαριασμών οικίας κλπ) δεν θα πρέπει να γίνονται μέσω του δηλωθέντος επαγγελματικού λογαριασμού. Σίγουρα, ο ένας επαγγελματικός θα είναι αυτός που έχει συνδεθεί με το p.o.s.

Link to comment
Share on other sites

Με τον λογιστή που μίλησα μου είπε ότι περιμένουν διευκρινιστική αν θα πρέπει και οι ατομικές επιχειρήσεις να έχουν επαγγελματικό λογαριασμό σε τράπεζα ή όχι...

... μου είπε να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο νομιζω οτι μεταφορά απο επαγγελματικο λογαριασμό σε λογαριασμό ταμιευτηρίου (προσωπικο ή τριτου) δεν ειναι επαγγελματική συναλλαγη.

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον λογαριασμό στην εθνική του μηχανικού και εκτός από τον μισθό κάνω όλες τις προσωπικές μου συναλλαγές. Πληρώνω αγαθά, ΔΕΗ κτλ βάζω χρήματα στη γυναίκα μου βάζει κτλ.. Άλλον δεν έχω.. Σιγά μην κάτσω να τον δηλώσω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη pos έχει "ακουμπήσει" σε έναν λογαριασμό. Αυτός ο λογαριασμός ονομάστηκε "επαγγελματικός". Συνεπώς όποιος έχει pos έχει και επαγγελματικό λογαριασμό.

Δεν έχει υπάρξει μέχρι στιγμής διαχωρισμός επιχειρήσεων σύμφωνα με την νομική μορφή που αυτές έχουν. 

Όποιος λοιπόν έχει pos έχει και επαγγελματικό λογαριασμό και αυτόν ακριβώς τον λογαριασμό υποχρεούται να καταχωρήσει στην ΑΑΔΕ.

Ο λόγος καταχώρισης και ειδικότερα η επαγγελματική ομάδα στην οποία ανήκει ο ιδιοκτήτης του λογαριασμού (επιχείρηση) δεν έχει να κάνει τόσο με τον έλεγχο της ίδιας της επιχείρησης (είναι αυτονόητο πως είναι αυτοκτονία η μη δήλωση εσόδων που προέκυψαν με ηλεκτρονικό τρόπο!!!) όσο με την έκπτωση που παρέχεται στον καταναλωτή. Δηλαδή για να αυτοματοποιηθεί η διαδικασία κατοχύρωσης του αφορολογήτου εξαιτίας της χρήσης κάρτας καθότι - ως γωστόν - για να έχουν αφορολόγητο οι μισθωτοί θα πρέπει να έχουν κάνει χρήση κάρτας από συγκεκριμένα επαγγέλματα - ΚΑΔ.

Έτσι λοιπόν η Τράπεζα θα στέλνει στοιχεία κίνησης κάρτας στην ΑΑΔΕ. Η ΑΑΔΕ θα διακρίνει ποιές από τις κινήσεις της κάρτας αντιστοιχούν σε συγκεκριμένους ΚΑΔ και εν συνεχεία θα βάζει την σωστή ένδειξη στην φορολογική δήλωση του πελάτη - φορολογύμενου - καταναλωτή είτε ώς νούμερο σε κάποιο πεδίο είτε υπολογιστικά ως έκπτωση λόγω αφορολογήτου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον λογαριασμό στην εθνική του μηχανικού και εκτός από τον μισθό κάνω όλες τις προσωπικές μου συναλλαγές. Πληρώνω αγαθά, ΔΕΗ κτλ βάζω χρήματα στη γυναίκα μου βάζει κτλ.. Άλλον δεν έχω.. Σιγά μην κάτσω να τον δηλώσω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Εχεις δικιο Ικαρε,

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το διευκρινίσουν άμεσα, διοτι αρκετοί από εμας δουλεύουμε ακριβώς έτσι.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι να καταλάβω το τι ακριβώς γίνεται, δεν πρόκειται να κάνω απολύτως τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.