Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα. έχω την περίπτωση:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού 450τ.μ. εκδόθηκε οικοδομική άδεια του 1992. Μέγιστη δόμηση 400τ.μ. , κατοικία. 

Κατόπιν μετά από 5 περίπου χρόνια έγινε κατάτμηση σε δύο οικόπεδα 225τ.μ. το καθένα (βάσει τίτλου)

Κάθε οικόπεδο ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. 

Σήμερα ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει αυθαίρετα. Τί γίνεται στην περίπτωση που:

α) το οικόπεδο που προκύπτει από την κατάτμηση είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις? δηλώνω ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και όλη την οικοδομή ως αυθαίρετη?

β) το οικόπεδο που προκύπτει από την κατάτμηση είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις? τότε πάω με το συντελεστή ότι υπάρχει οικοδομική άδεια και δηλώνω μόνο τις υπερβάσεις?

επειδή είναι λίγο δύσκολο να αποφανθεί κανείς για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα σε αυτές τις περιπτώσεις σκέφτομαι να πάρω όρους δόμησης από πολεοδομία. 

βασικά η απορία μου είναι και εάν στο παράρτημα που λέει ότι λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης δηλώνουμε ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση ασχέτως αν το νέο οικόπεδο είναι ή δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- τί χτισθηκε με την αδεια του 92?

- πώς εγινε η κατατμηση και τι αναφερει  μεσα στο συμβολαιο α] για τον ν. 651 και β] για τα κτισματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

η άδεια αφορά διώροφη οικοδομή κατοικιών. 

η κατάτμηση έγινε νόμιμα με την διαδικασία της χρησικτησίας. έχω ζητήσει και έχω όλα τα συμβόλαια

ένδικη αγωγή από ειρηνοδικείο και την απόφαση της αγωγής ότι  το Ειρηνοδικείο Δέχεται την αγωγή και αναγνωρίζεται  ο νόμιμος χρόνος κτητικής παραγραφής επί του 1/2 εξ αδιαιρέτου του ακινήτου. 

η αγωγή δεν περιγράφει την οικοδομή που υπήρχε στο οικόπεδο κατά την ημερομηνία που γίνεται η αγωγή αλλά μόνο το οικόπεδο.

το ισόγειο χτίστηκε περί το 1989 και μετά προστέθηκε ο όροφος του '92. 

η αίτηση για την αγωγή γίνεται το 91 και το 95 ολοκληρώνεται η χρησικτησία. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

έχω περιπτωση κατοικίας με οα του 1978 που το τοπογραφικό της άδειας δείχνει μεγαλύτερο οικόπεδο από το σημερινό παρόλο που το συμβόλαιο περιέγραφε το σημερινό, μικρότερο οικόπεδο.

Επιλέγω ΟΧΙ στην οα επειδή το οικόπεδο δεν ταυτίζεται με το πραγματικό/σημερινό?

Αν ναι τότε υπάρχει και παράβαση μετακίνησης κτιρίου?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω την εξής περίπτωση οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1988 για προσθήκη β ορόφου σετο τοπογραφικό δείχνει οικόπεδο 640τ.μ το 1991 εκδίδεται άδεια 3οροφης οικοδομής σε απόσταση από την δίκη μου του ίδιου ιδιοκτήτη όπου στο τοπογραφικό της άδειας του 1991 δείχνει το οικόπεδο 1105 τ.μ υπολογίζει στη κάλυψη και δόμηση τα υφιστάμενα που υπάρχουν από την άδεια του 1988! Το 2010 γίνεται κάθετη στο οικόπεδο! Καλούμε να δώσω βεβαίωση για πώληση  της οικοδομής του 1988! Θα στηριχτώ στη δίκη μου άδεια και στο δικό μου τοπογραφικό γιατί με αυτό βγήκε η άδεια το θέμα είναι με πως θα υπολογίσω τις υπερβάσεις δόμηση κάλυψης κλπ και με βάση ποια τετραγωνικά οικοπέδου της άδειας ή το πραγματικό που δείχνει η άδεια του 1991 ;;; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. ξερω εχει συζητηθει πολλες φορες το θεμα αλλα το ξαναθετω μια. Σε οικοπεδο που υπαρχει κτισμα προ 1955 και μετα αυθαιρετη επεκταση του βαζουμε "λεει" το Παραρτημα Α οτι εχουμε οικοδομικη αδεια. μετα ομως στα δικαιολογητικα πως κανουμε διαγραμμα καλυψης?? και κυριως πως κανουμε τον ελεγχο σε καλυψη, Δ κλ???

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

 

ειδες την αποκλιση του  αρθρου 39/αα?

Στο τοπογραφικο το εμβαδον ειναι 1800 μ2 ενω το πραγματικο 200 μ2 !

Επίσης, να σημειώσω ότι δεν έχει γίνει κατάτμηση

Link to comment
Share on other sites

στην αδεια δειχνει "1800"  ενω ειναι 200 τμ....

"τοση"  μικρη διαφορά???:wink:

Μηπως υπαρχει καποια συσταση καθετης?

 

Και πώς χωρεσε ο σδ των 1800 τμ  σε ενα οικοπεδο   εμβαδού  ολο κι ολο  200 τμ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LESS said:

Στο τοπογραφικο το εμβαδον ειναι 1800 μ2 ενω το πραγματικο 200 μ2 !

Επίσης, να σημειώσω ότι δεν έχει γίνει κατάτμηση

Εχει υπάρξη μεταγενέστερη κατάτμηση? Σύσταση? Η απλά έγινε ψευδές τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.