Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, Πλήθων said:

Εάν δεν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό, δεν τα επιλέγεις.
Άλλωστε, αυτές οι επιλογές αφορούν άλλες παραγράφους του άρθρου 116.

Οπότε στο παράδειγμα ιστορικού τόπου που λέμε τώρα, θα έπρεπε να το αφήσουμε ως «εκτός παραδοσιακού» και να ανεβάσουμε την θετική κρίση της επιτροπής άρθρου 116 και 117 άσχετα αν δεν μας το επιβάλλει για την πληρότητα;

Σε μια υπόθεσή μου σε Κατηγορίας 4 αυθαίρετο σε αρχαιολογική ζώνη Β (άρα περίπτωση 9α του αρθ. 116) το είχα βάλει «εντός παραδοσιακού οικισμού» και έκανα αίτημα για να δουν την θετική κρίση της επιτροπής και με ρώτησαν αν είμαι περίπτωση 9α ή 9β του αρθ.116 ώστε να περάσει και από ΚΕΣΑ στην περίπτωση 9α.

Από αυτό το παράδειγμα θεώρησα ότι ορθά έβαλα εντός παραδοσιακού αφού οι ίδιοι στο ΤΕΕ με ρώτησαν για το σε ποια περίπτωση της παραγράφου 9 υπάγομαι. Τώρα όμως, με τη συζήτηση που κάνουμε μάλλον υποθέτω θεώρησαν ότι είμαι σε διπλά χαρακτηρισμένη περιοχή, δλδ. ΚΑΙ παραδοσιακός ΚΑΙ αρχαιολογική ζώνη και άρα για αυτό είχα βάλει εντός παραδοσιακού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το βάλω το ερώτημα. Νομίζω ότι εδώ ταιριάζει.

Έχω περίπτωση πολυκατοικίας του 1981, στην οποία το τοπογραφικό της άδειας και της σύστασης είναι ίδια και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (όχι ως προς τα τετραγωνικά αλλά ως προς τη θέση).

Το οικόπεδο μου είναι ενδιάμεσο και περίπου 135τμ στην Κυψέλη και στην πραγματικότητα (όπως αποτυπώνεται και στο Κτηματολόγιο) έχει διαφορετική κλίση στις 2 πλαινές πλευρές του ως προς την άδεια και τη σύσταση. Δηλαδή είναι σαν να μπαίνει στο αριστερά όμορο οικόπεδο και αντίστοιχα να χάνει μέτρα από το δεξιά όμορο οικόπεδο (όπως το κοιτάμε από μπροστά).

Μίλησα με συμβολαιογράφο και δεν ήξερε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Πως μπορεί να προχωρήσει αυτή η περίπτωση; Πρόκειται για μεταβίβαση διαμερίσματος-οριζόντιας ιδιοκτησίας στον Α όροφο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@spapako θα προχωρήσεις με το νέο τοπογραφικό που απεικονίζει την πραγματικότητα.
Ποιο είναι το συμβολαιογραφικό πρόβλημα;

Edited by Μιστόκλης
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι στο τοπογραφικό του συμβολαίου-σύστασης (όπως και στην άδεια), σε σύγκριση με πραγματικότητα φαίνεται ότι μπαίνω σε διπλανό οικόπεδο (όμορο αριστερά) και αντίστοιχα ένα τμήμα του όμορου δεξιά μπαίνει στο δικό μου.

Δηλαδή θέλει νέο τοπογραφικό και τροποποίηση ΣΟΙ με συναίνεση όλων υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

εσυ μπαινεις στον διπλανο κατα μικρο μερος

ο διπλανος το ιδιο

αρα εσυ πας με το 1010 του ΑΚ

και ο διπλανος το ιδιο

Αφου "επικυρωθει" η αβλεψια, προχωρας στα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους 2.

φαντάζομαι θα το ξέρει και η συμβολαιογράφος το 1010 του ΑΚ.... γιατί έτσι όπως την έκοψα δεν θέλει να ασχοληθεί καν με την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Αρχικά σε δύο όμορα οικόπεδα εκδόθηκαν δύο άδειες που αφορούσαν διώροφες οικοδομές σε επαφή η μια με την άλλη. Εν συνεχεία τα δύο αυτά οικόπεδα με διάφορες κατατμήσεις και συνενώσεις καταλήγουμε σε αποτέλεσμα να δημιουργεί μια νέα μερίδα εντός της οποίας υπάρχει μια οικοδομή (είναι ουσιαστικά οι δύο οικοδομές για τις οποίες εκδόθηκαν αρχικά οι δύο ξεχωριστές άδειες) και η μερίδα αυτή είναι άρτια και οικοδομήσιμη. Στην συνέχεια έγινε μια ενιαία πράξη σύστασης οριζοντίου για την όλη οικοδομή.  

Σήμερα καλούμε να τακτοποιήσω ένα διαμέρισμα που βρίσκεται στην οικοδομή. Τα ερωτήματα μου είναι το εξής:

1. Το βάζω με οικοδομική άδεια ή όχι? Βάζει του παραρτήματος αφού κατατμήστηκε πάει χωρίς άδεια. 

2. Αν το βάλω χωρίς άδεια βγαίνει όλο το διαμέρισμα ως αυθαίρετο? Από τοπογραφικό που έγινε το διαμέρισμα είναι εντός του περιγράμματος της τότες εκδοθείσας οικοδομικής άδειας απλά έχει τροποποίηση ανοιγμάτων και διαμερισμάτωση. 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οικοπεδο Α, εμβαδου ....τμ ανηκει στον...".Γ", εβγαλε αδεια για ολοκληρο τον σδ. το ετος....

οικοπεδο Β, εμβαδου ....τμ ανηκει στον...".Δ", εβγαλε αδεια για ολοκληρο τον σδ. το ετος....

μετα

 -εγινε πραξη συνενωσης;

-τι κατατμησεις και συνενωσεις εχουν γινει;

- το συμβολαιο σου, πότε εγινε;  Εγινε συσταση ΟΙ...

Σε ποιο οικοπεδο αναφερεται;

Τι οικοπεδο "απεμεινε"

αυτα

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

οικοπεδο Α, εμβαδου ....τμ ανηκει στον...".Γ", εβγαλε αδεια για ολοκληρο τον σδ. το ετος....

οικοπεδο Β, εμβαδου ....τμ ανηκει στον...".Δ", εβγαλε αδεια για ολοκληρο τον σδ. το ετος....

μετα

 -εγινε πραξη συνενωσης;

-τι κατατμησεις και συνενωσεις εχουν γινει;

- το συμβολαιο σου, πότε εγινε;  Εγινε συσταση ΟΙ...

Σε ποιο οικοπεδο αναφερεται;

Τι οικοπεδο "απεμεινε"

αυτα

 

 

 

Οικοπεδο 1 με επιφάνεια 120 τ.μ. επιτρεπόμενη δόμηση 120, η άδεια βγήκε για όλο το σ.δ.

Οικόπεδο 2 με επιφάνεια 340 τ.μ. επιτρεπομενη δομηση 340, η αδεια βγηκε για ολο το σ.δ. 

Τα οικόπεδα 1 και 2 άνηκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη και οι δύο άδειες βγήκαν το 1984.

Οι οριζόντιος έγινε το 1993.

Ενδιάμεσα στο διάστημα (1984-1993) αυτό  γίναν κατατμήσεις για το οικόπεδο 1 και προέκυψε το 1-Μ επιφανείας 155. Εν συνεχεία έγινε η συνένωση με το Οικόπεδο 2 και προέκυψε ένα οικόπεδο 275 τ.μ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.