Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι,

σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε μεγάλη πόλη έχει ανεγερθεί διώροφη κατοικία με δυο διαμερίσματα στο ισόγειο και από ένα διαμέρισμα στον 1ο και 2ο όροφο. Στον ένφια δηλώνεται κανονικά όπως είναι. Έχουν εκδοθεί δυο οικοδομικές άδειες το 1976 και 1977 και αμέσως μετά έγινε η οικοδομή. Το τοπογραφικό της άδειας,(1976) όμως δείχνει και το διπλανό οικόπεδο σαν ένα με αυτό του διώροφου γιατί στην περίπτωση μου το οικόπεδο δεν έχει καθόλου πρόσωπο σε δρόμο'. Άρα τι κάνω; Τακτοποιείται η οικοδομή μου; Κάποιος γείτονας (όμορο) προσπαθεί να πουλήσει το δικό του ακίνητο και δεν μπορεί και έτσι αποκαλύφθηκε ότι η δική μου περίπτωση (διώροφο) είναι αυθαίρετο... Εντωμεταξύ ψάχνω στον δορυφόρο  από πιο παλιά για αποδεικτικά στοιχεία και είναι θαμπό γιατί είναι πολύ κοντά στρατόπεδο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δλδ,  το δικο σου δεν ειχε προσοψη [πιθανον οχι και το απαιτουμενο εμβαδον]

"Συγκολλησε" στο τοπογραφικο της αδειας και το διπλανο

και απεκτησε και προσωπο και εμβαδον.

 

Αυτο μας λες;

 

Link to comment
Share on other sites

απο το 1977, δεν εχει γινει καμμια πραξη στην οικοδομη αυτη;

Στο Ε9 τι γραφει σαν εμβαδον "οικοπεδου"

Τι εννοεις οτι γραφει στον ΕΝΦΙΑ  "κανονικα";

Τι κατεθεσε  σαν τιτλο κτησης  στο κτηματολογιο;;

"[ειχα 200 τμ και κατα νεωτερη καταμετρηση ειναι 350]";;;;

Να μιλησεις με τον δικηγορο του πελατη.

Παντως, άδεια εχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1977 μονο διαθήκη εγινε της ιδιοκτήτριας προς τις 2 κόρες της.Θα δω για το ε9, δεν το εχω μπροστά μου τωρα. Στον ενφια δηλώνονται τα τετραγωνικά όπως έγιναν πραγματικά. Δικηγόρο δεν εχει, με το συμβολαιογράφο που μιλησα δεν γνωρίζει περισσότερα.Σκέφτομαι μιας και η αγορά του οικοπέδου εγινε το 1969 και στο οικόπεδο υπηρχε μια μικρή ισόγεια οικία να το βάλω αυθαίρετο ολο πριν το 1975. Δηλαδή να μην δείξω καθόλου την άδεια. Αλλα πάλι δεν είμαι σίγουρη αν η ΔΕΗ μου δώσει αποδεικτικό πριν το 1975, το οποίο είναι απαραίτητο.

Edited by doragk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας
Έχω μια περίπτωση που είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια το 1968 σε εκτός σχεδίου σε οικόπεδο 5 στρέμματα. Κατόπιν το 80 είχαν κάνει αυθαίρετα: προσθήκη α ορόφου και προσθήκες κατ εκταση , στον οποίο ειχε γίνει τακτοποίηση Τρίτση μέχρι β φάση και στην οποία δεν φαίνονται οι προσθήκες κατ εκταση αλλά φαίνονται σε αεροφωτογραφίες της εποχης. Το 89 ρίξανε τα μπετά για τον β οροφο και τον ολοκλήρωσαν το το 2004 που πήρε και ρεύμα. Ωστόσο το 1997 έγινε σχέδιο πόλης όπου το οικόπεδο που υπάρχει το σπίτι είναι 300 τμ τώρα και που η οικοδομική γραμμή τέμνει το σπίτι σε ένα τμήμα της. Πώς θα αντιμετωπίζατε την περίπτωση της παραβίασης ΟΓ ( σε όλους τους ορόφους ή μόνο στο β?) . Και επίσης τον β θα τον βάζατε παλαιότητα πριν το 2004 ή μετά και τέλος θα βάζατε οικοδομική άδεια ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Έχει εκδοθεί ΟΑ το 2004 και έχει κατασκευασθεί (σύμφωνα μ' αυτήν) οικοδομή σε οικόπεδο που δέν ήταν άρτιο, σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατ. (Ο μηχανικός είχε ψευδώς εμφανίσει στο τοπογραφικό δρόμο ο οποίος δέν υπήρχε.)

Αργότερα, ο ιδιοκτήτης αγόρασε το όμορο γεωτεμάχιο με το οποίο έγινε συνένωση και έτσι το όλον οικόπεδο κατέστη άρτιο και οικοδομήσιμο.

Πώς αντιμετωπίζεται στην περίπτωση αυτή η νομιμοποίηση του υπάρχοντος κτίσματος;  Έχει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η αδεια ηταν επι ψευδους τοπογραφικου

Δεν λες εάν επηκολουθησε συσταση ΟΙ  ή/και μεταβιβασεις.

Για την  μετεπειτα αγορα ενος "τμηματος"

δεν υπαρχει πραξη συνενωσης.

Παμε στον 1/οχι/=2,0 του παραρτηματος

"οταν δεν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο παρα τα αντιθετως αναφερομενα στην ΟΑ,  "

δξ εάν υπαρχει  πιθανοτητα εφαρμογης του χρησμου της τελευταιας παραγραφου,

"θεωρειται οτι δεν υπαρχει ΟΑ αποκλειστικα...."

ή η πιθανοτητα νομιμοποιησης λογω συνενωσης με διπλανο οικοπεδο...

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν ο ...χρησμός (!) πιάνει και τις τρεις περιπτώσεις του γ ή μόνο την τελευταία. Παρατηρώντας τη στοίχιση (@#$^#%#^#$) μάλλον το δεύτερο. Αν έχεις τύχη διάβαινε κ ριζικό περπάτα....

Έχω κ εγώ απορία όμως.
Σε προσφυγικό στη Ν. Ιωνία με μόνα στοιχεία τις κατόψεις του παραχωρητηρίου του Υπουργείου Πρόνοιας, θεωρούμε ότι έχουμε άδεια ή όχι;

Ρωτάω γιατί έχω μόνο 1 λοιπή παράβαση (κάτι στέγαστρα στα μπαλκόνια >83), οπότε με πάει σε κατ5.

Link to comment
Share on other sites

ή  ανεβαζεις το παραχωρηριο να το δουμε

ή το διαβαζεις να δεις  ολο και καποιο ΦΕΚ αναφερει.:grin:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.