Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

5 και πλέον χρόνια χρησιμοποιώ τον όψεως εθνικής σαν προσωπικό... Ποτέ δεν μου είπαν ότι είναι μόνο για επαγγελματικές συναλλαγές. Τώρα γιατί να αλλάξει; Η μάλλον τι θα αλλάξει θα απαγορεύουν όλα τα υπόλοιπα; Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

Δηλαδή πχ η γυναίκα μου που είναι μισθωτή δεν χρησιμοποιεί τον λογαριασμό που μπαίνει ο μισθός της για όλα τα αλλα; Πάλι κορόιδα ψάχνουν μου φαίνεται

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι νέο φρούτο... Δεν θα μπορούσε να σου το πει κανένας....

Link to comment
Share on other sites

Μα ο επαγγελματικός λογαριασμός είναι νέο φρούτο... Δεν θα μπορούσε να σου το πει κανένας....

Άρα ο λογαριασμός μηχανικού δεν είναι επαγγελματικός; Και δεύτερον αυτό ισχύει για όλους τους εργαζόμενους η μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες; Γιατί έτσι όλοι θα πρέπει να έχουν Τπυλαχιστον 2 λογαριασμούς τότε

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικό λογαριασμό έχουμε σχεδόν όλοι οι μηχανικοί ... ανοίχθηκε όταν ξεκινήσαμε για να μπορούμε να δεχόμαστε τις αμοιβές και να κρατάει το ΤΕΕ (τότε) την προμήθειά του ... πολλοί τότε βγάλαμε και καρνέ επιταγών που πατούσε πάνω στο όψεως και δεν μπορούσε (ούτε μπορεί) να μπεί πάνω σε αυτόν και κάποιος συνδικαιούχος ... είναι ο όψεως του μηχανικού που λέγαμε ...

 

Πιθανόν πολλοί να έχουμε και άλλον όψεως ... σε άλλη τράπεζα ...

Το pos πατάει σε κάποιον επαγγελματικό [ή όψεως ή τρεχούμενος (πες τον όπως θές)].

Οπότε αν υπάρχει ο "όψεως του μηχανικού" θα πρέπει να δηλωθεί .... αν "πάτησε" το pos σε αυτόν θα πρέπει να δηλωθεί .... αν "πάτησε" το pos σε άλλον λογαριασμό (άλλης τράπεζας) τότε υποχρεωτικά αυτός εκδόθηκε ως επαγγελματικός (όψεως) και θα πρέπει να δηλωθεί (σύμφωνα με την απόφαση) ... 

Οψεως = τρεχούμενος = επαγγελματικός λογαριασμός = λογαριασμός τρεχούμενος που αφορά επαγγελματική χρήση. Και πρακτικά σε αυτούς τους λογαριασμούς τα ποσά που υπάρχουν εντός τους δεν τοκίζονται.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε λογαριασμός μπορεί να δηλωθεί ως επαγγελματικός .

Όσοι έχουμε POS  μπορούμε να δηλώσουμε τον συνδεδεμένο λογαριασμό του.POS

Από τον επαγγελματικό λογαριασμό γίνονται ΜΟΝΟ επαγγελματικές συναλλαγές.

Περισσότερες πληροφορίες :

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37734

Link to comment
Share on other sites

Πριν την ΚΥΑ δεν έλεγχε κανένας τις κινήσεις των λογαριασμών, δηλαδή αν ο όψεως χρησιμοποιούνταν επαγγελματικά ή όχι και δεν νομίζω να υπήρχε και κάποια απαγόρευση..

Πλέον άλλαξαν τα γράμματα...

 

 

υ.γ. Υπάρχουν όψεως που τοκίζονται και συγκεκριμένα ένας είναι ο επαγγελματικός-μηχανικών στην ΕΤΕ. Δεν ξέρω ο δικός μου αν τοκίζονταν αλλά δεν άφηνα χρήματα μέσα λόγω των επιταγών....

 

 

 

Οποιοσδήποτε λογαριασμός μπορεί να δηλωθεί ως επαγγελματικός .

Όσοι έχουμε POS  μπορούμε να δηλώσουμε τον συνδεδεμένο λογαριασμό του.POS

Από τον επαγγελματικό λογαριασμό γίνονται ΜΟΝΟ επαγγελματικές συναλλαγές.

Περισσότερες πληροφορίες :

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37734

 
Τώρα σκέφτηκα κάτι άλλο. Επαγγελματικές συναλλαγές μπορούν να γίνουν μέσω μη επαγγελματικών λογαριασμών?
 
 
 
υ.γ. Σε εμένα δεν άνοιξε η εφαρμογή ακόμα....
Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν, το ορθό όμως ειναι να γίνονται μέσω επαγγελματικών λογαριασμών για την καλύτερη παρακολούθηση των συναλλαγών αυτών.

Κοίταξε, γνωρίζω γύρω μου μικροεπαγγελματιες φυσικά πρόσωπα που έχουν έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου κυριολεκτικά για όλες τις συναλλαγές, επαγγελματικές και μη.

Η όλη διαδικασία γίνεται για να μπορεί η φορολογική διοίκηση να παρακολουθεί τις κινήσεις που γίνονται με όσο το δυνατόν επόπτευση λιγότερου όγκου αριθμού λογαριασμών.

Πρακτικά θέλουν να μηδενίσουν (αν όχι να περιορίσουν) πρακτικές όπου επαγγελματίες μοιράζουν τις εισπράξεις σε πολλούς λογαριασμούς, ακόμη και άσχετους φίλων, συγγενών, κλπ άσχετων με την επιχείρηση με στόχο οι συναλλαγές αυτές να γίνονται ... έτσι ώστε να μην εκδίδονται τα φορολογικά στοιχεία που προβλέπονται.

 

Και να προσθέσω στην ερώτησή σου ... θα μπορώ να πληρώνω τον ΦΠΑ χρεώνοντας την προσωπική μου πιστωτική ? .... 

πάντως όταν ρώτησα στην τράπεζα αν μπορώ να βγάλω εταιρική πιστωτική μου είπαν όχι διότι αυτό δεν γίνεται σε φυσικά πρόσωπα ελ. επαγγελματίες (δηλαδή αν δεν υπάρχει κάποια μορφή εταιρείας Ο.Ε, ΕΕ, κλπ) και ο λόγος είναι ότι είναι ατομική επιχείρηση-φυσ.πρόσωπο ελέυθερος επαγγελματίας και είναι άμεσα ελέγξιμες οι κινήσεις είτε προσωπικές είτε επαγγελματικές μέσω της προσωπικής (μη εταιρικής) πιστωτικής ... Δηλαδή π.χ. μπορείς να πλη΄ρωσεις τον ΦΠΑ με την προσωπικής σου πιστωτική εφόσον είσαι φυσ.πρόσωπο ελ. επαγγελματίας

αλλά

μπορεί να πληρωθεί το ο ΦΠΑ με χρέωση πιστωτικής άλλου ή να σου πληρώσει τον ΦΠΑ μέσω e-banking κάποιος φίλος με τον δικό του λογαριασμό και εσύ να του τα δώσεις, (δεν σε εμποδίζει κάτι να κάνεις έτσι την συναλλαγή) το θέμα όμως είναι ότι στην περίπτωση αυτή και αν γίνει έλεγχος ή κάποια διασταύρωση θα υπάρξει θέμα και για τους δύο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν το απαγορεύει κάποια διάταξη...

Και γιατί το λέω αυτό? Γιατί εγώ έχω επαγγελματικό στην ΕΤΕ αλλά εσύ που θέλεις να με πληρώσεις έχεις λογαριασμό στην ΑΛΦΑ όπου έχω και εγώ αλλά όχι επαγγελματικό.

Θα πρέπει δηλαδή να πληρώσουμε γ@μ!σ!@τ!κ@ στις τράπεζες?

Link to comment
Share on other sites

.........

 

Αλήθεια με την viva κάποια ιδέα !!!! ??? διότι η viva δεν έχει ΙΒΑΝ που συνδέεται μονοσήμαντα με το e-pos.

 

Απαντώντας στο ερώτημά μου σχετικά με την Viva, μεταφέρω από τις οδηγίες χρήσης της εφαρμογής:

"[...]

Η δυνατότητα εισαγωγής Ε.Λ. από Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών οι οποίοι δε διαθέτουν IBAN θα ενεργοποιηθεί στο προσεχές χρονικό διάστημα.
[...]"
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.