Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικές προοπτικές απόφοιτων ΤΕΙ μηχανολογίας


Recommended Posts

Αν πας αμερικη γι αμεταπτυχιακο (με φοιτητικη βιζα) τοτε θα σε τσιμηπσουν για δουλεια πριν πεις κυμινο και ξεχνας βιζες και αηδιες....

Ειναι τοσο ευκολο? WOW!!! R u sure?

 

Επισης κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι τι πιθανοτητες εχω να με δεχθουν σε καποιο αμερικανικο πανεπιστημιο (ας πουμε με ενα βαθμο πτυχιου γυρω στο 7,5). Να πω εδω πως το πτυχιο μου θα ειναι Bachelor in Technology και οχι Bachelor in Engineering, καθως ειμαι σε ΤΕΙ και οχι σε ΑΕΙ (λογικα θα παιζει καποιο ρολο, δεν ξερω).

Edited by ChristineBTech
Link to comment
Share on other sites

... (λογικα θα παιζει καποιο ρολο, δεν ξερω).

 

Σίγουρα και παίζει ρόλο. Όλα παίζουν ρόλο στην τελική, ακόμα και τα WOW ….

Απλά εντύπωση μου με βάση τα γραφόμενα σου (οπότε γνωρίζω ελάχιστα και τα συμπεράσματα μου έχουν ανάλογη ελάχιστη αξία) το πιο σημαντικό στο ερώτημα του τίτλου είναι στο «τι θέλω» και όχι το «δεν ξέρω» ….

 

Αυτό μόνο με τον εαυτό σου θα βρεις απαντήσεις και όχι με τρίτους αγνώστους …

Όταν αποφασίσεις τι θέλεις τότε σίγουρα και εδώ θα βρεις απαντήσεις στο «δεν ξέρω» πώς να το κάνω κλπ κλπ…

 

Καλή σταδιοδρομία να έχεις σε κάθε περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και παίζει ρόλο. Όλα παίζουν ρόλο στην τελική, ακόμα και τα WOW ….

Μπορειτε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος?

 

Απλά εντύπωση μου με βάση τα γραφόμενα σου (οπότε γνωρίζω ελάχιστα και τα συμπεράσματα μου έχουν ανάλογη ελάχιστη αξία) το πιο σημαντικό στο ερώτημα του τίτλου είναι στο «τι θέλω» και όχι το «δεν ξέρω» ….

Προφανως... Απλα ομως επειδη εχω ηδη σπαταλησει αρκετη φαια ουσια στο να αποφασισω, διχως καποιο αποτελεσμα, ζητω τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Το είπες μόνη σου. Θέλεις να εργαστείς σε κάποια βιομηχανία. Τώρα αν βγάζουν τσιμέντα, τρόφιμα, πετρέλαια κτλ λίγο σημασία έχει. Άλλωστε πόσες πιθανότητες έχει ο οποισδηποτε να χτυπήσει συγκεκριμένο κλάδο σε συγκεκριμένο προϊόν; Όταν αρχίζουν τα ζόρια με την εύρεση εργασίας κανεις το οτιδήποτε στο αντικείμενο γιατί οι προτιμήσεις μπορεί να αργήσουν να έρθουν η να μην έρθουν ποτέ. Από εμπειρία...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το είπες μόνη σου. Θέλεις να εργαστείς σε κάποια βιομηχανία. Τώρα αν βγάζουν τσιμέντα, τρόφιμα, πετρέλαια κτλ λίγο σημασία έχει. Άλλωστε πόσες πιθανότητες έχει ο οποισδηποτε να χτυπήσει συγκεκριμένο κλάδο σε συγκεκριμένο προϊόν; Όταν αρχίζουν τα ζόρια με την εύρεση εργασίας κανεις το οτιδήποτε στο αντικείμενο γιατί οι προτιμήσεις μπορεί να αργήσουν να έρθουν η να μην έρθουν ποτέ. Από εμπειρία...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

1. Οσον αφορα το μεταπτυχιακο τωρα, που ειναι προτιμοτερο να γινει (χωρα εννοω) με τις παρουσες συνθηκες που επικρατουν?

Επισης, πανω σε τι ακριβως? Σε αυτοματισμους ας πουμε?

 

2. Χωρις μεταπτυχιακο δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψω στο εξωτερικο σε καποια εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

1. Λόγω γλώσσας Αγγλία σίγουρα μετά νομίζω υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και σε άλλες χώρες (κυρίως βόρεια Ευρώπη) και Γερμανία καλά είναι αλλα θες γερμανικά. Αντικείμενο θα επιλέξεις εσυ βάση το τι σε τραβάει πχ αυτοματισμούς που λες, ενεργειακά κτλ. Υπάρχουν και πιο γενικά στυλ project management

2. Τίποτα δεν αποκλείεται αλλα είναι εξαιρετικά δύσκολο, όχι μόνο γιατί το μεταπτυχιακό μετράει σαν προσόν αλλα για την διασύνδεση με την εκεί αγορά όπως σου είπα. Σκέψου έχεις αποφοιτήσει από Ελλάδα και στέλνεις βιογραφικά στο εξωτερικό πχ..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, ευχαριστω πολυ!!!

 

Η καλυτερη επιλογη απο αποψη ευκαιριων δεν ειναι οι ΗΠΑ? Ή μηπως ειναι καλυτερα να παραμεινω εντος ΕΕ λογω γραφειοκρατιας?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε ενδιαφέρει η βιομηχανία, και από το πρώτο σου post είπες ότι σε ενδιαφέρει equipment installation, production, maintenance, quality control, κοιτάς για manufacturing/production engineering.

 

Υπάρχουν πολλά πράγματα για να ασχοληθείς και τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Δεν ξέρω για ΗΠΑ, στην Αγγλία υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα στο Brunel και το Kingston (και σίγουρα και σε άλλα πανεπιστήμια).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε ενδιαφέρει η βιομηχανία, και από το πρώτο σου post είπες ότι σε ενδιαφέρει equipment installation, production, maintenance, quality control, κοιτάς για manufacturing/production engineering.

 

Υπάρχουν πολλά πράγματα για να ασχοληθείς και τα αντίστοιχα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Δεν ξέρω για ΗΠΑ, στην Αγγλία υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα στο Brunel και το Kingston (και σίγουρα και σε άλλα πανεπιστήμια).

Για αρχη θελω να καταληξω πρωτα στο που. Μετα θα μπορεσω να βρω (πιστευω) καποιο πανεπιστημιο στα "μετρα" μου.

Link to comment
Share on other sites

...  2) Αμηχανε ξαναλεω οτι για USA δεν εχω ελπιδες. Ναι μεν μπορω να κανω μεταπτυχιακο εκει (εφοσον με δεχτουν βεβαια), αλλα μετα για να δουλεψω εκει δεν πρεπει να εχω βιζα?

δεν έχεις ελπίδες αλλά μπορείς?

δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Ναι, και βίζα και να περάσεις ένα σωρό checks, όμως είναι πολύ νωρίς να σε απασχολεί η visa τώρα.

Επίσης αν όλα πάνε καλά και το 2020 αποφοιτήσεις με MSEE (ή ότι διαλέξεις) δεν είναι σίγουρο το πως θα δίνουν τότε τις άδειες παραμονής εκεί στο Murica.

Πάντως αν καταφέρεις και ξεχωρίσεις και βρείς δουλειά σε εταιρεία εκεί τότε όλα θα γίνουν εύκολα.

Δες το σαν επένδυση, ακόμα και αν δεν βρείς τίποτα με το αμερικάνικο χαρτί θα είσαι πολύ καλύτερα και θα μπορείς να ψάχνεις για δουλειά παγκόσμια σαν ChristineBTech MSEE UIUC MIEEE.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.