Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

On 29/11/2018 at 8:28 ΠΜ, georgegaleos said:

 

BAS να υποθέσω ότι λέγοντας "Ατομικός είναι" εννοείς τον επαγγελματικό και όχι τον προσωπικό. Δηλαδή έχεις ανεβάσει στο Taxis τα στοιχεία ΙΒΑΝ του επαγγελματικού της viva και όχι του προσωπικού της viva.

1.jpg

Γιώργο καλημέρα,

όταν ανοιξα για εταιρεία OE  Viva ώστε να μην αγοράσω pos, μου άνοιξε και προσωπικό στο ονομά μου. Εγω ώς ατομικά ελευθερος επαγγελματίας έχω της ΕΤΕ επαγγελματικό και επίσης pos από την ΕΤΕ. Τον δήλωσα αυτον και επιβεβαιώθηκε.

1. SOS επρεπε να δηλώσω (στην δήλωση λογαριασμού που έκανα ώς ατομικη ελευθ.επαγγελμ)  και τον προσωπικό που μου άνοιξε η VIVA στην προσπάθεια να ανοιξω τον επαγγελματικό της ΟΕ?  

2. Ο επαγγελματικός της ΟΕ έχει ταυτοποιηθει στην VIVA. Αντιθετα ο προσωπικός αν πατήσω <<αναφορες>> στην VIVA  μου βγαζει ότι εκκρεμει  ταυτοποιηση. Πειράζει?

3. αν μπείς τωρα στην VIVA σου βγάζει το wallet ID και το IBAN= GR34701000000.......... ενω παλιότερα νομίζω έβγαζε μονο το ID. Αυτο δεν γραφουμε απευθειας, το IBAN όπως το έχει η VIVA. ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Όχι, δεν έχει σχέση αυτός με την εφαρμογή του taxis. Λειτουργεί κανονικά ο επαγγελματικός της ΟΕ ? Δηλαδή σου αφήνει (ο επαγγελματικός της ΟΕ) να χρεώσεις πιστωτική κάρτα ?

2) Πιστεύω πως όχι. Δεν πειράζει. Αλλά για ποιόν λόγο εκκρεμεί? Πάρε τους ένα τηλέφωνο. Και πάλι σε ρωτάω αν λειτουργεί κανονικά ο επαγγελματικός της ΟΕ ? Δηλαδή σου αφήνει (ο επαγγελματικός της ΟΕ) να χρεώσεις πιστωτική κάρτα ?

3) Δες εδώ στο ίδιο νήμα την απάντησή μου.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 8:32 ΜΜ, georgegaleos said:

Στην εφαρμογή στο Taxis τον δέχθηκε ? Τον έβγαλε ως: "επιβεβαιωμένος" ?

@georgegaleos: Τελικά ναι, επιβεβαιώθηκε ο λογαριασμός αμοιβών μηχανικού της ΕΤΕ και μετά επιβεβαιώθηκε και εκείνος της Viva. Να είσαι καλά Γιώργο!

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2018 at 8:20 ΠΜ, georgegaleos said:

1) Όχι, δεν έχει σχέση αυτός με την εφαρμογή του taxis. Λειτουργεί κανονικά ο επαγγελματικός της ΟΕ ? Δηλαδή σου αφήνει (ο επαγγελματικός της ΟΕ) να χρεώσεις πιστωτική κάρτα ?

 Νομίζω με αφήνει. Δεν μου γράφει κάπου κάτι διαφορετικό και δεχεται να βάλω κάρτα.

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβληματίζει κοιτώντας τίς οδηγίες εδώ για το Ε3

https://support.vivawallet.com/hc/el/articles/360001362225-Λογαριασμός-Viva-Wallet-Web-POS

εμένα δεν υπάρχει αυτο που λέει <<Μπορείτε να βρείτε την πληροφορία του Viva Account ID στην επιλογή «Αρχική» στο αριστερό κάθετο μενού. Κατά τη συμπλήρωση ΔΕΝ θα πρέπει να γίνει χρήση του προθέματος 701 που υπάρχει μέσα στη παρένθεση, παρά μόνο τα 12 ψηφία που ακολουθούν. Σειριακός αριθμός Συνδεδεμένου τερματικού POS:
Σε αυτό το πεδίο θα συμπληρωθεί το Viva Account ID, το οποίο  μπορείτε να βρείτε στην αρχική σας σελίδα στην δεξιά πλευρά της οθόνης σας. >>

εμένα υπάρχει στο <<αρχικη>> , πάνω δεξιά ο Primary Account IBAN

και όταν πατω λογαριασμοί, μετά πατώ <<primary>> και βγαίνει ο IBAN , και ο <<Wallet ID>> ο οποίος έχει και μία πληροφορία αν κάτσεις πάνω σε ένα βελάκι που έχει δίπλα που λέει <<

Για την δήλωση των Επαγγελματικών Τραπεζικών Λογαριασμών (Ε.Τ.Λ.) στο δικτυακό τόπο του TAXISnet, δηλώνετε το πρόθεμα 701 ακολουθούμενο από το 12ψήφιο Wallet ID.>>
έιναι εντάξει το pos μου? είναι για ΟΕ που θα δηλωθει του χρόνου στην δήλωση στο Ε3 γιατί είχε υποχρέωση μέσα στο 2018 να βάλει και όχι στο 2017.
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την διαδικασία δήλωσης ΕΤΛ στην εφαρμογή του taxis (όπου δηλώνονται και πρέπει να φαίνονται μόνο οι τρέχοντες οι ενεργοί επαγγελματικού λογαριασμοί, για αυτό έχει και διαδικασία μεταβολής-ενημέρωσης καθώς και πρόστιμο εκπρόθεσμης μεταβολής-ενημέρωσης) με αυτή του Ε3 όπου δηλώνονται οι ενεργοί επαγγελματικοί λογαριασμοί οποιαδήποτε στιγμή εντός της χρήσης (άσχετα αν κάποια στιγμή έκλεισαν ή ήταν ανενεργοί εντός της χρήσης) καθώς και τα pos (με την ίδια λογική). Αναφορικά στα pos (που δηλώνονται μόνο στο Ε3 και όχι στην εφαρμογή ΕΤΛ) δηλώνουμε το id τους. Στην viva --τουλάχιστον στο φορολογικό έτος 2017-- ΙΒΑΝ επαγγελματικού λογαριασμού και id pos ήταν το ιδιο νούμερο, δεν συνέβαινε το ίδιο σε ΙΒΑΝ επαγγελματικού λογαριασμού τραπεζών και pos τραπεζών.

Στην δήλωση ΕΤΛ στην εφαρμογή του taxis είτε δηλώσεις το ΙΒΑΝ είτε το πρόθεμα 701 ακολουθούμενο από το 12ψήφιο Wallet ID προχωράει κανονικά. Προσωπικά για λόγους τάξης εγώ δήλωσα το ΙΒΑΝ.

Η ουσία λοιπόν, προσωπικά βλέπω ότι είσαι μια χαρά σε όλα .... πάμε γι' άλλα...

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ.

<<με αυτή του Ε3 όπου δηλώνονται οι ενεργοί επαγγελματικοί λογαριασμοί οποιαδήποτε στιγμή εντός της χρήσης (άσχετα αν κάποια στιγμή έκλεισαν ή ήταν ανενεργοί εντός της χρήσης) καθώς και τα pos (με την ίδια λογική). Αναφορικά στα pos (που δηλώνονται μόνο στο Ε3 και όχι στην εφαρμογή ΕΤΛ) δηλώνουμε το id τους>>

να σε ρωτήσω ,το pos και ο επαγγελματικός που το συνοδεύει, στο Ε-3 για ΚΑΔ που είχε υποχρέωση να βάλει εντός του 2018 pos με την δευτερη φουρνιά ΚΑΔ και όχι το 2017, στην  φορολογική δήλωση που θα γίνει το 2019 (για χρηση 2018) δεν θα δηλωθεί? όπως έγινε και το 2018 στην δήλωση για χρήση 2017 και ΚΑΔ που ειχαν υποχρέωση μέσα στο 2017 να βάλουτν pos, και μάλιστα ήταν προσυμπληρωμένα στη δηλωση απο την τράπεζα.

. Γιατι απο τα παραπάνω δεν καταλαβαίνω αυτο. Το Ε-3 στην φορολογική δήλωση δεν το συμπληρώνουμε μόνο?

Ή παρόλο που στην φορολογική δηλωση που έγινε το Καλοκαιρι σωστα δεν δηλώθηκε το e-pos (της VIVA)αφού αποκτηθηκε εντός του 2018 , αρχές, και αφού εντός του 2018 είχε υποχρέωση το ΚΑΔ, παρολαυτα έπρεπε να δηλωθεί αργότερα, κάποια στιγμη το Φθινόπωρο? και που?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στην φορολογική δήλωση και το Ε3.
Στους κωδικούς 040 και 041 στους υποπίνακες «Ενεργοί Επαγγελματικοί Λογαριασμοί Επιχείρησης» και «Ενεργά Τερματικά POS» προσυμπληρώνονται οι ενεργοί επαγγελματικοί λογαριασμοί της παρ. ιη' του άρθρου 62 του ν.4446/2016 ημεδαπής και όλα τα τερματικά POS και ePOS, για τα οποία έχουν συναφθεί συμβάσεις με παρόχους υπηρεσιών πληρωμών ημεδαπής, που διέθετε η επιχείρηση για το στο εξεταζόμενο φορολογικό έτος, με βάση τα στοιχεία της Ένωσης Τραπεζών και των λοιπών παρόχων πληρωμών και δίνεται η δυνατότητα τυχόν προσθήκης ή διόρθωσης. Δεν παίζει ρόλο ο ΚΑΔ.

Στην εφαρμογή δήλωσης ΕΤΛ.
Δηλώνονται οι επαγγελματικοί λογαριασμοί ανεξάρτητα αν έχουν συνδεδεμένο pos, e-pos εφόσον έχεις κάποιον κύριο ΚΑΔ σύμφωνα με τις εγκυκλίους, και τους ενημερώνεις αν υπάρξει μεταβολή εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος για να μην υπάρξει πρόστιμο. Εννοείτε ότι εφόσον ανήκεις σε κάποιον από τους κύριους ΚΑΔ των εγκυκλίων υπάρχει και υποχρέωση για pos, αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει στην εφαρμογή. Απλά υποχρέωση να δηλωθούν οι επαγγελματικοί λογαριασμοί μέχρι τις 11 ή τις 12 Δεκεμβρίου 2018 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Δηλώνονται δηλαδή ο/οι Ε.Λ., όπου δέχεσαι εισπράξεις μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής όπως, ενδεικτικά, μέσα πληρωμής με κάρτα, εντολές άμεσης χρέωσηςμεταφορές πίστωσης, πάγιες εντολές, καθώς και συναλλαγές με μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

  <<Αναφορικά στην φορολογική δήλωση και το Ε3.>> , <<που διέθετε η επιχείρηση για το στο εξεταζόμενο φορολογικό έτος>>, 

αρα βρε Γιώργο sorry που σε πρήζω!!!!, ισχύει το ίδιο και στην νέα φορολογικη δηλωση που θα γίνει το 2019 για αυτο του 2018 ePOS, για το οποίο έχει γίνει στην Viva, και  διέθετε η επιχείρηση για το στο εξεταζόμενο φορολογικό έτος του 2018? 

Δηλαδη το 2019 έχω υποχρέωση και θα το δηλώσω στους κωδικους 040, 041, έτσι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.