Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

παντως,

οφειλω να διευκρινισω οτι

στο αρθρο 80 τακτοποιουνται σαν κατ. 3 τα χαμηλα μπαλκονια, αρκει να μην ξεπερνουν το "κρασπεδορειθρο"

και δεν υπαρχει το ανωτερω  για την "κατατμηση"

Αντ' αυτου διαβαζω την παρ. δγ  του αρθρου 80, που λεει τα εξης

δγ) αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση,

 

δξ πώς μπορει να ειναι και ανεξαρτητως ποσοστου καλυψης/δομησης

αλλα να μην ξεπερνουν τα 50 τμ.

Θα δουμε πώς θα καταληξει το θεμα

 

 

το εχω ηδη και εγω διορθωσει

αρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, έχω περίπτωση εκδοθείσας άδειας προσθήκης του 1967 σε ισόγειο στο οποίο δεν υπάρχει άδεια. Στο τμήμα της προσθήκης έχω υπερβάσεις κατηγορίας 4. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορώ στην ίδια δήλωση με την άδεια προθήκης να εντάξω και το παράνομο ισόγειο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

α] με αδεια "προσθηκης" το 1967, δεν λες αν το ισογειο ειναι...προ 55

 β] τι αδεια προσθηκης ειναι αυτη, αν δεν αναφερει την υπαρξη του προηγουμενου κτισματος  σαν νομιμο κτισμα?

τελικα τι υπηρχε στο ισογειο στην αρχη και απο πότε

και τί χτισθηκε μετα  και τι λεει η αδεια?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προ του 1955, οσο αφορα την αδεια προσθηκης υπαρχει το στελεχος μονο και θα παρω βεβαιωση μη υπαρξης σχεδιων, το περιγραμμα της αδειας συμφωνει με το ισογειο.Μιλαμε για αδεια του 1967 μη περιμενεις πολλες πληροφοριες, το ισογειο αναφερεται απλα σαν υπαρχον.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λίγο παράξενο να συμβαίνει συνάδελφε...ή υπήρχε νομίμως υφιστάμενο ισόγειο (προ 55)- οπότε σωστά εκδόθηκε προσθήκη σε αυτό το 67- ή έχει χαθεί η άδεια του αρχικού κτίσματος.(?).Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.Σε κάθε περίπτωση,νόμιμη άδεια προσθήκης σε αυθαίρετο κτίσμα,δεν υφίσταται ως έννοια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Thanosdimi said:

Δεν ειναι προ του 1955, οσο αφορα την αδεια προσθηκης υπαρχει το στελεχος μονο και θα παρω βεβαιωση μη υπαρξης σχεδιων, το περιγραμμα της αδειας συμφωνει με το ισογειο.Μιλαμε για αδεια του 1967 μη περιμενεις πολλες πληροφοριες, το ισογειο αναφερεται απλα σαν υπαρχον.

 

Εχω ψαξει το αρχειο δεν βρηκα κατι, τι να πω, παντως ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Αυτό είναι λίγο παράξενο

Επαρχία το βλέπω πολύ συχνά σε άδειες του '60 (ωραίες εποχές, οι χίππιδες έκαναν τα δικά τους και όσοι συνάδελφοι είχα την τύχη να γνωρίσω, καθονταν λέει το σ/κ που είχε ησυχία κ βγάζανε ...20 άδειες).

Πρόσφατα το συνάντησα κ στην Αθήνα.

Ένα κοινό σημείο που έχουν οι περισσότερες είναι ότι το πρώτο κτίριο είναι συνήθως μεταξύ 55 κ 60. Το άλλο είναι ότι εντός επιτρεπόμενης δόμησης κ τα αρχικά κ τα 'νεα', οπότε είναι ένα είδους 'νομιμοποίηση'. (Άδεια νομιμοποίησης του 60 δεν έχω δει ποτέ)

Δεν νομίζω να ασχοληθεί ποτέ κανείς να την ανακαλέσει. Οπότε μια κατ1;

Υγ. Επίσης προσοχή στα συμβόλαια/τοπογραφικό, πολύ συχνά είναι άσχετα εντελώς, οπότε εκεί ναι μεν λύνεται το πρόβλημα σου με μια κατ1, αλλά η 4 γίνεται 5 🤬🤬🤬

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα. με την ταυτότητα κτηρίου έχει ανοίξει πάλι η δυνατότητα υπαγωγής για τα αυθαίρετα της κατηγορίας 5? 

έχω μια δήλωση αυθαιρέτου κατηγορίας 5,  η οποία από Μάιο 2019 δεν προχώρησε και έμεινε σε αρχική υποβολή, πληρώθηκε δηλαδή παράβολο 250€ και ανταποδοτικό τεε, (για να εξασφαλιστεί έκπτωση 10%  που ίσχυε τότε) αλλά δεν προχώρησε από τον ιδιοκτήτη. αυτή η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί ή όχι ? αν όχι το παράβολο που πληρώθηκε θα χαθεί?

Link to comment
Share on other sites

@anavatis η πληρωμή του παραβόλου ισούται με υπαγωγή, συνεπώς η δήλωση μπορεί να συνεχιστεί κανονικά και μάλιστα θα πάρει και την έκπτωση του 10% μη σου πω και του 20% αν έχετε επιλέξει εφ' άπαξ καταβολή του υπολοίπου.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.