Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τείνω πλέον να πιστέψω ότι  πιο παράλογο έχει υπάρξει το έχω αναλάβει στην αυθαίρετη μου σταδιοδρομία.

Περίπτωση έχει ως εξής: Οικοδομική άδεια του 1975 σε  οικόπεδο εντός οικισμού.

Αργότερα το οικόπεδο μέσω κατάτμησης κόβεται σε 2.

Αργότερα κατόπιν ένταξης της περιοχής στο σχέδιο πόλεως τα οικόπεδα μέσω της π.ε ξανά ενώνονται και πλέον φαίνεται 1 οικόπεδο όπως στην άδεια.

α)Γράφω στα απόκρυφα την κατάτμηση και κάνω ρύθμιση με το οικόπεδο βάσει π.ε το οποίο είναι 1 ενιαίο και όμοιο με αυτό για το οποίο εκδόθηκε η ο.α;

β) Θεωρείτε ότι με μπλέκει κάπου η κατάτμηση;

γ)κάνω το α;

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Με την παραδοχή ότι κάθε ακίνητο στην Ελλάδα έχει και τη δική του μοναδική ιστορία, μάλλον δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη. 

Η ΠΕ έχει κυρωθεί και μεταγραφεί;

Πως έγινε και αποδόθηκε ακριβώς το ίδιο οικόπεδο χωρίς την παραμικρή ρυμοτομία (εισφορά σε γη);

Link to comment
Share on other sites

παυλε, πολυ σωστα...

[τις καλησπερες μου]

laxanos,

και να ρωτησω απο την πλευρα μου,...

δεν λες ηταν ενα "οικοπεδο"....τμ. ανηκε σε εναν....εγινε κατατμηση .... πώς εγινε αυτη η "κατατμηση"..απο ποιόν  σε ποιόν

πώς μπηκε στο σχεδιο, αφου ηταν εντος οικισμου???

ποιοί εκαναν δηλωση ιδιοκτησιας ή τι αλλο εκαναν

αν αναγνωρισθηκε η κατατμηση ...

αν ειδες ποιους δειχνει σαν ιδιοκτήτες το σεντονι...

και  "αν" τελικα του/τους αποδιδει ενα οικοπεδο...  ίδιο ή παρομοιο...

προφανως θα δεις τι προσθετες επιβαρυνσεις σε χρημα εχουν....

Τα βλεπεις

και τα λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

Η π.ε εχει κυρωθεί. Το αρχικο οικόπεδο ανηκε σε ΕΝΑΝ ο οποίος το εκοψε(κατάτμηση) ωστε να δώσει το μισό σε ενα παιδί και το υπόλοιπο σε άλλο.

Αφησε δε δουλεία διότι το πίσω θα ήταν τυφλό. Ο μελετητης του σχεδίου πόλεως προφανώς επειδή δεν μπορούσε να αφήσει δουλεία εντός σχεδίου

συννένωσε τα 2 οικόπεδα ουσιαστικά ακυρώνοντας την π.ε. Δεν εχει εισφορά σε σε γή και χρήμα παρά μικροδιαφοροποιήσεις το οικόπεδο όπως το "εκοψε" η π.ε

Link to comment
Share on other sites

φυσικα με την  ΠΕ καταργούνται οι  δουλειες, αφου  αυτη αποδιδει αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα, μαλιστα χωρις καμμια αλλη περαιτερω διαδικασια  "διαγραφης" στο υποθηκοφυλακειο.

κατα τα λοιπα,

εγω ξερω οτι

μεχρι τον 4315, ή εισφορα σε γη ηταν 10% για μεχρι 250 τμ. κλπκλπ

μετα τον 4315 αλλαξε ...εως τα 500 τμ.

Μπορει για λογους πολεοδομικους να εγιναν τα δυο οικοπεδα σε "ενα"....

μπορει να εγινε το σπανιο, να συνενωθουν απο τον μελετητη δυο σε "ενα" και να αποδοθει ενα  σαν εξ αδαιρετου

αλλά

δεν γινεται να αποδοθουν "ιδια" τμ και να μην εχει προσθετες εισφορες σε χρημα.

 

Κατα τα λοιπα -φαινεται οτι - εχεις ενα οικοπεδο...

[δεν βγαζω ακρη πώς ενα χτισμενο με αδεια,  το ενωσε με ενα αλλο  και τι εγινε με τις συστασεις ΟΙ ή καθετων]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω αυθαίρετο κατ'επέκταση νομίμου ισόγειο βοηθητικό χώρο 83,00 μ² που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί μαζί με τον νόμιμο χώρο ως εργαστήριο παρασκευής βαφλών, μπισκότων κλπ (μεταποίηση πρωτογενούς τομέα;) Μπορώ να δηλώσω αυτή την χρήση ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Έχω περίπτωση ακινήτου, τριώροφη οικοδομή, σε σχέδιο πόλης με οικ.άδεια. του 1979.

Στο τοπογραφικό της άδειας το 79 επιφάνειας 163,50τ.μ. δείχνει την μια πλευρά του οικοπέδου 5,80μ. εκεί κατασκευάστηκε η πολυκατοικία...αλλά σε αυτήν την πλευρά το κτίριο έχει μήκος πλευράς 6,30μ. Επομένως εξ αρχής το οικόπεδο ήταν μεγαλύτερο.. ή έγινε κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να ήταν!! 

Στο κτηματολόγιο το δείχνει με την πραγματική διάσταση του 6,30τμ. 

Πως μπορώ τα τακτοποιήσω το ακίνητο εφόσον είναι μεγαλύτερο από την άδεια (έστω για λίγα τετραγωνικά) ;

Για το οικόπεδο. Σε περίπτωση που το νέο τοπογραφικό βγαίνει διαφορά τετραγωνικών μέχρι 5% είμαι οκ. Γιατί διαφορετικά...ελπίζω να μην έχω ακύρωση οικ. αδείας...γιατί δεν τελειώνει ποτέ αυτή η ιστορία.

Για το κτήριο. Θα έχω αποκλίσεις ως Υπέρβαση Δόμησης - Υπέρβαση Κάλυψης και Υπέρβαση Πλαγίων Αποστάσεων;

Έγγραφο1.docx

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα συναδερφοι 

εχω μια υποθεση αυθαιρετου  στην οποια θα ηθελα την γνωμη σας ,  προκειται για μια αποθηκη 240 τμ  σε ενα γηπεδο εκτος οριων οικισμου εντος ζωνης αλλα συνορευει με αγροτικο δρομο,  η οποια κτιστηκε το 88-89  υστερα απο εκδοση αδειας 

στην υδομ της περιοχης. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι το τοπογραφικο δειχνει το οικοπεδο 4+ στρεμματα ενω στην πραγματηκοτητα ειναι 2,650  και επιπλεον κομματι που φαινοτανε στην ιδιοκτησια του πελατη μου συμφωνα με το τοπο της αδειας ,   συμφωνα με το κτηματολογιο ανηκει σε αλλον και εχει ξεχωριστο ΚΑΕΚ . Πηγα στην υδομ να βρω το συμβολαιο να δω πως στο καλο την βγαλανε την αδεια αλλα τζιφος , δεν υπηρχε συμβολαιο .  Το δευτερο προβλημα ειναι οτι το κτηριο εχει αλλαξει θεση και εχει και μια στροφη 90 μοιρων περιπου και πλεον οι αποστασεις ειναι μικροτερες απο τα 15μετρα  και το τριτο προβλημα ειναι οτι στην κυριως αποθηκη 240 τμ  εχει κτιστει και μια προεκταση περιπου 100 τμ 

Στο μυαλο μου εχω δυο τροπους αντιμετωπισης 

ο πρωτος και ο πιο ευκολος ειναι να δηλωσω οτι δεν εχει καθολου αδεια  και να δηλωσω ολα τα τετραγωνικα σαν αυθαιρετα  και εφοσον  ουσιαστικα εχω ενα εννιαιο κτηριο δεν μπορει να παρει και το μειωτικο συντελεστη της αποθηκης οποτε ολα τα τετραγωνικα θα πανε σαν κυριοι χωροι  οποτε το προστιμο βγαινει ενα 24-25Κ  με 650 ευρω τιμη ζωνης 

ο δευτερος  απο την στιγμη που δεν εχει γινει ανακληση της αδειας και ειναι ακομα σε ισχυ ειναι  να τακτοποιησω σαν αυθαιρετα οσα τετραγωνικα της αποθηκης που  ειναι εκτος του οριου των 15 μετρων   . Το προβλημα ειναι πως θα δηλωσω την αλλαγη θεσης οταν θα πρεπει να επιλεξω οτι δεν υπαρχει αδεια .

 

αν και συγκλινω προς τον πρωτο που ειναι ο ασφαλεστερος  , οποια γνωμη/ιδεα εχετε ειναι ευπροσδεκτη  

ευχαριστω 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

KALO.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να βάλει δικηγόρο να βρει τίτλους του ακινήτου και να σου φέρει και απόσπασμα κτηματολογικών εγγραφών να δεις αν έχει προβεί σε μεταβίβαση τμήματος. Οι αρχικές ενδείξεις αυτό δείχνουν αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος αν έχει γίνει κατάτμηση του ακινήτου, πριν το βάλεις χωρίς άδεια.

Από τη στιγμή που το βάζεις χωρίς Ο.Α δε σε ενδιαφέρει κάτι άλλο και δεν ασχολείσαι με πλάγιες αποστάσεις και θέση. Βάζεις πρόστιμο σε όλο το κτίριο και ελέγχεις μόνο αν παραβιάζει το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Ο ιδιοκτήτης είναι διαθέσιμος να πληρώσει το πρόστιμο που βγαίνει; Αν όχι, μην ασχολείσαι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.